Tipy na vybavení pro běhání v zimě 

19. 12. 2022

Běh na sněhu má své kouzlo. Bílá pokrývka skryje špínu, a zejména za jasných slunečných dní je zima kouzelná. Běžet ztichlým lesem a jen slyšet křupání sněhu pod botami, to je neskutečná radost a paráda. 

Zde je pár tipů, která vám pomohou a zpříjemní zimní běhání. 

Oblečení 

Díky funkčnímu oblečení se dá běhat i při teplotách pod bodem mrazu. Dobrou volbou je zde spodní prádlo a první funkční vrstva z merina. Merino je velmi příjemné na kůži a díky svým vlastnostem regulujícím teplotu a vlhkost zajišťuje optimální klima a výborný teplotní komfort.

Důležité je udržet v teple střed těla a koncové periferie, nohy, ruce a hlavu.

Oblečení je v zimě třeba klasicky vrstvit, funkční slabší jednotlivé vrstvy, ne jedna tlustá. Důležité je udržet v teple střed těla a koncové periferie, nohy, ruce a hlavu. Na nohách pomohou merino ponožky. Ruce ochrání rukavice a na hlavu v zimě patří čepice, čelenka nebo složený multifunkční šátek.  

I v zimě platí, že oblečení řiďte podle aktuálního počasí a předpovědi, ne podle kalendáře, a také předpokládané intenzity běhu a délky trvání výběhu. Při delším výběhu se vyplatí si vzít do vesty nebo batohu spodní triko na vyměnění.

>> Kvalitní merino prádlo. Skladem 1109 modelů od 37 oblíbených značek. Např. Ortovox, Sensor, Icebreaker.

Návleky na boty 

Návleky vám zimě pomohou proti zapadnutí sněhu do boty, ale není to jen jednosezonní pomůcka, využijete při trailové běhání po celý rok. 

Návleky se natáhnou na boty a kotník a mají za úkol chránit botu a ponožky před vniknutí nečistot (písku, kamínků, jehličí) a sněhu dovnitř boty. Často je také kotníková část vyrobena z voděodolné tkaniny, tak vás, například při podzimním vlhkém a blátivém marasmu na stezkách, ochrání delší dobu v suchu. 

Nesmeky 

Hodí se hlavně na trailové běhání do zmrzlých lesů a hor. Pomohou v terénu při pohybu na zledovatělém sněhu. Jejich lehčí varianty i namrzlých chodnících a cestách v parku, například při ledovce a náledí. 

A nebojte se, nemusíte je mít pořád na botách. Většinou se dodávají s praktickým obalem a hmotnost je jen okolo 200-250 g, takže se pohodlně vejdou kapsy běžecké vesty. Natažení na boty je velmi jednoduché a rychlé.

Termoizolační folie 

Musím říci, že malou turistickou lékárničku a termo izolační folii mám v běžecké vestě vždy, když vyrážím do hor a v zimě při každém běhu mimo město. Nechci strašit, ale když ne pro sebe, můžete pomoci i někomu jinému na stezce nebo v horách.

Při pobytu v přírodě a na horách platí staré dobré: Kdo je připraven, není zaskočen. A při ztížených zimních podmínkách to platí dvojnásobně. 

Termoizolační folie nic neváží, vejde do kapsy, ale při nesnázích vás ochrání před, v případech nouze, podchlazením, zimnicí či před vlhkem a větrem za nepříznivého počasí. Je to nezbytnost při každém vašem dobrodružství, termoizolační folie je také součást povinné výbavy na většině delších závodů v horách.  

Telefon 

Nabitý telefon, to asi nemusím připomínat. Nabití telefonu si zkontrolujte předtím, než vyrazíte na stezku nebo do hor. Mráz dost “žere” energii baterie. Využijete ho při navigaci, například s aplikací mapy.cz nebo v nesnázích, zde výborně funguje aplikace Záchranka. 

Horská služba

1210

Užijte si zimní běhání na plné pecky, ať vám sníh dobře létá od trailovek. 

P.S. vše platí i pro turistiku 🙂 

Knihy o sportu, naše tipy:

Výživa | Zdraví | Životopisy | Fitness | Běhání | Jóga

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také