Průvodce: České běžecké FKT výzvy

1. 8. 2021

Závody jsou každý víkend, pro mnoho běžců jsou hlavním cílem jejich snažení. Ale jen závody není běžec živ. Někdo si možná řekne: Není to málo? Chtělo by to pořádnou výzvu!

Obsah článku ukázat

A zde je přesně ten správný prostor pro FKT výzvy a různé přeběhy hor nebo dálkových stezek. I u nás v ČR si získávají tyto výzvy velkou popularitu, i když nejsou zrovna nejlehčí. Možná právě proto lákají běžce a běžkyně, co říkáte?

Na začátku letošního léta jsme mohli sledovat pokus o překonání rekordu na stezce PCT – Pacific Crest Trail, která patří, spolu s Continental Divide Trail a Appalachian Trail, k nejznámějším dálkovým trasám. Timothy Olson ji zvládl přeběhnout za 51d 16h 55m. Parádní běžecké dobrodružství. To už v člověku něco zůstane.

Scott Jurek, legenda ultratrailu, popisuje svůj pokus o rekord na Appalachian Trail v knize Na sever. Kniha má podtitul Jak jsem našel svou cestu na Appalačské stezce, ne, není tím myšleno, jak našel nějakou značenou cestu, ale je to hledání, o dalším poznání sebe sama a zároveň si dokázat: Mám na to, jsem to já! Umím za to vzít, dokážu překonat sám sebe.

Není právě toto ta hlavní motivace, proč běžcům nestačí jen závody, ale hledají i další výzvy?

Já osobně jsem si v posledních dvou letech osvojil heslo: Více poznat, více zažít. Ano, stále se chci zlepšovat, ale chci k tomu i něco přidat, dát všemu ještě další rozměr. To vše níže popsané výzvy umožňují.

Rozhodl jsem se proto udělat přehled zajímavých běžeckých a turistických výzev u nás. Věřím, že vás některá zaujme a vydáte se ji poznat, pokořit a poznat také něco… . Co? No, to už nechám na vás.

Článek jsem se pokusil zpestřit o krátké rozhovory s několika organizátory těchto výzev, všem děkuji za jejich odpovědi a za pomoc.

p

Co je FKT

FKT je zkratka pro Fastest Known Time, nejkratší známý čas. Cílem této výzvy je absolvovat definovaný okruh, nebo přesně danou trasu, v co nejkratším možném čase.

Prominentní Vrcholy Lužických Hor

„Závod, kterej vlastně není závodem, co nejvíc volný pravidla, každej podle sebe a kdy chce. To bylo vono. Přesně takovej punk, kterej jsem si představoval.“ říká Martin Bláha, autor výzvy Prominentní vrcholy Lužických hor.

Martin vytvořil českou běžeckou legendu. Přeběhnout Lužky a vstoupit do klubu PVLH se stalo velkým cílem mnoha běžců a prestižní záležitostí.

Prominentní vrcholy Lužických hor je výzva, při které musíte zdolat 18 prominentních vrcholů v Lužických horách. Abyste se stali členy klubu, musíte to stihnou maximálně za 24 hodin.

Trasu si určuje každý sám, průměrná délka pokusů je okolo 110 km s převýšením přes 4000 m. Start a cíl musí být na jednom místě.

Místo: Lužické hory

Délka trasy: 98-130 km

&

Převýšení: přes 4000 m+

Limit: 24 hodin

Kdo za to může & pořadatel: Martin Bláha

V rozhovoru Martin popisuje, jak vznikl nápad na PVLH. Zmínil také, co chystá do budoucna a myslím, že tato informace, pokud vyjde, udělá radost komunitě českých ultra běžců.

Proč vyrazit na PVLH? Pozvi běžec do Lužických hor na PVLH:

Hele je to hlavně krása Lužických hor. To v první řadě. Pak ty hory vlastně nejsou takový hory a až na ty prominentní vrcholky jsou poměrně krásně běhatelný. Převýšení se teda nevyhneš nikdy. No a nejsou tu lidi…je to takovej zapomenutej kout. Jinak PVLH samo o osobě si za ty roky získalo určité renomé a ve světě českýho ultra běhu je už myslím celkem uznávanou veličinou. Bejt členem klubu (tedy splnit podmínky, odběhnout všechny ty vrcholky v limitu) je už taková prestižní záležitost.

Kde se vzal nápad vytvořit tuto výzvu?

Jako běhám už přes 30 let a vždycky jsem snil o tom organizovat nějakej běžeckej závod. Co jsem se přestěhoval z Prahy do Lužickejch hor a začal je běhat, furt se to nutkání zvětšovalo. Měl jsem (většinou při běhu) vymyšlený různý formáty, vyjednával podporu. Zároveň jsem se ale nechtěl nabourávat do prostoru krásnýho závodu 10 Lužických sedmistovek, kterej pořádaj kamarádi a kterej se nejvíc blížil mejm představám. Pak jsem někde v textu narazil na Bob Graham round a v tý chvilce se to propojilo – to bylo nejvíc. Závod, kterej vlastně neni závodem, co nejvíc volný pravidla, každej podle sebe a kdy chce. To bylo vono. Přesně takovej punk, kterej jsem si představoval. Žádná masovka s tisícovkou na startu. Pak stačilo jen doladit pravidla a bylo.

Popiš, prosím, stručně pravidla PVLH? Přihlášení, klub a tak nějak vše okolo…

Tak pravidla jsem se snažil udělat co nejvíc volná a jednoduchá. Je definovanejch 18 bodů – Prominentní vrcholy Lužických hor. Ty jsou daný, jsou známý. Zbytek je už na tobě. Zaregistruj svůj pokus na webu, začni kdy chceš, kde chceš. Oběhni okruh se stejným místem startu a cíle, projdi těma osmnácti bodama a stihni to do 24 hodin. Stáváš se pak doživotním členem klubu PVLH, získáš dřevěnou členskou kartu, koženej finišerskej náramek (kterej je každej rok jinej), možnost účasti na členským setkání…

K dnešnímu dni ( 22.7.21) je na webu výzvy evidováno již 171 úspěšných pokusů, první zdolání je už skoro historie, 17.6.2017, Dušan Koutník a Marek Šesták. Za každým pokusem o zdolání 18 vrcholů Lužických hor je nějaký příběh. Který pokus (y) tě nejvíce zaujal?

Ta otázka není položená úplně přesně. Pokusů je celkem 203 k dnešnímu dni. To menší číslo (dneska 173) je počet členů klubu. Tedy těch co splnili podmínky a okruh zvládli v limitu a celý. Většina pokusů probíhá za více lidí…tzn. většinou běží dvojice, někdy trojice. Dva pokusy běžela šestice. Celková úspěšnost je okolo 60 procent. Nejvíc mám v sobě ten první asi. Myslel jsem, že to budu já kdo bude mít členskou kartu číslo 1. Měl jsem to v hlavě, vymyšlenou trasu, stačilo jen to oběhnout. No nevydržel jsem, jeden dlouhej zimní večer tu akci komplet zveřejnil (na začátku jen na FB) no a kluci se přihlásili a najednou šli. Byl jsem vlastně nervózní, jestli to je vůbec reálné, jestli jsou parametry nastavený správně, co bude dál…Jinak těch zajímavejch pokusů hodnejch uvedení je hrozně moc. Nejrychlejší, nejkratší, nejdelší, nejdéle trvající, rozlučky se svobodou, manželský cesty…už je toho moc. A každej pokus je vlastně úplnej originál. Podmínkami, datem, množstvím opakovaní…Ještě jeden fakt zajímavej je zrovna ten poslední. Jitka s Petrem to nestihli dát v časovém limitu a stejně to oběhli komplet. V Lužkách nám tu strávili téměř 26 hodin. Pecka!

Co můžeme čekat od PVLH do budoucna? Jaké jsou další plány? Zůstanou Prominentní vrcholy ve stejném formátu nebo k nim ještě něco přibude?

Jsem zároveň trochu konzervativní a mám rád věci, resp. v tomto případě události s neměnnou a dlouhou historií. PVLH přes svejch pár nedostatků má už dneska jméno, spoustu statistických dat, členů klubu. Chtěl bych prostě tu akci udržet pohromadě prostě co nejdýl. Trochu se rýsuje (asi od příštího roku) propojení s místím legendárním závodem 10 Lužických sedmistovek, kterej jsem už zmiňoval, kde pořadatelé už chtějí skončit a já s nimi jednám o převzetí celé organizace závodu. Asi by pak došlo k nějakému prolnutí obou podniků. Přeci jen jsou některý ty vrcholky pro obě akce společný…

Díky za rozhovor, Martine.

Lužické hory. Foto: Martin Bláha, pvlh.cz

Vybrat běžecké boty na trail 

top4running.cz

Zubatá

Knížka od Kiliana Jorneta, PVLH ze sousedních Lužických hor i snaha rozběhat Jizerské hory. To je jen několik střípků, ze kterých se skládal Lukášův nápad: Vytvořit FKT výzvu v Jizerských horách. Nápad přeměnil v realitu, je tu Zubatá.

Za Zubatou stojí Lukáš Kekrt, ultra běžec, milovník hor a molekulární biolog. Pro běžce připravil v Jizerských horách pěknou a  náročnou výzvu. 63 km, to není moc, možná si řeknete na první kouknutí, ale během cesty po trase Zubaté se musí čtyřikrát do pořádného kopce,  z toho dvakrát na Smrk, nejvyšší horu Jizerských hor. Nastoupáte přes 3000 výškových metrů a navíc musíte sledovat mapu a navigaci a vyrovnat se s terénem na stezkách.

Chcete se stát členy klubu Zubaté a získat originální členský odznak? Stačí málo: zdolat náročnou trasu dlouhou 63 kilometrů s převýšením 3 000 výškových metrů po vlastních nohou v časovém limitu 10 hodin.

Místo: Jizerské hory

Délka trasy: 63 km

&

Převýšení: 3000 m+

Limit: 10 hodin

Facebook: facebook.com/zubataultra

Instagram: instagram.com/zubata_ultra

Kdo za to může & pořadatel: Lukáš Kekrt

Moc se mi  líbí, co vše a jak okolo Zubaté, Lukáš dělá. Skvělá podpora na sociálních sítích, originální medaile – členský odznak a navíc vymyslel pěkně zamotanou trasu, i na to jsem zeptal v krátkém rozhovoru.

Proč vyrazit na Zubatou? Pozvi běžec do Jizerek na Zubatou:

Fenomén FKT výzev má svoje oprávněné kouzlo. Ať už jde o navigaci na trati, občerstvení, nebo podpůrný tým, vše je zcela ve vaší režii. Ačkoli jsou Jizerské hory dle mého názoru jedním z nejhezčích kusů naší země, ultramaratony se mu vyhýbají jak čert kříži. O to víc jejich nejsevernějšímu cípu v hejnické kotlině. Zubatá si byla dobře vědoma půvabu místního terénu, který zcela jistě oceníte i vy. Už po příjezdu na start se vám naskytne perfektní výhled na celou zubatou paletu, kterou po cestě zdoláte. Samotná trasa pak nabídne skutečně všechno, na co si běžec vzpomene – divoké traily zarostlé borůvčím, typické jizerskohorské chodníčky, kamenité cesty, panelky i nepřehledné bažiny, ve kterých si budete muset sakra dávat pozor na cestu. Zubatá vás zkrátka vyzkouší po všech směrech a s limitem 10 hodin prožene tak, že si to triko večer nejspíš vyperete.

Kde se vzal nápad, inspirace, vytvořit tuto výzvu?

Od mala mám v sobě organizačního ducha a nápad uspořádat vlastní běžeckou akci ve mě kvasil podobně, jako burčák na sluníčku. Lokalita mi byla dobře známá od dětství, neb jsem řadu let strávil na táborech nedaleko Ferdinandova. Zpět jsem se vrátil o pár let později, tehdy už jako běžec a místní kopce prozkoumal v rychlejším tempu. Zorganizovat regulérní „závod“ mne však z mnoha důvodů odrazovalo. S pohledem na zástupy cedulí „Pozor tetřívek“ mi došlo, že tolik razítek od ochranářů sbírat opravdu nechci. Proto jsem zvolil formát individuální výzvy, který žádné potvrzení nepotřebuje a přenáší zodpovědnost na každého, kdo se na trasu vydá.

Na řadu přišel koncept, kterým jsem výzvu hodlal za každou cenu odlišit. Nutno podotknout, že mi byla silnou inspirací lužickohorská PVLH, kterou jsem půl roku před spuštěním Zubaté úspěšně absolvoval. Originalita mi však stále nestačila a já cítil, že svoji výzvu musím ještě více specifikovat. Tou dobou jsem si vzpomněl na knihu „Běhej nebo zemři“ od nepříliš neznámého Kiliana Jorneta. V kapitole, ve které popisuje svůj přeběh Tahoe Rim Trail, vzpomíná, jak si nekonečnost 170 mílového okruhu krátil představami o tom, že je indián stopující kořist, nebo uprchlý vězeň. Inspiroval mne tak k myšlence, že ne každý závod je pouze o snaze zdolat stanovenou trať v co nejrychlejším čase, ale že je běh ze své podstaty útěkem před nebezpečím. Spolu s profilem trasy jsem došel k závěru, že bude běžec utíkat před Smrtkou, která mu bude po celou dobu v patách. Překročí-li stanovený časový limit, Smrtka ho chytí a jeho šance na zdárné dokončení výzvy tak končí.

Jak si vytvářel, plánoval, trasu? Je to pěkná klikatice

Trasa měla splňovat 3 předsevzetí. Zaprvé jsem chtěl, aby neměřila více než 70 kilometrů a mohl na ni do roka natrénovat i kamarád, který si občas oběhne rybník. Druhým požadavkem bylo co největší průměrné stoupání na kilometr. To se směle dotýká 50 výškových metrů. Třetí snahou bylo vést trasu především traily, ale udržet ji na dohled Hejnic, aby se případný neúspěšný pokušitel mohl snadno stáhnout do bezpečí hospody a podpůrný tým snadno přesouval. Běžec tak zdolá celkem 4 „zuby“, mezi které patří Holubník/Černá hora, Smědava a dvakrát Smrk (takzvané dvojité SMRKnutí).

Popiš, prosím, jak výzva Zubatá funguje. Přihlášení, klub a tak nějak vše okolo

Pravidla jsou poměrně jednoduchá a cíl jasný: zdolat pevně danou 63 kilometrovou trasu v časovém limitu 10 hodin. Běžec, který to stihne a svůj pokus doloží GPS záznamem se okamžitě stává členem elitního Zubatého klubu a získá ode mě členský odznak – bílou kosu. Pokud borec není z Beskyd, odznak předávám vždy osobně. Pokušitel se na pokus přihlásí přes webové stránky a pošle symbolická dvě kila. Z těch si zaplatím práci na odznacích a hosting webu. V přihlášení běžec rovněž uvede den, kdy se se Zubatou hodlá střetnout. Pokud to situace dovolí, vydám se na bojiště a dotyčného osobně podpořím. To je benzín, za který peníze rád utratím.

 Líbí se mi, jak pracuješ se sociálními sítěmi a s propagací výzvy. Je to velmi nápadité a originální. Děláš vše sám nebo máš i nějaké kolegy, kteří pomáhají s organizací?

 Od začátku jsem nehodlal nějak závratně výzvu propagovat. Chtěl jsem, aby rostla sama od sebe a každý si ji našel po svém. Přesto je o Zubatou od počátku velký zájem, který mne pozitivně překvapil. Mým velkým koníčkem je psaní a blogování osobitým stylem, který mi v běžecké komunitě chyběl. To je i důvod, proč Zubatou tvořím kompletně sám. Samozřejmě společně se Zubatou. Členské „kosy“ se mnou příležitostně předává přítelkyně, která je zapálená do každé podobné brikule.

 Co můžeme čekat od Zubaté do budoucna? Jaké jsou další plány?

 Kromě předpokládaného rozkvětu členské tabulky navrhuji, s ohledem na zájem, nějaký drobný merč formou klubových trik. Co se samotné výzvy týče, hodlám příští rok uspořádat jubilejní společný přeběh (tzv. „klubové vyndaloo“), spojený s následným heroickým kdákáním a poměřováním bicepsů v nějakém kvalitním restauračním zařízení. Momentálně mám snahu především o budování komunity, kterou bude Zubatá těšit a bude se na ni ráda vracet. Zájem projevili také čtyřnozí běžci, kterým bych rád vytvořil speciální psí členskou tabulku a nějakou tu zubatou známku na památku. Naštěstí mám kolem sebe dostatek diagnostikovaných idiotů, ze kterých nápady lítají jak rakety nad Gazou.

Díky za rozhovor Lukáši.

Foto: Lukáš Kekrt, zubataultra.com

Napříč Šumavou

O Šumavě nebylo běžecky moc slyšet, jen kolo a turistika, ale pak se objevil Rock Point. Nejdříve na vlastní nohy vyzkoušeli, proběhli a natrasovali, letos dali dohromady, již druhý ročník Napříč Šumavou.

Jde o sto mílovku, ale neděste se. mají připraveny tři kategorie a navíc i velmi pěkné ceny ze svého sortimentu.  Zde jsou tři kategorie, ve kterých se soutěží v šumavské výzvě:

Napříč Šumavou 24/30 – přeběhnout vyznačenou trasu do 24 hodin pro muže a 30 hodin pro ženy v co nejkratším čase bez zbytečných přestávek.

Napříč Šumavou v kuse – proběhnout nebo projít trasu bez jejího opuštění, ale s možností nocování na místech k tomu oficiálně určených, které se na trase nebo v její bezprostřední blízkosti nacházejí, v co nejkratším čase.

Napříč Šumavou na etapy – pro všechny běžce a turisty, kteří chtějí zdolat Šumavu ve 4 předem daných etapách. Ty mohou absolvovat v libovolném pořadí i termínu kdykoliv v průběhu soutěžního období. 

Místo: Šumava

Délka trasy: 160 km

&

Převýšení: 4780 m+

Limit: 24 hod / 4 dny

Facebook: facebook.com/Rock.Point

Instagram: instagram.com/rock_point

Kdo za to může & pořadatel: Rock Point

Když jsem hledal kontakt na někoho z Rock Pointu, pomohl mi můj kamarád Roman Chládek ( ultraběžec, rozhovor s Romanem o ultratrailech zde > ) z Rock Point Running Team:  „Zkus Honzu Krabce, na běhání tam je on.“ A pomohlo to.

I když měl Honza zrovna plné ruce a nohy práce s přípravou dalšího trailrunningového kempu a byl těsně před odjezdem do Rakouska, poskytl mi krátký rozhovor a dodal informace o výzvě Napříč Šumavou. 

Proč vyrazit na trasu této výzvy?

Protože Šumava je prostě NEJ. Je krásná, trasa je pestrá a provede účastníky spoustou jedinečných šumavských míst. Výzvu je možné absolvovat ve 3 variantách a užít si podle svého gusta. Kdo se bude chtít poprat s výkonem, zvolí „24/30 hodinovou“, kdo se chce víc porozhlédnout a strávit na Šumavě více dní vyrazí „v kuse“ a „4 etapy“ dávají možnost i těm, kteří si netroufají na velkou porci km několik dní po sobě.

Kde se vzal nápad, inspirace, vytvořit tuto výzvu?

Nápad byl v hlavně dlouho. Měla to být akce s partou kamarádů. Nicméně v momentě, kdy jsme jako Rock Point  ukončili dlouhodobou spolupráci se seriálem závodů Horská výzva, byl už jen krůček k překlopení nápadu do eventu pro veřejnost, který nám do Rock Point strategie krásně zapadá. Šumavu máme takříkajíc za humny, trávíme tam spoustu času a prostě ji máme rádi.

Jak probíhalo plánování a výběr trasy?

Trasa byla rámcových obrysech v hlavách daná. Čekala vlastně jen na správný impulz, abychom se s Martinem Mužíkem pustili do jejího ladění do detailu a on-line podoby. Pro naši jarní „objevitelskou“ výpravu Rock Point týmu běžců byla tedy hotová poměrně rychle. Samozřejmě tomu hodně pomohla znalost Šumavy. Věděli jsme kam chceme, co chceme vidět a podobně. Další fází pak bylo ladění detailů pro vlastní veřejnou Rock Point výzvu „napříč Šumavou“. Naštěstí jsme moc změn dělat nemuseli. Ale u Srní jsme třeba narazili na uzavřenou jelení oboru, která měla být v létě normálně průchozí (jeleni jsou v ní přes zimu). Nebyla, my jí sice proběhli, jenže poslat tímto směrem běžce nešlo. Pro letošní druhý ročník bylo komplikací víc. Za Stožcem nám třeba vystavila stopku červnová bouřka, která polámala stromy na hřebeni. Proto jsme trasu na Třístoličník museli odklonit přes Německo.

Jde o sto mílovku, pořádná porce kilometrů. Výzvu máte rozepsanou na tři hlavní kategorie. Napříč Šumavou za 24/30 hodin, Napříč Šumavou vcelku a Napříč Šumavou na 4 etapy. Jaká jsou pravidla pro jednotlivé kategorie? Pravidla jsou detailně popsaná tady. Ale ve stručnosti se dají hlavní body shrnout takto:

  • „NAPŘÍČ ŠUMAVOU“ 24/30 HODIN

Výzva pro běžce profíky, kteří si troufnou během 24 hodin (muži), nebo 30 hodin (ženy) přeběhnout celou přibližně 160 km dlouhou trasu bez zbytečných přestávek a vejít se do časového limitu.

  • „NAPŘÍČ ŠUMAVOU“ V KUSE

Výzva pro běžce i turisty, kteří se nebojí strávit v šumavských lesích několik dnů. Důležité je celou přes 160 km dlouhou výzvu absolvovat v kuse bez opuštění trasy. Během trasy je možné využívat nouzová nocležiště nebo kempy na trase a doplňovat zásoby v místech kudy trasa prochází.

  • „NAPŘÍČ ŠUMAVOU“ NA 4 ETAPY

Výzva pro všechny běžce i turisty, kteří chtějí zdolat Šumavu na předem dané části (etapy), nebo si chtějí vyzkoušet pouze některou z etap připravenou našimi Rock Point běžci. Své starty v jednotlivých etapách si můžete rozplánovat do celého soutěžního období.

Co můžeme čekat od Rock Pointu do budoucna v oblasti podobných výzev a závodů pro trailové běžce?

Chceme se dál držet stranou masových akcí. Cítíme a potvrzují nám to třeba i účastníci našich Rock Point Trailrunningových kempů, že spousta běžců už se nechce prodírat davem, ale radši vyrazí sólo nebo s pár kamarády a samozřejmě vyrazí do přírody. Budeme tedy pokračovat směrem Rock Point výzev, které budou podobné té Šumavské. Určitě je se na co těšit. Letos už máme za sebou „objevitelskou“ výpravu, ze které se odrazíme k příštímu roku. Můžu prozradit, že to byla velká paráda na trase přes 200 km a se slušnou náloží výškových metrů. Pokračovat budou i oblíbené Rock Point Trailrunningové kempy.

Děkuji za info. M.

Zlatá stezka Českého ráje

Chcete poznat Český ráj během jednoho dne? Prosím, Zlatá stezka je tu pro vás připravena a provede Vás celou oblastí Českého ráje, včetně téměř všech nejznámějších památek a přírodní zajímavostí. Jedinou oblastí, které se Zlatá stezka vyhýbá, jsou Prachovské skály, kde je placená oblast.

Poprvé je Zlatá stezka zmiňována v publikaci na podporu turistiky a informovanosti turistů vydané župou Českého ráje v roce 1937, trase v některých místech lišila od současnosti. Aktuální trasu vytyčil Klub Českých turistů a Sdružení Český ráj. Patří k našim nejznámějším značeným dálkovým turistickým trasám. Já se dobrovolně snažím o její popularizace po sportovní stránce.

Místo: Český ráj

Délka trasy: 118 km

&

Převýšení: 2800 m+

Limit: 24 hod / 4 dny

Facebook: facebook.com/groups/SportigoCeskyRajChallenge

Kdo za to může & pořadatel: Michal Kudrna

Instagram: instagram.com/michalkudrna74

osobní poznámka:

Vymyslel jsem si článek o FKT výzvách a dálkových trasách u nás. Chtěl jsem to pojmou trochu jinak, nejen vypsat výzvy a k nim přiřadit nějaká data, proto jsem oslovil organizátory některých, významných, výzev a položil jim pár otázek. A, proto musím nyní udělat rozhovor sám se sebou, divný, to jsem nějak nedomyslel 😊 Ale myslím, že Zlatá stezka Českého ráje do tohoto výčtu výzev patří a že si vybuduje své místo na běžeckém a turistickém slunci.

 

Proč vyrazit na Zlatou stezku? Pozvi běžec do Českého ráje:

Zlatá stezka se klikatí celou oblastí Českého ráje, za jeden nebo několik dnů, tak umožňuje poznat celý Český ráj a všechny jeho významné body, památky zajímavosti. Trasa výzvy není složitá na orientaci, jde se po turistické značce a značení na velmi dobré úrovni. Běžec, turista, se nemusí moc soustředit na cestu a může si třeba vychutnat památky a přírodu okolo.

Trasa je celá relativně běhatelná, ale naštěstí to není placka. Takže pár výběhů a kopců na ní najdete, včetně Kozákova, nejvyššího kopce v České ráji. Povrch trasy je velmi rozmanitý, nejde o čistý stokilometrový trail, ale lesních úseků je zde více než dost, včetně průběhu mezi skálami.

A právě ta pestrost, krása Českého ráje, dobře značená trasa a různé památky a přírodní zajímavosti jsou nejlepší pozvánkou na Zlatou stezku.

Možným benefitem je, že trasa vede okolo nebo přes místa, kde je řada možností na doplnění jídla a pití, zejména v letní turistické sezoně si přes den nemusíte dělat starosti, že dojde pití nebo jídlo. Na druhou stranu, běžet to v letních třicítkách není žádný med, jak jsem si sám vyzkoušel.

Zlatá stezka Českého ráje patří k historickým dálkovým turistickým trasám u nás, tak proč si neproběhnout, že?

Kde se vzal nápad vytvořit tuto výzvu?

Zlatou stezku jsem etapově přeběhl společně se svou dcerou. Za čtyři dny jsme to, relativně v pohodě, dali, přespávali v kempech, byla parádní dovolená. Proběhnout celý Český ráj a přiběhnout až domů ( jsem z Bolky ).

Stále ve mě hlodalo: Co kdyby se dalo najednou? Vždyť je to normální ultra, není to brutální převýšení a je zde dobré značení. To by se mohlo líbit i ostatní, ne?

Sám jsem to zatím celé nedal, ale první ultráci se už chytli a letos to na Zlatá stezce začíná pěkně rozbíhat. Ukázalo se, že je dost lidí, kteří mají podobné výzvy rádi a Český ráj je přilákal.

Popiš, prosím, stručně pravidla Zlaté stezky? Přihlášení, klub a tak nějak vše okolo…

Trasa výzvy Zlatá stezka je jasně daná turistickým značením, jde se po červené. Má dva možné směry: Z Mladé Boleslavi do Jičína a opačně z Jičína do Mladé Boleslavi. Jsou vypsány dvě kategorie.

  • Pro běžce s limitem do 24 hodin
  • Pro turisty, kteří to chtějí několik dnů.

Přihlášení je jednoduché. Pokus o pokoření se předem ohlásí ve FC skupině, kdo nemá Facebook ohlásí útok na Zlatou stezku přímo mně, jde o datum a přibližný čas startu a zvolený směr.

Po dokončení je třeba doložit záznamem z nějaké aplikace ( Garmin, Polar, Strava a podobně ) je proběhnutí a čas. Po kontrole a mém potvrzení je úspěšný účastník zařazen do Sportigo klubu Zlaté stezky.

Co můžeme čekat od výzvy Zlaté stezka Českého ráje do budoucna? Jaké jsou další plány?

Nápadů je mnoho. Základem je asi vytvořit komunitu běžců, kteří mají rádi Český ráj a trailové běhání. To znamená, musím více přidat na propagaci, zvažuji samostatné webové stránky pro výzvu, zatím jsou jen součástí tohoto blogu. Dále bych rád vytvořil nějakou cenu, památku, medaili, či jak to nazvat, pro pokořitele Zlaté stezky. Přemýšlím na spoluprací se Sdružením Český ráj.

A dalo by se to rozvinout i dále ( zn. Hledáme sponzora😊 ) včetně několika kraších tras a … no, nechme to raději zatím pouze v poznámkovém sešitě.

infografika: Zlatá stezka Českého ráje – autor Michal Kudrna

Černá Sněžka

Černá Sněžka je okruhová výzva v Krkonoších, kterou vytvořil běžec Vít Kotačka. Trasa výzvy spojuje Černou horu a Sněžku. Má lehce přes padesát kilometrů s převýšením přes 2300 metrů.

Vítek má hory rád, Krkonoše má proběhaný. Trasu zvolil velice pěkně. Je relativně jednoduchá na orientaci. Běh si pěkně užijete.

Tato výzva může mít mnoho podob. Pro začátečníky je to pekelná výzva, pro zkušené ultra běžce, je to trasa pro velmi kvalitní trénink na další velký závod.

 

Místo: Krkonoše

Délka trasy: 52 km

&

Převýšení: 2300 m+

Limit: 12 hodin

Facebook: facebook.com/CernaSnezka

Twitter: twitter.com/CernaSnezka

Kdo za to může & pořadatel: Vít Kotačka

trasa Černá Sněžka – mapy.cz

S Vítkem jsem dělal rozhovor pro blog Sportigo.cz, o FKT výzvě Černá Sněžka mi řekl mimo jiné toto:

Co tě vedlo k tomuto projektu? Jak vznikl tento nápad?

Ten nápad zrál postupně asi dva roky. Počátek už si přesně nepamatuji, ale nejpravděpodobněji ten první zárodek vznikl během, nebo krátce po prvním ročníku závodu Černá hora SkyRace – někdy během závodu se sbíhalo severním úbočím Černé hory a v jeden moment se přede mnou otevřelo panoráma Krkonoš se Sněžkou uprostřed.

Ten obraz jsem si vyfotil a někde tam se zrodila zprvu jednoduchá myšlenka, doběhnout si z Černé hory na Sněžku. Na počátku to měl být jenom individuální projekt a tak jsem přemýšlel, jak zařídit logistiku – jak se z Prahy dostat na Černou horu a jak se ze Sněžky dostat zpátky k autu.

Protože často jezdím na závody sám, bez rodiny, přemýšlel jsem, jak to zvládnout bez podpory a tak jsem logicky došel k okruhu – doběhnout ze Sněžky zase zpátky na Černou horu a aby to nebylo fádní, tak to vzít druhou stranou.

Vznikl mi tak okruh, který měl přes 50 km, což jsem ještě nikdy neběžel, takže jsem si to sice zakreslil do mapy, ale nechal to odpočívat, že snad někdy v budoucnu. Pak jsem loni běžel svou první padesátku, shodou okolností taky v Krkonoších a to už to nevypadalo tak nereálně.

No a letos jsem si stanovil velký cíl – PVLH24. A tak jsem si říkal, že bych si ten svůj okruh mohl zaběhnout jako takový trénink. No a pak, během letošního jara, v tom nejtužším lockdownu, jsem dospěl k tomu, že to nemusí být jen můj soukromý projekt, ale že bych to mohl udělat jako veřejné FKT.

Proč Sněžka? Proč Černá hora?

Na to je úplně jednoduchá odpověď – jak Černá hora, tak Sněžka jsou prostě ikonické vrcholy Krkonoš. Sice Sněžka je na můj vkus příliš turistická, ale výš už se prostě v Česku vyběhnou nedá. Navíc, vždycky si to člověk může zaběhnout mimo sezónu.

Představ trasu a parametry výzvy:

Trasa má na délku 51 km a během ní se nastoupá zhruba 2.300 výškových metrů. Okruh vede z Jánských Lázní, přes Liščí horu a Luční horu na Sněžku, která je zhruba v půlce a pak zpátky po Hřebenovce, přes Dlouhý hřeben a závěrečnou Černou horu. Náročností bych to osobně viděl mezi klasickým (běhatelným) horským maratonem a sky-maratonem.

p

Celý rozhovor s Vítkem Kotačkou nejen o běžecké výzvě Černá Sněžka si přečtěte zde na blougu >> Rozhovor: Vyhovuje mi meditační povaha dlouhých tratí

Vít: Panorama, které mě inspirovalo k FKT Černá Sněžka. foto: Vít Kotačka

Krkonošská výzva

„Oběhni Krkonoše přes 13 jejich prominentních vrcholů během 24 hodin a staň se doživotním členem klubu výjimečných lidí !
140km s převýšením 5600 metrů.“ ( www.krkonosskavyzva.cz )

Takto láká autor výzvy Honza Třasák běžce do Krkonoš a slibuje „nezapomenutelný zážitek“. Myslím, že se mu podařilo udělat krásnou, ale dost, jak to jen … , řekněme náročnou výzvu. Ale když si chcete něco pořádně užít, poznat sám sebe a své tělo, pořádně vystoupit z komfortní zóny, je to jedna z možností. Díky za každý podobný nápad.

Ideální zkouška pro horské ultraběžce.

Místo: Krkonoše

Délka trasy: cca 140 km

&

Převýšení: 5600 m+

Limit: 24 hodin

Web: krkonosskavyzva.cz

Facebook: facebook.com/krkonosskavyzva.cz

Kdo za to může & pořadatel: Honza Třasák

Trasa: Trasu si volí každý sám. Je třeba zdolat všech 13 vrcholů, s podmínkou místem startu a cíle v jednom. A je nutné dodržovat pravidla a omezení platná na celém území KRNAP.

1.

Sněžka

1603

2.

Vysoké kolo / cíl přesunut na Boudu (vysílač) u Sněžných jam – Wawel /

1509

3.

Černá hora

1299

4.

Bílá skála

964

5.

Zadní Žalý /cíl přesunut na rozhlednu Přední Žalý/

1036

6.

Dvorský les

1036

7.

Luční hora /na vrchol se nesmí, cíl přesunut na Památník obětem hor /

1555

8.

Lysečina

1188

9.

Tabule

1282

10.

Vlčí hřeben

1140

11.

Čertova hora

1021

12.

Černá skála

1042

13.

Kotel / navrchol se nesmí, cíl přesunut na Harrachovy kameny /

1435

Prominentní tisícovky Hrubého Jeseníku

Výzva 13 Prominentních tisícovek Hrubého Jeseníku je brutální, má velké převýšení a okruh s délkou okolo 120 km. Při výzvě musíte zdolat 13 vrcholů Hrubého Jeseníku s minimální výškou 1000 m a prominencí alespoň 100 m za méně než 24 hodin, včetně Pradědu a Dlouhých strání.

Start a cíl je na jednom místě a trasa by měla tvořit okruh. 

Vrcholy této výzvy jsou dané, tvoří je tato třináctka: Praděd, Keprník, Medvědí vrch, Ucháč, Jelení loučky, Černá stráň, Vysoká hora, Dlouhé Stráně, Vysoká hole, Žárový vrch, Červená hora, Lysý vrch, Lyra.

Výzvu vytvořil známý český ultraběžec Michal Činčiala.

Místo: Jeseníky

Délka trasy: cca 120 km

&

Převýšení: 5000 m+

Limit: 24 hodin

Web: pthj1000.cz

Facebook: facebook.com/pthj1000

Instagram: instagram.com/pthj1000

Kdo za to může & pořadatel: Michal Činčiala

fastestknowntime.com

Další FKT výzvy u nás, ale i jinde po světě si můžete vyhledat na webu fastestknowntime.com, kde z výše uvedených je zaregistrována Černá Sněžka. Zde jsou další podobné výzvy u nás:

Název trasy délka převýšení
Bohemian Forests (Czechia) 302 km 7773 m
Black Snowy Mountain / Černá Sněžka (Czechia) 51 km 2300 m
Horni Morava – Kralicky sneznik – Horni Morava (Czechia) 30.5 km 1170 m
For the Watch – Czech/Slovak Border (Czechia, Slovakia) 82 km 2372 m
Forststeig – Elbsandsteingebirge (Germany, Czech) 108 km 3241 m
Die Goldene Strasse (Germany, Czech Republic) 367.8 km
Zdarske vrchy (Czech Republic) 51.3 km
CHKO Orlicke hory (Czech Republic) 42.6 km

zdroj: fastestknowntime.com

 Na fastestknowntime.com si můžete poslechnout zajímavé podcasty o ultra a o trailovém běhání. Můžete si také vyhledat svou další výzvu nebo se podívat do statistik jednotlivých FKT výzev, včetně světově známých amerických Appalachian Trail, Pacific Crest Trail, švédské Kungsleden nebo slovenské Cesty Hrdinov SNP.

 

Vybrat sporttester

Polar | Suunto

Garmin

Via Czechia x Stezka Českem

Zatím jsem zde nabídl jen kratší jednodenní nebo několika hodinové výzvy. Na pořádně dlouhý trail nebo hiking se jezdilo do ciziny, ale už se nemusí. Můžete obejít nebo oběhnout Českou republiku.

A myslím, že to se může stát jen u nás, jsou zde hned dva velmi podobné projekty:

Oba projekty mají jižní a severní variantu od západu na východ. Trasy jsou velmi podobné a dá se říci, že se snaží kopírovat státní hranici, užijete si krásu naši hor v příhraničních oblastech. Jednotlivé varianty měří přes 1000 km.

Oba projekty mají velmi dobře zpracované podrobné průvodce trasy, kde je popis trasy, ale také tam jsou uvedeny místa, kde se můžete najíst nebo ubytovat.

Putování okolo Česka si můžete vyzkoušet po jednotlivých etapách na pár dní nebo do toho jít naplno a zvolit více etap či jít celou jednu variantu ( severní nebo jižní ) jako týdenní až více týdenní akci.

Primárně jsou trasy určeny pro turisty ( případně běžce ). Projekt Via Czechia má také připravené trasy pro kolo a tam, kde to jde a dává to smyl i zimní variantu pro lyže ( běžky ).

Via Czechia

  • severní varianta: 1058 km, cyklo: 1140 km
  • jižní varianta: 1052 km, cyklo: 1080 km

Stezka Českem

  • severní varianta: 1093 km 
  • jižní varianta: 1091 km

 

Představte si, že by v Americe byly dvě Pacific Crest Trail, no u nás máme dvě cesty okolo ČR, ale proč ne? Když to bude fungovat… .

p

FKT legenda

The Bob Graham Round je ve světě trailového běhání velký pojem a legenda. Okruh přes vrcholky hor v oblasti Lake District ( největší národní park Anglie ) který lze zdolat kdykoli, kudykoli, cestou i necestou, v zimě či v létě. Cca 70 mil (106 km) přes 42 vrcholů s celkovým nastoupáním 27000 stop (8200 metrů). S jediným omezujícím pravidlem. Zvládnout ho dokončit do 24 hodin. Klub těch, kteří to od roku 1932 dali má dnes již více než 2000 členů.

Info o The Bob Graham Round najdete zde >

A jdeme, respektive běžíme dál. Zdaleka nekončím, ještě přidám, teď již v rychlejší sledu pár tipů.

Maloúpské tisícovky

oblast: Krkonoše

Cílem této výzvy je zdolání 10 tísícovek, které se nachází v okolí Malé Úpy, ve východní části Krkonoš, a ano, je mezi nimi i Sněžka.

Jde o tyto vrcholy:

  1. Sněžka (1602 m)
  2. Svorová hora (1410 m)
  3. Tabule (1282 m)
  4. Čelo (1269 m)
  5. Lysečinská hora (1188 m)
  6. Dlouhý hřeben (1085 m)
  7. Kraví hora (1072 m)
  8. Haida (1002 m)
  9. Jelení hora (1172 m)
  10. Pěnkavčí vrch (1105 m)

Trasa se není přesně definována a u této výzvy není definován časový rámec. Záleží na vás, jaký zvolíte postup, počítejte tak s 40-50 km a s 2500 nastoupanými metry.

Vrcholy jsou označeny vrcholovými sloupky se značkovacím zařízením. Před výběhem si vytisknete mapku a na každém vrcholu si zaznamenáte značku daného vrcholu.

Zdroj: Malá Úpa 

Maloúpské tisícovky

Horobraní

Kopce, všude jsou kopce nebo jinak: Lákají vás kopce? Koukněte na stránku horobrani.cz

Registrujte se. Vyběhněte nebo vyjděte na kopec, zaznamenejte vše v appce a máte body. Kdo jich dá víc? 

Součástí jsou i různé výzvy, sponzorované různými outdoorovými značkami, jako například

  • Jdi po stopách dálkové trasy Via Czechia okolo Česka a po cestě posbírej 50 vrcholů
  • Navštiv během roku 20 pečlivě vybraných vrcholů Jeseníků, které stojí za návštěvu

32 vrcholů

Zase o kopce, jako v předešlé výzvě. Nyní ale regionálně zaměřeno, na Beskydy a Jeseníky. Jde o dlouhodobé výzvy. Jsou dané vrcholy a vy je postupně, během roku, zdoláváte.

  • 32 vrcholů Beskyd
  • 32 vrcholů Jeseníků

zdroj a více info: 32vrcholu.cz

Na podobném principu funguje i výzva Vrchařská koruna Jesenicka (VKJ), na kole nebo pěšky na dvacet vrcholů oblastí Jeseníků. Více info: www.vkj-bike.cz

3xTOP

Vyber si trasu vrcholu a zvládni ho na kole, elektrokole, koloběžce nebo pěšky 3x během 24 hodin, ze tří různých míst. Ano, takto jednoduché to je:-)

Výzva určená primárně pro cyklisty, ale proč to nezkusit i během.

Vrcholy a další info na: www.3xtop.cz

Photo by Ben Gao on Unsplash

Everesting Challenge

Velmi populární výzva mezi cyklisty a v poslední době také u běžců. Pravidla jsou celkem jednoduchá. Najdi si kopec, zvol trasu a jezdi ( běhej ) po této trase nahoru a dolů. Jde o to , abys během jedné vyjížďky nebo výběhu ( bez zbytečných přerušení, jen jídlo a takový ty věci okolo )  nastoupal přesně nadmořskou výšku největšího hory na naší planetě, tedy 8.848m vysokého Mt. Everestu.

Nebo pro začátek můžeš zvolit jen polovinu při výzvě Everesting: Base Camp Hall of Fame.

Kompletní info a pravidla na www.everesting.cc

 

A tím by to mohlo skončit. Everest, Everesting, co je více? Třeba vytvořit vlastní výzvu.

Jak vytvořit vlastní výzvu

Vytvořit vlastní výzvu není vůbec složité. Stačí udělat mapu, dát tomu nějaká pravidla a dostat to mezi lidi.

  1. Vyberte míst v oblasti, kde se vám líbí. Ideálně, pokud je tam něco zajímavé, nejen na koukání, ale pro předvedení výkonu. Třeba nějaký kopec nebo více kopců.
  2. Zvolte prostředek, jak výzvu zdolat. Kolo, elektrokolo, koloběžka, běh, chůze.
  3. Sami zdolejte výzvu. Nejde o čas, jen o zaznamenání trasy, nezapomeňte si na startu zapnou hodinky nebo aplikaci 🙂
  4. Vytvořte Strava segment. Návod, jak to udělat, najdete v článku: Jak vytvořit Strava segment  nebo lze vytvořit segment v Garmin Connect.
  5. Dejte tomu nějaká pravidla. Například časový limit, ale reálný, nebo množství opakování a podobně.
  6. Zveřejněte to. Dejte o tom vědět. Sdílejte to, vyzvete své kamarády, zapojte lidi v klubu, udělejte web … , těch možností je mnoho.

 

A to je opravdu konec. Ale jde o konec jen tohoto článku. Čekají nás další výzvy. Z výše uvedeného, můžete mít pocit, že jde vždy jen o nějaké ultra nebo extrémní výzvy, ale není tomu tak. Pro sebe si můžete vybrat výzvu jakou chcete. Například:

  • Pěti kilometrový okruh okolo vašeho parku a tam se snažit postupně si zlepšovat čas.
  • Kopec za barákem. Dnes ho vyběhnu dvakrát, zítra třikrát, za měsíc … .

Těch různých variant a možností je opravdu velmi mnoho. Nenechte se odradit. Buďte kreativní.

 

Jsem rád, že jsem mohl představit výše uvedené výzvy. Tento článek byl výzvou i pro mne, nebylo jednoduché oslovit jednotlivé pořadatele, dát to vše dohromady. Budu velmi rád, pokud se mi podaří někoho motivovat. Kam se chystáte? Jakou výzvu se pokusíte zdolat?

Děkuji všem za jejich pomoc při tvorbě tohoto článku.

 

„Je to nedostatek víry, díky kterému se lidé bojí čelit výzvám, ale já věřím v sebe samého.“ —  Muhammad Ali

 

„Jen mysl je omezením. Pokud je vaše mysl schopna si představit, že to můžete udělat, pak jste schopní to udělat. pokud tomu na sto procent věříte!“ —  Arnold Schwarzenegger

 

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také