24.března si připomínáme Den Horské služby a zároveň osudový závod, který stál život dva skvělé horaly a lyžníky, Hanče a Vrbatu.
To ráno, tenkrát velikonoční, vypadalo na krásný den, bylo teplé počasí, sníh tál, kapalo ze střech. Ale pak začala houstnout mlha a silný vítr přihnal temné mraky, ze kterých se na hřebeny Krkonoš snesl silný liják. Lyže na mokrém sněhu nejely. Košile s látkovým číslem, promočená deštěm, se proměnila v ledový krunýř. Jeho síly slábnou.
🏔️ 24. 3. 1913 – Osudný závod Hanče a Vrbaty 🏔️
Dnes si připomínáme tragický příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, dvou horalů, jejichž osudy se spojily v krkonošské vánici během mistrovského lyžařského závodu. 🏔️🎿
8.ročník závodu na 50 km odstartoval 24. března 1913 v 7:10 od Labské boudy. Teplota byla neobvykle vysoká – 8 °C. Závodníci vyrazili jen v košilích, bez čepic a rukavic.
Hanč se brzy ujal vedení. Počasí se ale rychle měnilo. V 9:00 se ochladilo, déšť přešel ve sněžení. Jeden po druhém závodníci vzdávali.
„Na Labské to vypadalo jako v nemocnici. Závodníci si natírali tváře a ruce olejem, vařil se horký čaj a mléko, někteří leželi vyčerpáni v posteli.“
Hanč však pokračoval, netuše, že na trati zůstal sám.
Ve 10:20 přišla vichřice a hustý sníh. Traťový komisař Muttich podal Hančovi citrón a rukavice, ale ani to nestačilo. Když ho později jiný komisař varoval, Hanč nerozuměl a pokračoval dál.
10:47 projíždí kolem Violíku
Vítr fouká Hančovi do zad, čtyři kilometry od Violíku k Novoslezské boudě jede jen 16 minut.
11:03 Novoslezská bouda, Hanč dostává od kontrolola Mutticha kousek citronu a rukavice.
11:23 Hanč jede okolo Vosecké boudy
11:52 Hanč je zase zpět u Violíku
Je 11:52, Dr. Vajna to volá na Hanče, ale Hanč ho ve vichřici neslyší a uhání dál dolů k Pramenům Labe.
Vichřice a sněhová bouře řádí na vrcholcích Krkonoš, dr. Vajna se dívá za ujíždějícím Hančem.
Co se pak dělo dál? Co bylo s Hančem? Jak do příběhu vstupuje Vrbata? To jsou otázky, které čekají na zodpovězení, na část již nikdy nedostaneme odpověď.


Na Zlatém návrší ho v mlze potkal jeho přítel Václav Vrbata. Sundal svůj kabát a čepici a oblékl je Hančovi, aby mu pomohl přežít. Hanč běžel dál, Vrbata se otočil k Mísečkám – ale pak se vrátil hledat přítele.
Ve 13:45 našli Hanče v bezvědomí pod Zlatým návrším. Rath se ho snaží dovléct na Labskou boudu, ale neúspěšné. Rychle běží na Labskou pro pomoc.
Hanče odvezli na Labskou boudu, ale bylo pozdě, půl hodinové oživování nepomohlo, zemřel na selhání srdce. Později našli zmrzlého Vrbatu.
Rath na nalezení Hanče vzpomíná:
„Vidím na zemi člověka, lyže má zkřížené, nemůže vstát.“
Volám na něho: Lehněte si na záda a srovnejte lyže.“
„Co?“ ptá se. A dál nesouvisle něco mumlá.
Má sobě číslo a … „Vždyť je to Hanč!“ Vůbec mne nevnímá.
Vrbatovo tělo z Horních Míseček bylo v noci dopraveno do márnice ve Vítkovicích. Kde ho druhý den identifikoval jeho bratr, který se ho ráno vydal hledat, když se neobjevil doma. Poznal také kabát a čepici, které měl na sobě Hanč, byly tedy Vrbatovy.
Na památku tohoto přátelství dnes nese Vrbatovo návrší jeho jméno. Každý rok si 24. března připomínáme hrdinství a obětavost těchto dvou mužů. 🕊️🏔️
#Hanč #Vrbata #Krkonoše #lyžování
Pomník Bohumila Hanče
Hned druhý den po Hančově smrti postavil Rath kříž, ze zlomené lyže, na místě, kde Hanče zanechal po tažení ve vánici. Podobný kříž postavili lyžaři i na místě, kde byl nalezen Vrbata.
Lidé si výročí smrti Hanče a Vrbaty stále připomínají, u křížů se postupně vrší kamení, vznikají nápady postavit kamenné mohyly.
V roce 1922 byla odhalena menší mohyla v místech, kde skonal Hanč.
Najdete ji na cestě od Vrbatovy boudy na Labskou.
Mohyla Hanče a Vrbaty
Velká mohyla na nejvyšším místě návrší, dnes pojmenované Vrbatovo návrší, nedaleko místa, kde zemřel Vrbata, byla odhalena 4. října 1925.
V létě roku 2012 byla Mohyla opravena lyžaři Čks Ski Jilemnice, vedenými Vlastimilem Mendřickým, za podpory KRNAP Vrchlabí a firmy Kampa Jilemnice.
Mohyla je kousek od nynější Vrbatov boudy (Bouda byla otevřena v roce 1964)


O tomto osudovém dni bylo napsáno několik knih a natočeny dva filmy
- 1954: kniha Františka KožíkaSynové hor, životopisná povídka
- 1956: československý film Synové hor režiséra Čeňka Duby, adaptace Kožíkovy povídky, hlavní role Josef Bek
- 1963: kniha Miroslava Rampy Na hřebenech vichřice(
- 1995: kniha Miroslava Rampy Drama na Zlatém návrší, nová verze knihy Na hřebenech vichřice
- 2022: český film Poslední závod, režiséra Tomáše Hodana, hlavní role Matěj Hádek
Den horské služby
Na počest činu Václava Vrbaty, kdy poskytl Hančovi svůj kabát, i když věděl, že ohrožuje zároveň svůj život, je 24. březen slaven jako Den Horské služby v ČR.
12.května 1935 byla založena jednotná organizace Horské služby v Krkonoších. Pro účely pomoci turistům bylo postaveno prvních pět stanic první pomoci. Vedl ji Vladimír Záboj Vaina, jeden z rozhodčích v osudovém závodě.
Kompletní příběh, včetně příběhu prvních lyžníků najdete v tomto článku:
https://www.sportigo.cz/prvni-lyznici-u-nas-a-pribeh-hance-a-vrbaty/
Vše jsem také zpracoval do videa. Video a audio s příběhem Hanče a Vrbaty najdete zde: https://youtu.be/FMHO7XNSRaw?si=sEF4LOb-h_5HbgkF
24. března si připomínáme Den Horské služby a zároveň osudový závod, který stál život dva skvělé horaly a lyžníky, Hanče a Vrbatu.
— Michal Kudrna (@michal_kudrna) March 24, 2025
Ráno to vypadalo na krásný den, bylo teplé počasí, sníh tál, kapalo ze střech. Ale pak začala houstnout mlha a silný vítr přihnal temné mraky, ze… pic.twitter.com/psFx8MG1bc