Ve většině knih a příručkách o běžeckém tréninku se dočteme, že intervalový trénink patří k tomu nejefektivnějšímu, co můžeme do běžecké přípravy zařadit.
Já mám několik podobných tréninků ve svém tréninkovém plánu. Jeden teplý srpnový podvečer jsem vyrazil na ovál, abych si dal deset tří stovek.
Zde krátký vlog z tohoto tréninku:
Vlog: Intervalový nářez na oválu
Krátce o intervalovém tréninku
Budování rychlosti, tempa pro daný závod, ale také vytrvalosti. To jen pár hledisek, kde může intervalový trénink pomoci. Dále si také pomocí intervalů můžeme zvýšit aerobní kapacitu plic a VO2max.
Intervalový trénink může mít mnoho podob. Ať již klasické opakované úseky, jako například 10×200 m s mezi-klusem a podobně, včetně od Zátopka známých čtyřstovek. Tak i různé další varianty podle délky intervalu, v závislosti na tom, na co je trénink zaměřen. Do intervalového tréninku patří také různé pyramidy, například 200-400-600-800-600-400-200 metrů s mezi-klusem mezi intervaly.
Intervalový trénink patří k pokročilejší běžeckých tréninků, začínající běžec by měl s nimi začít a až určitém času od svého začátku a po získání obecné vytrvalosti.
A nezapomeňte. Intervalový trénink není jen o rychlém úseku a mezi klusu, ale je to také rozklus, zahřátí, rozcvička (velmi vhodná je běžecká abeceda) před intervaly. A výklus a protažení po intervalech.
Užívejte si běhání.