Srpen, co bych k němu měl? Dalo by se použít klíšé: Jako na houpačce. Úžasný neskutečný první týden, pak krutý náraz respektive návrat do reality. Něco se povedlo, něco se nepovedlo a znovu zkouším běhat.
Přechod Lužických hor
S dcerou jsme se vydali do Lužických hor na třídenní hiking po Severní stezce.
Přiznávám, že jsem dost pohodlný. Vím to o sobě a snažím se s tím bojovat a nic na tom nemění ani skutečnost, že za rok uběhnu třeba 2000 km nebo se vydávám běhat do hor.
Třídenní tůra, spaní pod širákem, pro mne by vystoupením z komfortní zóny a neskutečně jsem si to užil.
Kompletní vyprávění, popis zážitků z trasy, mapy, fotky, video nejdete v samostatné článku > Přechod Lužických hor.
Má to i stinné stránky
Někdy má dobrodružství nebo větší sportovní výkon i své stinné stránky. Po týdnu, kdy jsem se připravoval na cestu a následném třídenním treku, jsem tvrdě narazil do zdi. Ne fyzicky, ale psychicky.
Celý týden jsem si báječně užíval, hlavu jsem dokonale vypnul a odfiltroval všechny jiné vstupy, soustředil se pouze a jen na Přechod Lužek a vše okolo toho.
Splnil jsem si jeden velký cíl. Jasně, možná si řeknete, co to je 60 km v horách, a to ještě ne zrovna velkých. To já, kdy jsem … . Je mi úplně jedno, kdo, co a podobně. Pro mne to byl cíl a ten jsem si splnil. Po splnění velkých cílů někdy přichází rozčarování a hledání nové motivace.
Já jsem po návratu k normálu, k práci, běžné rutině, najednou nevěděl, co? Co budu dělat odpoledne? Co si dál naplánovat? Práce mne nebavila. Deprese se do mne zakusovala. Sakra, už jsem to jednou zažil, nechtěl jsem trpět. Čtrnáct dní jsme s tím dost bojoval, doma byl nepříjemný, až hrůza. Když se drží, je zakouslá, je to pěkná svině.
Krkonoše, srpen 2021
Běh pomáhá
Trochu, postupně, mne z toho dostal běh. Pokračuji v tom, co jsem v červenci začal. Trochu začínám poběhávat. V srpnu 16 krát, bylo z toho 148 km a je v tom jeden běžecký výlet do Krkonoš. Nikam se neženu, hezky pěkně pomalu. Noha se po zranění ozve, dám pauzu. Závody pro letošek vypouštím. Prostě začínám znovu běhat.
A jak začít běhat? Jaká je má rada?
Prostě začít, nazout boty a vyběhnout, nic jiného k tomu nepotřebuje.
Běh je také ( někdy ) pro mne takový útěk. Je ti špatně? Vyběhni, docela to pomáhá.
Druhý pomocník byl nový cíl. Nevíš co dál? Najdi si další výzvu, další cíl. Já si něco na sebe vymyslel na listopad a postupně o tom dále přemýšlím. Pracovní název je Challenge 47.
#comingsoon
Srpnový souhrn
16 běhů
- 148 km
- 2216 m+
4x walking ( hiking )
- 69,47 km
- 2815 m+
3x kolo
- 113,41 km
- 946 m+
Celkový součet měřených aktivit zatím, od začátku roku, dělá: 3685,65 km
- Běh: 768,61 km
- Chůze: 223,33 km
- Kolo: 2693,71 Km
To kolo, to je slabota. Měl jsem ho přes týden v servisu, konec srpna byl navíc na pěkné počasí skoupí. Jinak ale velká radost z Přechodu Lužických hor a pěkného výběhu v Krkonoších:
Srpnové novinky na blogu
Musím zmínit článek, který jsem avizoval již v červencovém přehledu. Jde o článek: ,
který vzbudil velký ohlas. Díky za to. Kdo hledá inspiraci, cíl, velkou motivaci, mrkněte na něj. Najdete v něm přehled největších a nejznámějších běžeckých výzev u nás, plus rozhovory s jejich organizátory.
Další dva články již byly o Lužických horách. Jeden představuje jednu z velkých výzev a to Prominentní vrcholy Lužických hor a druhý je reportáží o přechodu.
Co mne zaujalo
Na začátku srpna ještě pokračovala olympiáda. A ještě to párkrát cinklo, jak se říká.
- 2. místo: J. Vadlejch – oštěp
- 3. místo: V.Veselý – oštěp
- 3. místo: J. Dostál, R. Šlouf – rychlostní kanoistika
Na OH v Tokiu padlo i několik světových rekordů, rád bych vyzdvihl zejména výkony nad překážkami na 400 m:
- K. Warholm: 45,94 s (Norsko) – 400 m překážek
- S. McLaughlinová: 54,46 s (Spojené státy) – 400 m překážek
Od olympijských her v Barceloně v roce 1992 platil na trati 400 metrů překážek světový rekord Američana Kevina Younga. Dnes se o nové historické maximum postaral Nor Karsten Warholm. 🔝👏👏 pic.twitter.com/eFcDgsVqwn
— ČT sport (@sportCT) July 1, 2021
Úžasný je příběh americké atletky Allyson Felix, která získala v běhu na 400 metrů svou desátou olympijskou medaili.
BREAKING: The Gold medal for biggest d*ckhead of the Tokyo Olympics goes to French marathon runner Morhad Amdouni who deliberately knocks over all the water for his fellow competitors…Unbelievable! pic.twitter.com/D4IwmlAHlL
— Piers Morgan (@piersmorgan) August 8, 2021
UTMB2021
UTMB to je oslava ultra trailového běhání. Závody ve francouzském Chamonix okolo masivu Mont Blancu přinesl českým barvám velký úspěch, ale také velký smutek.
Třetí místo mezi ženami na trati CCC obsadila Petra Ševčíková a dvojice Paloncy, Šilar byly druzí na trase PTL.
#CCC
— UTMB® (@UTMBMontBlanc) August 27, 2021
Congratulations to the female podium composed of Marta MOLIST CODINA, Abby HALL and Petra ŠEVČÍKOVÁ! #UTMB2021 #CCC #UTMB4YOU pic.twitter.com/OCVVbrXRCo
Bohužel, pří závodu na trase TDS se stala velká tragedie. Na 62 kilometru se krátce po půlnoci ze skály zřítil český běžec. Čest jeho památce. R.I.P.
Sledoval jsem závody UTMB2021 po celý týden. Na webu běžel přímý přenos, neustále byly k dispozici live výsledky a zprávy. Skvělý servis pro fanoušky, něco jako Tour de France v trailovém běhání.
O posledním víkendu se u nás běžela Beskydská sedmička, letos díky sponzorovi s veselým názvem Koňská mast Beskydská sedmička. Hezké, ne? Bohužel, její servis pro fanoušky jako live výsledky, video z trasy a podobné informace a media, není jejímu věhlasu odpovídající.
Zároveň se potýkají i s různými problémy. Například na občerstvovacích stanicích a s chování lidí, kteří zajišťovali podporu pro závodníky. Nebudu to více komentovat, ale z diskuze je patrné, že u nás vládne, a to nejen mezi běžci, velká netolerance k ostatní, lidi nemají před ničím respekt a nikdo nic nedodržuje. Velmi smutné. Beskydská sedmička, respektive její trasa a kopce v Beskydech jsou pro běžce velká výzva, ta by mne velmi lákala, ale Cirkus Beskydská sedmička ne.