Telefon při sportu a důležitá telefonní čísla

23. 11. 2024

Na většinu větších a delších závodů v horách potřebujete sebou mobilní telefon, je totiž součástí povinné výbavy. A co vy mobil a běhání?

Nosíte telefon sebou při běhání standardně? Na focení? Protože na něm máte apku na měření nebo mapy? Protože přes něj něco posloucháte nebo pro své bezpečí?

 Mobil vždy sebou?

Já sebou beru mobil vždy. Hlavně proto, že přes něj něco poslouchám, nejčastěji audioknihy, a také rád sem tam něco vyfotím.

Přiznávám, že i kvůli bezpečí. Při běhání jsem mobil naštěstí ještě nemusel použít, ale na kole už se mi osvědčil. Jednou jsem si volal pomoc při defektu, kdy jsem neměl sebou potřebnou výbavu, já vím, amatérská chyba. A podruhé při nehodě, kdy jsem vymlátil. Tehdy jsem se naštěstí zvedl, ale byl jsem tak zřízený a kolo do osmičky, že jsem byl rád, že telefon nehodu přežil a já si mohu zavolat odvoz, a ne se táhnout, s kolem za sebou, domů po svých. 

Když jedu do hor, přidávám k telefonu i folii a lékárničku. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat nebo kdy s tím můžete pomoci ostatním.

Apky v mobilu

Dvě důležité aplikace v mobilu, které vám pomohou:

 Najdete cestu a můžete si v případě nouze zavolat pomoc.

Mapy.cz zná asi úplně každý, najdete v nich svou pozici, je možné se podle nich velmi dobře a spolehlivě navigovat. Můžete si v nich vytvořit trasy. Asi netřeba více představovat.

Appka Záchranka je také velmi rozšířená.  App. Záchranka ve Vašem mobilním telefonu pomůže při rychlém kontaktování zdravotnické záchranné služby nebo horské služby stiskem jediného tlačítka. Navíc má řadu dalších chytrých funkcí a propojení, která Vám v nouzi pomohou, například lokalizaci nebo přivolání horské služby u nás.

Záchranka navíc rozšiřuje svou působnost i mimo ČR, nyní funguje v Rakousku, Maďarsku a v horách na Slovensku.

Aplikace Záchranka je udělána tak, že se vždy přizpůsobí zemi, ve které se nacházíte. V Rakousku a Maďarsku navíc automaticky vyvolá tabulku s ikonami, na kterých můžete specifikovat problém.

V češtině tak vyberete, co se stalo. Zahraniční záchranáři dostanou informaci ve své řeči, např. v němčině. Částečně se tak odbourá jazyková bariéra.

Čísla nouzového volání

Čísla, která pomohou. Čísla, která vám zajistí rychle přivolání pomoci. Víte, jaké čísla to jsou? Zde je malá nápověda. 

Základem pro svět je 112

112 – nouzové volání v Evropě (číslo je platné i v ČR a SR). U mobilních telefonů je možné na toto číslo volat i bez SIM karty.

Tísňové linky pro ČR

150 – Hasiči, 

155 – Záchranná služba, 

158 – Policie

Stejná čísla platí i na Slovensku.

Nouzová čísla – Horská služba

Na horách, když jste v nouzi, je vhodné nejprve kontaktovat horskou službu. Pro všechny hory v České republice platí číslo 1210.

1210 – Horská služba v ČR, 

A zde je přehled nouzových telefonních čísel pro hory v Evropě.

(0)450531689 – PGHM Chamonix, 

18300 – Slovensko, 

140 – Rakousko, 

1414 – Švýcarsko,

144 – Švýcarsko Valais a Lötschental, 

118 – Itálie, Jižní Tyroly, Val d´ Aoste, 

100 – Řecko, 

601100300 – Polsko 

V Severní Americe platí, nejen na horách, nouzové číslo 911.

911 – USA a Canada, 

 

Užívejte si hor, zábavy v přírodě. Přeji, ať je vše bez problémů a nebudete muset nikdy vytáčet nouzová čísla. Nepodceňujte hory a počasí, nepřeceňujte své síly.

Ahoj, sejdeme se zase někdy na stezce.

 

p.s. tady je malé opáčko: 150 – Hasiči, 155 – Záchranná služba, 158 – Policie, 1210 – Horská služba

Knihy o sportu, naše tipy:

Výživa | Zdraví | Životopisy | Fitness | Běhání | Jóga

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také