Vánoce, narozeniny, svátek, odměna za velký výkon. Ano! Ale, co vybrat? Máte doma běžce a přemýšlíte nad dárky? Vybrat něco, co by se líbilo a fungovalo je těžké. Vím to sám od sebe, jak věci vybírám.
Chce to něco praktického, co bude používat a zároveň mu to udělá radost. Zde několik mých tipů, věřím, že vám pomohou.
Úplně jsme vyřadit běžecké boty a oblečení. Ten sortiment je nekonečný. Oblečení a boty je nutné zkoušet, musí dobře sedět. Malou výjimkou by mohly být čelenky, běžecké čepice nebo běžecké ponožky. Oblečení a boty doporučuji řešit spíše dárkovou poukázkou.
Kde? Běžecké boty určitě v nějaké běžecké speciálce, seznam nejlepších u nás najdete zde: 11 nejznámějších běžeckých speciálek
Oblečení tam samozřejmě mají také i další běžecké vybavení. Kompletní sortiment pro běžce najdete v Decathlonu, kde nabízejí možnost zakoupení dárkové poukázky. Pro ženy doporučuji Nessisport, kde mají krásné běžecké oblečení v úžasném designu. Pro milovníky překážkových OCR běhů nabízí Craft celou řadu oblečení a bot přímo s označením Spartan race, přehled najdete v článku: Kolekce Spartan od značky Craft se rozrostla o nové krosovky
A nyní pojďme na našich 10 doporučení, respektive na deset kategorií, ze kterých můžete vybrat dárek pro běžce a ty jsou plné konkrétní příkladů a tipů.
1. Sporttester, běžecké hodinky
Kdo to s běháním a tréninkem myslí vážně, asi bez sporttesteru neobejde. Měření uběhnuté vzdálenosti, sledování a zaznamenní trati podle GPS, sledování tepové frekvence, tempo běhu, to jsou jen základní vlastnosti a parametry, které běžec potřebuje pro svůj trénink.
Základem pro výběr sporttesteru je jeho využití. Jiné nároky bude mít běžec, který vyrazí třikrát týdně na pět kilometrů nebo začátečník. Ajiné pak pokročilý běžec, který trénuje podle tréninkého plánu a dvakrát za měsíc jede na nějaký závod.
Záleží také, zde chcet hodinky nosit pouze na běhání nebo i na další sporty ( na jaké? ), případně je nosit celý den – na sport i do práce.
Dalšími parametry při výběru jsou výdrž baterie, tréninkové funkce, rozměry a samozřejmě cena.
Kategorie sporttesterů a sportovních hodinek je velmi bohatá, funkční výbava se různě v jeho jednotlivých podkategoriích překrývá a je velmi obtížné se v tom vše vyznat a něco vybrat.
Zde několik našich tipů.
Fitness náramky
Na dolní části cenového žebříčku jsou fitness náramky, které ale v poslední době mají často velmi podobné funkce jako klasické sporttestery a mají i GPS modul pro sledování polohy a zaznameníní trasy. Cenově se pohybujeme okolo 2500 – 4000 Kč. Fitness náramky jsou i levnější, ale ty nejsou tak vhodné pro běžce, hodí se spíše pro fitness, chůzi a sledování tepové frekvence po celý den.
Z náramků můžeme doporučit:
- Garmin vivoSport
- Polar A370
Cenová kategorie 5000-7000 Kč
Pro běžce začátečníky nebo pro ty, kteří neleží po každém tréninku v číslech, ale jen chtějí sledovat své pokroky ( tempo, uběhnutou vzdálenost, trasu a další základní veličiny ) plně bude vyhovovat:
- Garmin Forerunner 45
Tento model je vhodný i pro mírně pokročilé běžce, kteří si rádi sem tam zazávodí. Pokud chcete více, ale zároveň se udržet s cenou mezi 5000 – 7000 Kč podívejte se po modelech:
Garmin Vívoactive Optic 3 , které umožňují bezkontaktní platby nebo jsou i ve verzi music, která umožňuje přehrávání mp3. Zároveň jsou velice elegantní pro celodenní nošení.
Stále zůstaneme v této cenové kategorii a přidáme více sportů a oblibu fitness, zde se nabízí model:
- Polar Ignite
Kategorie 7000 – 10000 Kč
A jdeme výše, do kategorie 7000 – 10000 Kč
Zde již modely sporttesterů nabízí mnoho tréninkových funkcí, dlouhou výdrž baterie a další doplňkové funkce. Hodí se jak pro začátečníky, ale spíše pro mírně a středně pokročilé běžce, kteří se chtějí stále zlepšovat.
- Garmin Forerunner 245
- Garmin Forerunner 645
- Garmin Instinct
- Suunto 5
- Polar Vantage M
Kategorie nad 10000 Kč
A teď to nejlepší, sportovní hodinky, které plně dokáží řídit trénink a to nejen běžecký. Zde se ale cenově pohybuje od 10 000 kč a výše až před dvacet tisíc. Modely z této kategorie mají dlouhou výdrž baterie, při zapnuté GPS přes 24 hodin a více.
Pro běžce a triatlonisty je určitě skvělou volbou Garmin Forerunner 945. Skvělý multisportovní pomocník jsou hodinky Polar Vantage V Titan.
Hory, outdoor, drsné zacházení a drsné podmínky, trailové běhání a další aktivity v přírodě? Jasně proč ne, ozvalo se ze sluchátka, zvolte Sunnto 9.
Svou vlastní kategorii vytváří Garmin se svými modely řady Fenix 6, kde nejlépe vybavené modely mají specíální sklo Solar, díky kterému mohou hodinky dobíjet energii přímo při sportu ze slunce, mají solární dobíjení.
2. Běžecký batoh
Také velmi bohatá kategorie. Od různých kapsiček na mobil, ledvinek, běžeckých vest, až po běžecké batohy.
Tomu i odpovídá velké cenové rozpětí od nějakých 250 Kč až po cca 5000 Kč.
Při výběru berte ohled na to, kde váš běžec běhá. pro běhání, jak se říká okolo komínu, tedy v blízkosti bydliště, postačí nějaká ledvinky, kam si běžec může dát klíče, mobil, kapesníky, případně nějakou tu minci. Případně stačí jen kapsa na mobil. Existují i ledvinky s držákem na láhev na vodu pro běhání v horkém letním počasí nebo pro trochu delší výběhy.
Pro delší výběhy nebo výlety do hor je již potřeba nějaká výbava, většinou voda a nějaké triko nebo bunda, kdyby se zhoršilo počasí. Zde se nabízí běžecká vesta nebo běžecký batoh.
Je z čeho vybírat. Špičku tvoří výrobky Salomon, Dynafit, Inov-8, Nathan, Camelbak, RaidLight nebo Osprey, Velmi dobře v tomto sortimentu je na tom Decathlon se značkou Kalenji.
Levné varianty najdete také Aliexpressu, kdo hledejte zejména malé ledvinky nebo pouzdra na telefon.
3. Čelovka
Možná si to nemyslíte, ale řekl bych, že kvalitní čelovka ( čelová svítilna ) pro běžce je nutnost. pro jeho bezpečnost při podzimních a zimním běhání, kdy se velmi brzo stmívá. Tak i při různých delších ultra běžeckých závodech.
Při výběru koukejte na výdrž baterie, hmotnost a na svítivost – Světelný tok . Vše o výběru čelovky najdete v článcích:
Jaké značky doporučit? Podívejte se na Fenix, Black Diamond, Petzl, Led Lenser, Lucifer nebo Silva. vybrat se dá i v Decathlonu se značkou OnNight.
Cenová kategorie od 500 – 5000 Kč
Sluneční brýle
Sluneční brýle jsou také velmi vhodným dárkem pro běžce. Můžete vybírat podle značky, ceny nebo také podle tvaru. Některé se svým tvarem blíží klasickým brýlým, jiné mají unikátní konstrukci.
Zorníky sportovních brýlí jsou dnes většinou vyráběny z polykarbonátu, kvalitnější pak tvrzenými čočkami. U sportovních brýlích se také podívejte na kvalitní UV ochranu.
Kvalitní brýle určené pro sport a cyklistiku tak bývají vyrobeny z odolných a ohebných materiálů, které umožňují přizpůsobit tvar brýlí – a zejména nosníků a stranic – obličeji majitele, zároveň umožňují výměnu různých typů zorníků podle aktuálního počasí a slunečního svitu.
Značky: Julbo, Oakley, Uvex, Gloryfy a další
cenová kategorie: 800 – 4000 Kč
5. Běžecký kemp
Běhání v partě nadšenců pod dohledem trenérů. Ráno a odpoledne běh, večer přednášky, vše doplněno různými radami pro trénink, výživu a regeneraci.
Pořádajíce v českých horách i v zahraničí ( Tatry, Alpy ). Většinou jde o prodloužený víkend, 3-5 dní.
- RockPoint běžecký kemp
- TRAILCAMPS
- Triexpert kempy
- Tréninkový kemp Běžecké školy Miloše Škorpila
- Své kempy pořádají také Jiří Homoláč a Ondra Fejfar, naši velmi úspěšní běžci.
Cenová relace: 3500 – 15000 Kč
Další variantou je, domluvit se nějakým běžeckým trenérem na soukromé hodiny nebo běhání ve skupině.
6. Tyčinky, gely
Skvělý a levný dárek, který se dá pořídit již od 25 Kč za kus. Zde hodně záleží, kdo co má rád. Nenápadně zjistěte, co si váš běžec kupuje, jakou značku má nejraději.
Sortiment je velmi velmi široký. Ještě více se rozšíří, když přidáte proteiny, BCAA a další doplňky stravy pro sportovce.
Gely a tyčinky jsou k dispozici v různých příchutích, můžete tak udělat výborný dárkový balíček. nebo udělejte průřez sortimentem a vyberte tyčinky a gely od různých značek a nechte svého sportovce ať je otestuje. Já osobně má rád tyčinky a gely od značek Clif, GU nebo Hammer nutrilon, to vše ve vyšší cenové kategorii ( okolo 50-80 Kč/ks ), ve střední cenové kategorii mi chutnají věci od Enervit , z nejlevnější ( 20-30 Kč ) mám vždy doma něco od Decathlonu nebo Bombus.
Skvělé reference jsou například na značky: Agave, CHIMPANZEE, Power Bar a dalších značek, ta nabídka je opravdu velmi velká.
7. Závěsný systém TRX
Jasná jednička pro domácí cvičení. Závěsný systém můžete použít kdekoliv: doma, na zahradě, vzít si sebou na dovolenou. Dá se zavěsit na speciální skobu, ale také za dveře, za větev, … .
Cviky pomohou zpevnit a posílit tzv. střed těla ( core ), což je pro běžce velmi důležité při udržení stability, pro podporu správného stylu běhu, při běhu v terénu a na horách.
Cvičení na TRX je relativně snadné a zároveň velmi efektivní. Najdete cviky na posílení Core, ale také cviky na nohy, ruce, záda, zkrátka pěkně protáhnete a posílíte celé tělo.
Originál TRX a další doplňky pod značkou TRX najdete v shopu: 3DFitness. Závěsný systém TRX najdete také na Alza.cz
Cenová kategorie: neoriginální alternativy jsou k dispozici od cca 500 Kč, originální TRX sady s příslušenstvím od 2500 do 7000 Kč.
8. Bosu
Ano, to je ten půl míč se základnou.
Bosu spolu s TRX, kettlebelly, Pěnový válec (Foam roller), gymnastickým míčem a expandery ( různé typy posilovacích gum ) patří k základnímu vybavení pro domácí fitness, cvičení vlastní vahou a kvalitní funkční trénink.
Díky konstrukci Bosu, svým tvarem připomíná polovinu gymnastického míče s pevným podstavcem, lze ji používat dvěma základními způsoby – buď s pevnou plošinou na zemi anebo naopak, je k dispozici unikátní spektrum balančních cviků. Slouží pro zpevnění postavy, pomůže i při rehabilitačním cvičení. Cvičením na BOSU dochází k odstranění stresu, svalového napětí a nerovnováhy.
Bosu je k dispozici v kvalitní originál verzi na 3DFitness nebo na Alza.cz, jsou k dispozici také různé alternativy.
Cenová kategorie: 1200 – 5000 Kč od alternativ až po originál určený pro fitness tělocvičny a studia.
9. Běžecký pás
Máte dostatek financí a doma běžeckého nebo fitness nadšence? Běžecký pás může být velmi dobrou volbou.
Bojíte se, že na něj nemáte prostor? Většina běžeckých pásů jde po skončení běhu složit a jsou velmi dobře skladovatelný.
Běžecký pás lze využít k tréninku při špatném počasí nebo pro zahřátí organismu před cvičení. Návod pro výběr najde v článku: Jak vybrat správný běžecký pás
Cenová kategorie 5000 – 50000 Kč a více
10. Kniha a audiokniha
Informace, inspirace, rady a tipy, zábava, to vše najde i běžec v knihách. Rady pro trénink, inspirující příběhy, motivace.
Zde je pět knih, které by podle mne neměly chybět v knihovně žádného běžce:
Škorpilova škola běhu – Miloš Škorpil
Miloš Škorpil má připraveného nového průvodce pro běžce: Škorpilova běžecká bible, vyjde na konci listopadu, takže se stihne vánoční sezona.
Další tipy na knihy pro běžce najdete zde:
6 tipů pro jarní knižní inspiraci pro běžce a fitness nadšence
7 knih a 7 příběhů, které vás budou motivovat
Atraktivní a v posledních letech velmi oblíbenou alternativou jsou audioknihy. Běžci je mohou poslouchat například při delších bězích místo hudby. Pro poslech při běhání se hodí spíše dobrodružné příběhy nebo detektivky, které jsou načteny výrazným hlasem, než nějaké odborné,naučné, u kterých je vhodné si dělat poznámky.
Mám to osobně vyzkoušeno, někdy si trochu při běhu přidám nad plán, jen abych mohl doposlouchat kapitolu.
Co konkrétně doporučuji?
Se sportovní tématikou:
- Příběhy Staré dámy – Tomáš Macek, načetl: Pavel Soukup a Vasil Fridrich
- Born to run – zrozeni k běhu – Christopher McDougall, načetl: Jaroslav Dušek
Životopisy
- Steve Jobs – Walter Isaacson, načetl: Martin Stránský
- Elon Musk – Ashlee Vance , načetl: Filip Švarc
- Total Recall – Můj neuvěřitelný příběh – Arnold Schwarzenegger, načetl: Luboš Ondráček
- Faktor Churchill – Boris Johnson, načetl: Pavel Rímský
Detektivky a thrillery
Thrillery od Bernarda Miniera , které načetl Jiří Šwarz, Jiří Žák a Pavel Rýmský. Sérii Čínské thrillery od Petera Maye, které načetli Martin Myšička a Jana Plodková. Klasikou v této kategorii je série Milenium od Stiega Larssona a Davida Lagercrantze, které načetl Martin Stránský. Ten výběr detektivek je hrozně velký, tak snad ještě detektivky od Dominika Dána, které skvěle načetl Marian Geišberg.
Kde vybrat audioknihy:
Cenová kategorie knih a audioknih: 150 – 1000 Kč
Knihy pro běžce kupujte zde:
Je to stále málo? Zde je další inspirace:
Předplatné běžeckého časopisu ( Run magazín, Běhej.com nebo Svět běhu ). Permanentka do fitka nebo do sauny, dárkový poukaz na masáže, služby trenéra běhu, startovné na nějaký závod, test běžecké laboratoři a další podobné. Koukněte také na loňské tipy: 33 tipů na dárky pro běžce.
Věřím, že vám tento dárkový průvodce pomohl vybrat to nejlepší. Je jedno zda vám poslouží před vánocemi nebo pro výběr dárku k svátku či narozeninám. Své běžce může odměnit i v průběhu jejich sezóny, například po zvládnutí těžkého závodu nebo po překonání nějakého osobního rekordu. Fantazii se meze nekladou, přeji příjemné dárkobraní.
V článku jsou odkazy přímo do obchodů ( Alza.cz, Insportline.cz, 3DFitness.cz, Decathlon.cz, Top4Running.cz, Sportisimo.cz a dalších ), kde můžete představené a doporučené dárky můžete hned objednat a koupit.