Po prvním vyndání z krabice: „Ty jo, to nejsou Challenger, ne?“. Při prvním vyběhnutí, ještě v ulici u baráku: „Ty jo, to nejsou Challenger, ne?“
Měl jsem předchozí dva modely, pětky dokonce dva páry, takže u mě volba jít do šestek byl jasná a musím říci, že se víra v tuto botu vyplatila. Splňuje mi přesně to, co od ní čekám, navíc velmi dobře vypadá. Ano, ten prvotní úžas při vybalení tam byl.
Stejně tak při prvním vyběhnutí. Nejsou to žádné „papuče“ ( bože, jak já to slovo nenávidím v recenzích na boty) jako předchozí modely, ale čistokrevná běžecká bota. Velmi pohodlná, ale oproti předchozím modelům je k tomu přidaná dynamika.
Šestkový model populárních Hoka One One Challenger ATR prošel oproti předchozím modelům výrazným upgradem, co se týče konstrukce, designu i materiálů.
Design a použité materiály
Šestka je proti předchozím verzím ještě více ve formě, zeštíhlela, působí velmi dynamicky, ale stále si drží svůj komfort. Na fotkách se tváří robustněji, než ve skutečnosti je. Má velmi povedené linie, stejně tak kombinaci podrážky, z boku zajímavě členěné, a svršku boty. Já si navíc zvolil barevnou kombinaci BLAZING ORANGE / FIESTA, která hned na první pohled zaujme. Ale řekněme si narovinu, jen do prvního bahna, boty při běhu nešetřím.
Svršek je dvouvrstvý, jazyk přišitý i z boku. Překáží, dobře chrání a obepíná nárt nohy.
Hoka pro svršek šestkových Challengerů použila recyklovanou přízi Unifi REPREVE® vyráběnou z recyklovaného odpadního. Mezipodešv je z pěny EVA/CMEVA. Tkaničky jsou ploché.
Univerzálnost
Hoka One One Challenger ATR mají zařazení jako univerázálky. ATR = All terrain shoes. Jsou určeny k tréninkovým běhům na střední a delší vzdálenosti.
Podešev se (cituji výrobce) zonální konstrukcí pro optimalizaci přilnavosti je opatřena dostatečně širokými, těsně vedle sebe rozmístěnými zónovými výstupky, díky tomu jsou přechody z jednoho povrchu na druhý bezproblémové. Lidsky řečeno: jako univerzálka funguje skvěle.
Parametry Hoka One One Challenger ATR 6
Povrch: |
Lehký trail, silnice, lesní cesty |
Hmotnost: |
279 g |
Drop: |
5 mm (29 mm pod patou a 24 mm pod špičkou) |
Došlap: |
Neutrální |
Použité materiály
- svršek: recyklovaná příze Unifi REPREVE®
- mezipodešev: EVA/CMEVA
- podešev: se zonální konstrukcí pro optimalizaci přilnavosti
Hoka One One Challenger ATR, modely 4, 5 a 6
Porovnání modelů Challenger ATR
|
Drop |
Pata/špička |
Váha (panská/dámská) |
Challenger ATR 6 |
5 mm |
29/24 mm |
279/229 g |
Challenger ATR 5 |
5 mm |
28/23 |
254/209 g |
Challenger ATR 4 |
5 mm |
29/24 mm |
254/209 g |
Nepatrně vyšší váha není znát, tloušťka podešve zaručuje velmi dobrou ochranu a tlumení pro nohy. Pětimilimetrový drop je také svým způsobem univerzální.
Nové boty působí velmi dynamicky, proto jsem také porovnal u nového a předchozích modelů šířku podrážky. Na patě, v nejširším místě, jsou v podstatě stejné, na špičce, zase v nejširším místě, je nový model ATR 6 o 5 milimetrů užší.
ATR 6 mají 11,5 cm, předchozí ATR 5 a ATR 4 mají 12 cm. Jak si řekněme dále, není to na škodu.
Jak se v nich běhá
Dnes /5.4.22/ v nich mám naběháno 638 km. Měl jsem i ATR 4 a dvoje ATR 5. Čtyřky jsem měl asi 900 km, první pětky necelých 800 km, pak jsem roztrhl (moje chyba), ve druhém páru jsem končil na 1500 km.
Při první běhu jsem hned poznal, že je konstrukce bot upravená. Ve středu boty je pevnější, užší, oproti předchozím modelům. Je upravena konstrukce i ve vnitřku boty. Daleko lépe a pohodlněji drží pata.
A změna je i v oblasti klenby, u starších modelů je zde oblouk vyšší. Nový model už není taková kolíbka.
Za letošní jaro jsem boty pořádně prověřil, nešetřil jsem je a prohnal je na různých površích a podmínkách.
Nejčastěji kombinace silnice a lehkého trailu v okolí města. Úplně bez problémů, bota zde přesně naplňuje svou univerzálnost.
Vzal jsem je na nohy také na traily do Českého ráje, kde se navíc střídají lesní cesty, šotolina, písek, kameny. Za sucha i za mokra to šlo. Horší to bylo na mazlavém blátě, tam klouzaly, ale oproti silničkám tam nějaký záběr je, není to jak na bruslích. Na kamenech dobré, ale na vrstvě mokrého listí se muselo jít opatrně.
Zvládl jsem v nich i běh na Kozákov nebo na Ještědu, kde ještě ležel sníh. Překvapivě dobře zabíraly na neušlapaném sněhu, z kopce i do kopce. Kde bylo hodně ušlapáno, uklouzáno, tak už to bylo samozřejmě horší, do kopce to podkluzovalo a z kopce jsem to raději šetřil.
Vysoká pěna velmi dobře tlumí, zároveň trochu tím ztrácí flexibilita a kontrola (čtení) terénu, ale Hoky, tento i jiný model, používám, tak jsem na to zvyklí.
Stabilita je dobrá, noha v nich drží dobře, bota dobře obepne nohu, pata je zafixovaná.
Nejdelší vzdálenost jsem s nimi zdolal při běho výletu po Zlaté stezce, kde jsem na poslední části doprovázel dceru. Po 45 kilometrech a více hodinovém pobytu noh botách, si nohy nestěžovaly.
Jak v horách zatím nevím, stále je tam na stezkách sníh. Ale pokud boty vydrží, nebo již budu mít další nový pár, určitě je v Jizerkách a v Krkonoších, při nějakém výběhu vyzkouším. A zkušenost sem následně doplním.
Kontrola po 600 km
Když si boty prohlédnu po naběhaných 600 km, přijdou mi méně zničené než minulé modely, co jsi vybavuji.
Podrážka bez problému a většího poškození. Co týče svršku, tak se začíná objevovat menší poškození oblasti špičky, v místě, kde se bota ohýbá při běhu. Místo, kde se běžecké boty velmi často poškozují. Jde ale jen o nepatrné poškození. Jinak se svršek netrhá.
Trochu začíná také rozedírat vnitřek boty v oblasti paty, ale zde nevím, zda to není spíše mnou a nohami, trpí tím všechny moje boty bez rozdílu.
Bohužel jsem nechal jednou boty nevyčištěné po bahnitém výběhu a následně jsem již, při dalším čištění, nikdy nedosáhl jejich oranžové krásy. Městské bahno je nějaké agresivní. Trochu trošičku se boty díky dvěma vrstvám svršku hůře „hloubkově“ čistí.
Cena
Cena je vzhledem ke kvalitě bot a v porovnáním s jinými modely u konkurence a k situaci na trhu celkem příznivá. Základní cena bot je 3300 Kč ( 9.4.2022 Hoka.com ). Já je sehnal ještě o pět set levněji.
Shrnutí
Klady
- Univerzálnost. Boty dobře kombinují vlastnosti bot na asfalt a bot na lehký trail.
- Mají pohodlné odpružení, jsou lehké a s dobrou reaktivitou.
- Jsou požité recyklované materiály: příze Unifi REPREVE.
- Kvalitní tkaničky, které pomáhají k dobrému držení boty na noze, nerozvazují se.
Nevýhody
- Prodyšnost: Vzhledem k dvouvrstvému svršku je poněkud omezená.
- Menší flexibilita a citlivost v terénu.
- Trošku chybí trakce
Ve svém bucket listu běžeckých bot na nadcházejí období mám mnoho modelů bot od různých značek, ale pokud přijde dobrá cenová nabídka, stále sleduji mnoho e-shopů s botami, koupím je znovu a to je, myslím, nejjasněji řečeno, jaký mám na boty názor a jak je hodnotím.
Doporučil bych je i vám, a tobě také, ale každý máme jinou preferenci a hlavně nohu. Ale pokud budete hledat univerzálku, botu, ve které v pohodě přeběhnete přes město a v pohodě si poběháte po lese za městem, neměly by Hoka One One Challenger ART 6 chybět ve výběru. Nezklamou vás.
Galerie
zdroj: Hoka.com
Značka Hoka One One
Hoka One One patří k velmi oblíbeným běžeckým značkám.
Její historie se začala psát až v roce 2009, kdy bývalý vývojáři značky Salomon, Nicolas Mermoud a Jean-Luc Diard hledali nové směry pro vývoj běžeckých bot a tak vznikla jedna z nejprogresivnějších značek běžeckých bot. Firma vznikla ve Francii v Annecy, ale již brzo po založení, se její hlavní centrum přestěhovalo do USA, přesněji do Richmondu v Kalifornii. Nyní je její firemní sídlo v Goletě v Kalifornii. Od roku 2012 patří značka Hoka do koncernu Deckers Outdoor Corporation, kam patří také značky: UGG, Teva, Sanuk a Koolaburra.
Time to Fly
Firma pracuje s myšlenkou, že běžec by se měl cítit volně, ať už běhá v přírodě nebo ve městě.
Název Hoka je původem ze starověkého jazyka Maori a volně přeloženo znamená „Nyní je čas letět“ – Time to Fly.
Odkazy:
HOKA® Running Shoes for Men and Women | Official HOKA® Czech Republic
Deckers Outdoor Corporation – Wikipedia
Fashion Lifestyle and Performance Lifestyle Footwear | Deckers Brands