Politika nemá ve sportu žádné místo. Ha ha ha a protest challenge

21. 2. 2022

Je neděle, dvacátého února, skončily zimní hry v Číně. Skončila také moje osobní výzva Protest running Winter games. Proč? Co? Kolik? Vše dále vysvětlím.

Jsem sportovec, a řekněme, že velmi vášnivý fanoušek. Nejsem ale vyhroceným stoupenec nějakého klubu, na sportu miluji ten příběh, který je s tím vždy spojen. Samotný příběh, a z mého pohledu, velmi negativní, mají i letošní winter games. Zde už se začíná odmotávat a rozmotávat nit dnešního příběhu / článku/.

S letošními zimními hrami je, bohužel, spojeno několik velmi nepěkných příběhů, a to říkám velmi mírně. Letošní Zimní hry, záměrně neříkám olympijské, protože s olympijskou myšlenkou to opravdu nemá už nic společného, jsou nejvíce zpolitizované hry, od letních her ze začátku osmdesátek z minulého století, období nazývané studená válka (Moskva 1980, Los Angeles 1984). Letos jde jen o čínskou propagandu.

Rozhodl jsem se hry bojkotovat. Nesleduji je. Tak samozřejmě, není možné zprávy z her úplně vyfiltrovat, ale nesedám k TV nebo k počítači s každým startem biatlonu nebo při každém startu Ledecké. Nesleduji souhrny. Přenosy v TV prostě nesleduji.

Protest running Winter games

Navíc jsem si stanovil osobní běžeckou výzvu po dobu trvání her: každý den vyběhnout alespoň na 22 minut (odkaz na rok 2022). Začal jsem již 2.2. i když oficiálně byly Hry zahájeny až čtvrtého, ale některé soutěže se rozjely už o dva dny dříve.

A u každého běhu zveřejňuji statistiky, ne s fotkou z běhu, ale vytvořil jsem si vlastní grafiku, kde postupně měním heslo:

Myslíte, že je to málo? Že je to jen nějaká póza? Já si to nemyslím. Nemám moc, ani sílu změnit, cokoliv ve světě, ale to neznamená, že budu mlčet. Znáte to, jeden je málo, dva víc, tři tak dále .

Když budeme ke zlu, v Číně nebo jinde ve světě mlčet, bude si zlo stále více dovolovat, jak již známe z minulosti, viz například třicátá léta a nástup Hitlera k moci. Hitler také pořádal olympiádu. Hry v Berlíně 1936 (ano vím, že hry v Berlíně odsouhlasil MOV již v roce 1931, dva roky před tím, než se Hitler stal kancléřem a nacistická mašinérie se rozjela naplno).

Tehdejší předseda Olympijského výboru Avery Brundage prohlásil, že:

 „Politika nemá ve sportu žádné místo.“

Podobně se před hrami v Pekingu vyjadřovali i předseda Bach nebo náš šéf olympionik „přikyvovač“ Kejval.

Bohužel, ani tehdy Hitler, ani letos čínské komunistické vedení neposlechlo slova Averyho Brundage a využilo hry k vlastní propagandě. A stejně jako před lety Hitler, tak i letos Číňané, se snažili před světem ukázat jen pozlátko, a pošlapávání lidských práv a další prohřešky schovali pod koberec.

Jak dopadla moje výzva

Úspěšně jsem odolal vábení televizní obrazovky a nesledoval žádné přenosy z her. Každý den od 2. února do dvacátého, kdy hra skončili, jsem vyběhl.

Za dobu výzva Protest running Winter games jsem protestoval při 252,40 km a každým během jsem „otravoval“ na sociálních sítích.

konečný souhrn: 252,4 km

Trasy a další statistika na mém profilu v app Strava > Strava Runner Profile | Michal Kudrna

Proč říci NE hrám v Pekingu

Řekněme si tedy ve zkratce, proč by hry v Pekingu být neměly a proč to byla od MOV špatná volba.

Čína je totalitní země, kde se porušují lidská práva. Tak jednoduché to je. A díky tomu je Čína tak ekonomicky silná a snaží se ve světě, díky té ekonomické síle, uplatňovat svou moc a vliv.

Co konkrétně je špatně? Mohl bych asi vyjmenovat desítky různých případů, ale vyberme si pár hlavních.

Lidská práva

„Čína představuje globální hrozbu pro lidská práva.“

„Vláda jedné strany v Číně utáhla smyčku okolo některých sektorů společnosti, které jsou vnímány jako nebezpečné,“ varuje organizace. Výslovně jsou také zmíněny násilné perzekuce Ujgurů v provincii Sin-ťiang, omezování svobod vyznání, projevu a shromažďování v Tibetu nebo tvrdý přístup vůči demonstrantům v Hongkongu.“

To jsou citace ze zprávy nevládní organizace Human Rights Watch (2020)

Další zdroje:

K tomu si můžeme přičíst fakt, že Čína je největším „popravčím“ – každý rok usmrtí více lidí než všechny státy světa dohromady. V Číně se popravuje mimo jiné i za „narušování sociální stability“, za pašování drog nebo za hospodářské trestné činy. ( Více: www.amnesty.cz/trestsmrti)

Z chování Číny vyřazuje absolutní neúcta k lidskému životu. Což je ostatně jeden z častých znaků většiny totalit.

Tibet

Problematika Tibetu a jeho obsazení Čínou, včetně porušování práv Tibeťanů, patří k největším hříchům spojených s Čínou a její politikou.

Obsazení Tibetu, které se odehrálo 21. října 1950, později vyústilo v povstání, jež bylo krvavě potlačeno. V nastalé situaci nezbylo tibetské vládě nic jiného než se 21. října podrobit čínské invazi a vyslat do Pekingu delegaci, která bude vyjednávat o budoucím osudu země

Obrat v tibetské historii nastal v roce 1949, kdy armáda ČLR prvně vstoupila do Tibetu, porazila malou tibetskou armádu, obsadila půlku země a vnutila tibetské vládě Sedmnáctibodovou smlouvu o mírovém osvobození Tibetu (květen 1951), kterou se Tibet dostal pod svrchovanost ČLR.. Protože byla přijata pod nátlakem, nebyla tato smlouva z hlediska mezinárodního práva platná. Oficiálním důvodem vojenské invaze bylo „zachránit tři miliony Tibeťanů před imperialistickým útlakem a zabezpečit ochranu západní čínské hranice“. Přítomnost 40 tisíc vojáků, hrozba obsazení Lhasy a nebezpečí úplného zničení tibetského státu znamenaly, že Tibeťané neměli na vybranou.

Po připojení Tibetu k Číně následovalo porušování náboženské svobody a základních lidských práv, což vyvolalo u místních obyvatel velký odpor.

Jak narůstal odpor proti čínské okupaci, zvyšovala se i míra čínské represe, včetně ničení náboženských staveb a věznění mnichů a dalších osobností. V roce 1959 propuklo velké povstání ve Lhase. Číňané je rozdrtili, přičemž jen v oblasti Lhasy zahynulo 87 tisíc Tibeťanů, a dalajlama uprchl do Indie, kde nyní sídlí s tibetskou exilovou vládou.

Více než šestina populace, 1,2 miliónu Tibeťanů, přišlo o život v důsledku čínské okupace. Součástí genocidy je i plánované přesídlování etnických Číňanů do Tibetu.

Okupace Tibetu, útlak obyvatel pokračuje dodnes.

Zdroje:

Hong Kong

„Čínská lidová republika nyní přejímá přímou moc nad Hongkongem a de facto likviduje zbytky vysokého stupně autonomie, který se tam Čína zaručila dodržovat po padesát let od převzetí Hongkongu pod svou správu v roce 1997. Závazky Pekingu tedy vydržely zhruba polovinu slibovaného období,“ podotýká sinolog Hála ( zdroj: www.seznamzpravy.cz/clanek/cinska-smycka-se-stahuje-hongkong-nemel-sanci-rika-expert-148369)

To hlavní z historie Hong Kongu si projděte zde: cs.wikipedia.org/wiki/Hongkong

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. Čína zde uplatňuje princip jedna země dva systémy, ale svobody, které má garantovat, postupně omezuje. Od masových prodemokratických demonstrací v roce 2019 byla řada předních aktivistů zatčena nebo uprchla do zahraničí.

Čína lidská práva a demokracii stále více pošlapává a utahuje „kohouty“. Demokracie, na jakou byl Hong Kong zvyklí za dob Britského pronájmu, rychle mizí.

Zdroje:

 Porušování lidských práv, Tibet, Ujgurové a Hong Kong. Tak to máme to hlavní, proč by nikdy neměla být Olympiáda v Číně a proč jsou pošlapány původní olympijské myšlenky. Můžeme ještě přidat například čínskou agresivní politiku proti Taiwanu nebo snahu Číny, díky své ekonomické síle, o vměšování do vnitřních záležitostí dalších států.

Kdo za to může

Kdo může za olympiádu v Číně? Největším viníkem je MOV (Mezinárodní olympijský výbor), který nasadil nějaké podmínky pro pořádání her a výbor vybral Peking jako pořadatele letošních winter games. Samozřejmě za podpory různých sponzorů a některých politiků. Naštěstí se našli i jiní politici, kteří proti ZOH v Pekingu protestovali a Hry bojkotovali (například Kanada, USA, Česká republika a další státy Evropské unie).

U nás se k politickému bojkotu přihlásila nová vláda Petra Fialy. Bohužel, člověk, který si hraje na prezidenta ne, naopak hry podpořil. Ten člověk je ostudou České republiky.

Sportovci

Mohou za to i sportovci? Bojkotem jdeš proti sportovcům, proč? Časté otázky, které jsem zaslechl.

Za volbu místa konání her sportovci nemohou. Olympijské hry, ať již letní nebo zimní, jsou pro sportovce nejvyšší metou, kterou mohou dosáhnout. Jen pár z nich uspěje a získá medaili a zapíše se tak do sportovní historie. Pro jiné jen kvalifikace na Hry metou nejvyšší.

Nechci sportovce popotahovat za to, že se čtyři roky k něčemu upínali a do Pekingu jeli. Oni si to musí srovnat sami ve své hlavě. Oni se stali součástí čínské propagandy.

Ale mrzí mě, že se nenašel ani jeden nominovaný, který by se na protest své účasti vzdal nebo alespoň nějak vyjádřil svůj názor. Naopak byla od několika našich sportovců slyšel chvála na to, jak to v Číně pěkně zorganizovali. Samozřejmě to čínská propaganda hned využila. (Pěkně popsáno například zde: Studio N: Hry ve stínu tyranie).

Přišlo mi to takové pelíškovské: „Znáš Kyjev? To krásný město, všechno moderní … .“

A Čína určitě využije i vyjádření Thomase Bacha, šéfa MOV nebo předsedy ČOV Kejvala. Tito a jim podobní se zhostili svých rolí patolízalů a ( z prominutím) vlezdoprdelkům na výbornou.

Tak jak jste si užili olympiádu Vy? Já si svou výzvu užil skvěle.

Ano, „Politika nemá ve sportu žádné místo.“ Snad se k tomu Hry jednou vrátí. Snad se k tomu postupně vrátí i činovníci z jiných sportovních organizací. Například nadcházející Mistrovství světa ve fotbalu 2022, které bude hostit Katar je podobnou ukázkou, nenažranosti sportovních bafuňářů.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: říjen 2024

Zúčtování: říjen 2024

Když teď píšu tyto řádky a ohlížím se zpět za uplynulým měsícem, je venku už takového podzimní inverzní vlezlé počasí, mlha a vlhko, oproti tomu byl říjen velmi povedený měsíc....

Zúčtování: Září 2024

Zúčtování: Září 2024

Když teď tak koukám na statistiky za září a na jednotlivé záznamy aktivit, přemýšlím, co si o tom září myslet. Asi vyhrává to pozitivní. I když je o skoro 16 hodin aktivit míň...