Sport a peníze, to patří, bohužel nebo bohudík, k sobě, záleží na každém, jak se na to dívá. U nás v ČR budí peníze špičkových sportovců spíše závistivé reakce, než jako jedno z měřítek úspěchu a odměny za jejich úsilí, které sportovci věnují a věnovali za celou jejich cestu na vrchol.
Ten druhý postoj je většinou ve světě častější. Proto i u nás, například fotbalový fanoušci, budou znát spíše platy hráčů v anglické Premier League než z naší Fortuna ligy.
V zahraničí je většinou běžné, že zveřejňují výše platů sportovců a otevřeněji se mluví o jejich reklamních smlouvách. V Čechách je téma platů u sportovců tabu. Sem tam sice do médií nějaká informace unikne, ale jde spíše o bulvární zprávu, většinou se snahou o senzaci.
Ze seriózních medií monitoruje příjmy sportovců časopis Forbes, letos vydal žebříček Top 25 nejlépe placených sportovců Česka již po páté. Přináší seriózní hodnocení, dokládá to rozhovory, příběhy sportovců a ze sportovního byznysu. Vše s velkou odbornou erudicí, bez zbytečné snahy o senzaci, ale naopak se snahou o vyzdvihnutí úspěchu sportovců, jejich cesty za úspěchem, ale také o sportovním marketingu a podnikání sportovců.
Zde letošních Top 25:
Top 25 nejlépe placených sportovců Česka
- Petr Čech , fotbal, 218 mil. korun
- Jakub Voráček, hokej, 210 mil. korun
- David Pastrňák, hokej, 180 mil. korun
- David Krejčí, hokej, 169 mil. korun
- Ondřej Palát, hokej, 154 mil. korun
- Karolína Plíšková, tenis, 136 mil. korun
- Tomáš Hertl, hokej, 135 mil. korun
- Martin Hanzal, hokej, 112,5 mil. korun
- Martin Kabrhel, poker, 95,5 mil. korun
- Jan Veselý, basketbal, 95 mil. korun
- Michael Frolík, hokej, 90 mil. korun
- Patrik Schick, fotbal, 85 mil. korun
- Petra Kvitová, tenis, 83,5 mil. korun
- Vladimír Sobotka, hokej, 79 mil. korun
- Radko Gudas, hokej, 76,5 mil. korun
- Michal Kempný, hokej, 74,5 mil. korun
- Tomáš Satoranský, basketbal, 69,5 mil. korun
- Matěj Vydra, fotbal, 61 mil. korun
- Bořek Dočkal, fotbal, 59 mil. korun
- Tomáš Vaclík, fotbal, 57 mil. korun
- Michal Neuwirth, hokej, 56 mil. korun
- Pavel Kadeřábek, fotbal, 56 mil. korun
- Vladimír Darida, fotbal, 55 mil. korun
- Markéta Vondroušová, tenis, 54 mil. korun
- Radek Faksa, hokej, 49,5 mil. korun
zdroj: Forbes.cz a srpnové vydání Forbes 08/2019
Jde o hrubý příjem za sezonu 7/2018 – 6/2019, částka se skládá z příjmu nebo prize money a peněz získaných od sponzorů. Kurz pro přepočet měn je 1.7.2019.
Jak je vidět ze žebříčku nejvíce vydělávajících sportovců u nás, vládne tam fotbal, hokej a tenis, které doplňuje basketbal a při velké „ráně“ také poker.
Letos je to na 9. místě Martin Kabrhel, který si výhrou na říjnovém turnaji Super High Roller WSOP v Rozvadově vydělal 68 mil. korun, k nim v průběhu roku přidal další a skončil těsně pod sto milióny za rok. V minulosti se v tomto žebříčku objevili další dva pokerový hráči: Martin Stazsko a Vojtěch Růžička.
Mne nejvíce, ze sportovců v žebříčku, zaujaly příběhy Petra Čecha a Petry Kvitové. Jejich kariéra, jejich cesta za úspěchem a jejich profesionalita a chování jsou velkou inspirací pro ostatní.
Petr Čech
Petr Čech je v tomto žebříčku letos naposledy. Letošní sezona 2018-19 byla jeho poslední. Jeden z nejlepších světových fotbalových brankářů a velký profesionál ukončil sportovní kariéru a přešel z pozice hráče na pozici „sportovního úředníka“. Od nové sezony pracuje pro londýnskou Chelsea na pozici poradce vedení. Bude se také starat o své firmy, jednou z nich je například firma, které u nás organizuje cyklo závody Kolo pro život.
Petra Kvitová
Petře Kvitové se povedl skvělý comeback po návratu po zranění ruky, které utrpěla při napadení. Za poslední sezonu vyhrála 8 turnajů, navíc byla ve finále Australian open 2019. Dvojnásobná wimbledonská vítězka si během své tenisové kariéry vydělal 675 miliónů korun na prize money. V srpnovém Forbesu je s Petrou velmi pěkný a velmi otevřený rozhovor.
Nová česká jednička Tomáš Satoranský
O vítězi finančního žebříčku je mezi českými sportovci pro právě začínající sezónu téměř jasno. Pokud se nestane něco velmi nečekaného, nějaká velká přestupová bomba v NHL a s tím spojená nová smlouva nebo nějaké tenistka nevyhraje dva až tři grandslamy a turnaj mistryň, tak na čele žebříčku bude Tomáš Satoranský.
Tomáš Satoranský v létě změnil tým v NBA. Ve Washingtonu, kde hrál tři roky, mu skončila smlouva, novu tříletou smlouvu podepsal se slavným Chicago Bulls.
Stará smlouva byla na 3 mil. dolarů za rok, od letoška platící, nová smlouva s Chicagem, mu zaručuje příjem 10 mil. dolarů za sezonu, to z něj dělá aktuálně nejlépe placeného českého sportovce. Tomáš ve Washingtonu ukázal, že basket umí a napevno se v NBA prosadil, držím mu palce, aby se nadále zlepšoval a Bulls pomohl do play off.
Nový rekord v tenisovém prize money
Proč jsem výše zmiňoval Turnaj mistryň? Vítězka podzimního finále WTA Tour si může vydělat až 4,725 milionu dolarů (zhruba 110 milionů korun).
Turnaj mistryň se letos přesunuje ze Singapuru do čínského Šen-čenu, pořadatelé nadělí tenistkám nové rekordní prize money, které je i vyšší než mají muži na Turnaji mistrů. Turnaj pro osm nejlepších hráček roku se uskuteční od 27. října do 3. listopadu. V průběžném pořadí jsou zatím mezi osmičkou Petra Kvitová a Karolína Plíšková, daleko od postupu není ani Markéta Vondoušová.
A jak je to s penězi ve světě?
Nejlépe placení sportovci světa
Ve světě vládne fotbal, tenis, box, americký fotbal, baseball a golf. První pětka nejlépe vydělávajících sportovců za minulou sezónu je následující:
- Lionel Messi, fotbal, 127 mil. dolarů
- Cristiano Ronaldo, fotbal, 109 mil. dolarů
- Neymar, fotbal, 105 mil. dolarů
- Caneló Alvarez, box, 94 mil. dolarů
- Roger Federer, tenis, 93,4 mil. dolarů
Kompletní Top50 najdete v srpnovém vydání Forbesu. Opět jde o součet platů, prize money a peněz od sponzorů za období 07/2018-6/2019. Kompletní TOP100 najdete na forbes.com
Možná se ptáte, proč je v top5 i Roger Federer, když mnoho turnajů nehraje a grandslamy vyhrávají Novak Djokovič a Rafael Nadal? Federer je totiž jasným lídrem v pomyslném žebříčku příjmu od sponzorů. Jeho roční výdělek 93,4 miliónů dolarů složen z 7,4 mil. vyhraných na prize money a 86 miliónů, které inkasoval za smlouvy od spozorů.
- Djokovič: 50,6 mil. dolarů ( 20,6 mil. prize money + 30 mil. od sponzorů ), je na 17. místě finančního žebříčku.
- Nadal: 35 mil. dolarů ( 9 mil. prize money + 26 mil. od sponzorů ), je na 37. místě finančního žebříčku.
Kdo bude v čele světového žebříčku příští rok?