Kam vyrazit na závod o víkendu? Kam se vydat v létě? Co bude můj hlavní cíl pro tuto sezónu? To jsou jen některé z otázek, které si běžci pokládají na začátku sezóny a také v jejím průběhu. Prostě závody. A kde je hledat? Na to jednoduchá odpověď: termínovka
Termínovka je seznam nebo lépe databáze závodů, které se u nás pořádají. Ano, u nás v ČR, dnes zůstaneme doma, na zahraničí se podíváme jindy.
Na svém blogu sportigo.cz jsem také dva tři roky vyplňoval termínovku a mohu říci, že těch závodů je každý víkend mnoho, za rok jde o stovky akcí.
Asi nejúplnější seznam běžeckých závodů u nás lze najít na těchto webech:
- Atletika.cz
- Svetbehu.cz
- Behej.com
- a další podobné.
Web behej.com dokonce nabízí speciální aplikaci do mobilu Actigo, kde mají motto: Běžecký závod na pár kliků. Ano, stačí vám pár minut třeba při čekání na autobus a můžete si najít běžecký závod svého gusta a rovnou se na něj přihlásit.
Uvidíme, zatím je ve fázi testování. Uvidíme, jak to vše vyladí. Jak se domluví s pořadateli závodů. Cíl je to smělý.
Zvuková verze článku
Spotify
Terminovka
Apple podcast
Termínovka
Já na to půjdu letos jinak. Vybral jsem si sedm kategorií, řekněme hlavních typů běžeckých závodů a běžeckých výzev a v každé kategorii vám doporučím pár závodů. Některé velmi známé až nejznámější, některé jen menší regionální. Je to prostě můj výběr, mé volby, berte to, prosím, jen jako mou inspiraci pro vás. Pokud máš oblíbený nějaký jiný závod, můžeš svůj tip pro ostatní napsat jako komentář k postu na facebooku, kde bude odkaz na tento článek. Budu velmi rád.
Vybral jsem si tyto kategorie:
- Maraton,
- půlmaraton,
- desítka,
- trail,
- ultra,
- týmová štafeta
- osobní challenge.
Některé závody se budou v různých kategoriích překrývat, prostě například horský maraton, lze zařadit do maratonu i do trailu a podobně, takové závody uvedu vždy jen v jedné kategorii. U každého bude nějaký komentář, tak snad bude vše jasné a přehledné. Tak co, jdeme na to?
Já jsem pro a začneme, řekněme královskou disciplínou, maratonem.
Maraton
Pražský maraton, zde to je asi jasná volba, je u nás nejvíc známý, nejmasovější, nejkomerčnější, s nejpropracovanější organizací, nejdražší, prostě nej. Pražský maraton (7.5.23) může být dobrou volbu pro začátečníky, má perfektní organizaci, občerstvovačky každé tři kilometry, vodiče na daný cílový čas. A také skvělou atmosféru a časový limit, který prvomaratoncům nahrává. Je drahý, proto je lepší se na něj přihlásit vždy s velkým předstihem, nejlépe hned léto před, kdy se registrace otevře, cena je na začátku nejnižší, s blížícím se datem startu se zvyšuje, a to docela výrazně a také se může naplnit kapacita závodu.
Další oblíbené a dobře hodnocené maratonské akce jsou Olfin Hradecký maraton (1.10.23) a Maraton v Třeboni (13.10.23). Jde o velmi rychlé trasy, kde lze velmi dobře, pokud máte natrénováno, i úspěšně cílit na osobní maratonský rekord.
Další můj maratonský tip směřuje k nám do Českého ráje na Maraton Českým rájem (většinou začátek srpna, Prachov u Jičína). Pokud si chcete zaběhnout maraton hned na začátku sezony, vydejte se do Unhoště (19.3.23). Pro zdolání maratonu v horách se můžete vydat například do Jeseníků na Jesenický maraton (polovina srpna). U Plzně se běhá akce Barokomaraton (9.9.23), kde jsou součástí maraton, půlmaraton, ale také 100 km ultra. Na konci sezony, prosincový termín, se můžete přihlásit na naši maratonskou klasiku, Maraton Praha-Dobříš (9.12.23) od pořadatelů Trailrunning cupu.
Půlmaraton
Zde zase začnu Prahou, dubnový Pražský půlmaraton (1.4.23) a přes deset tisíc běžců, mi nedávají na výběr, byl to také můj první půlmaraton. Můj první závod a jeden z důvodů, ne sice ten hlavní, proč jsem začal běhat. Za pozornost stojí, pokud máte rádi městské běhy s pořádnou atmosférou, také další akce z dílny RunCzech, půlmaratony v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Olomouci nebo v Ústí nad Labem.
Půlmaraton nabízejí stejné akce, jak jsem je uvedl u maratonu v Plzni, Hradci i v Třeboni. V Českém ráji se také běhá půlmaraton, a to hned dvakrát, jeden v Hruboskalsku (22.4.23) a jeden v okolí Branžeže (17.9.23), zde jde o trailové závody, kde musíte počítat i s nějakým převýšením. Není to na osobák, ale o to je to větší zážitek. Tyto závody nemají certifikovanou půlmaratonskou trasu, takže počítejte s tím, že to není přesně půlmaraton.
Závod v přírodě, ale jen s minimálním převýšením nabízí Klánovický půlmaraton (15.10.23, Praha-Klánovice), kde je součástí i štafeta a závod na 10 km.
Rychlou rovinatou trať na pevném povrchu, zpestřenou o přeběh po dvou mostech přes Labe, má ve svém itineráři Nymburský půlmaraton (23.4.23, Nymburk), i zde je součástí závodního dne závod na 10 km.
10 km
10 km je velmi náročná distance, dlouhý skorosprint. Desítku najdete v rámci mnoha soutěžních běžeckých dní, viz výše u půlmaratonu.
Co zde doporučit? Určitě nesmím vynechat tři „klasiky“:
Kbely (4.3.23, Praha-Kbely), Pečky (11.3.23, Pečky) a Běchovice (24.9.23). Atleti a pravověrní běžci by neměli na těchto akcích chybět. V Běchovicích se letos poběží již 127. ročník, navíc jde o oficiální Mistrovství republiky v silničním běhu na 10 km. A PALESTRA Kbelská 10 je zase Akademickým mistrovstvím ČR v silničním běhu na 10 km, jehož organizátorem je Česká asociace univerzitního sportu.
Další desítky, po tvrdším povrchu a ve městech, najdete na termínovce běžeckého seriálu Run Tour (run-tour.cz), kde jsou také závody na 5 km a další rodinné a dětské závody. Běhá se v Českých Budějovicích, Kopřivnici, Brně, Ústí nad Labem, Olomouci, Karlových Varech a v Praze, speciální závod je na závěr celého seriálu v Pardubicích, kde se běží trail po dostihovém závodišti Velké Pardubické.
Podobně je to i u seriálu NN Night run, kde jsou také 10 km a 5 km trasy v několika městech po celé ČR, plus k tomu přidávají další zážitkové běhy v rámci Winter run a Neon run. Vše ideální pro městské běžce, kteří si chtějí užít běh s partou kamarádů v báječné atmosféře.
I pořadatel Pražského maratonu a půlmaratonu RunCzech má ve svém repertoáru jednu desítku, a to konkrétně Birell běh v Praze (2.9.23).
Rychlá desítka se běhá v březnu v Hradci, na akci Křížová desítka (26.3.23, Hradec Králové).
Když se podívám do druhé poloviny sezony, tak v září se běží desítka třeba v Ostravě v rámci Ostrava City Maraton (10.9.23, Ostrava), kde jsou také trasy půlmaratonu a maratonu, nebo v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi Zátopkova desítka (17.9.23).
Desítek bylo dost, jdeme na trail, tam se jich také dost běhá.
Trail
Zde vůbec nevím, které závody z té záplavy v termínovce, sem mám vybrat. Dva už jsem zmínil výše, v Českém ráji, Hruboskalský půlmaraton a Půlmaraton Českým rájem na Branžeži, kde se běží také kratší trasy s délkou okolo 11 km.
Trailové závody, v zajímavých atraktivních lokalitách, nabízí seriály
- Běhej lesy (Brdy, Karlštejn, Klínovec, Bílá v Beskydech, Jizerské hory, Lednice nebo noční závod ve vojenském újezdu Boletice).
- GR Trail od Sportvisio (Liberec, Hradec, Rychnov nad Kněžnou a zmíněný závod na Branžeži v Českém ráji).
- Trailrunning cup(Praha, Petřínské sady a podzimní Motolské jamky, Brdy – Kytín, Český les-Nemanice a Špindlerův mlýn v Krkonoších.
Další podobným seriálem je 7Pohoří, kde jsou v plánu závody v sedmi našich pohořích, v Orlických horách, Jeseníkách, Beskydech, Krkonoších, Jizerských horách, Krušných horách a na Šumavě. Většinou se v rámci těchto závodů běží více tras, něco okolo půl maratonské distance a něco na poloviční trati.
Mně osobně se líbí a mám vyzkoušené závody seriálu Krosový pohár, který se běhá na tratích 5 km, 10 km a 15 km, vždy v krásných trialových terénech, na pěti místech Středočeského kraje, a to v Českém ráji, Kokořínsku, v Brdech, u Sázavy a vše zakončuje kros Bučiny.
Je mnoho a mnoho další samostatných závodů na různé distance, od pár kilometrů až po ultra. Já osobně mám rád ŠUTR od Trailpointu (20.5.23 Praha), kde jsou různé distance i ultra, Trailovou Závist (Zvole u Prahy), Janovských 11 a 19 ( Janov nad Nisou, Jizerské hory) nebo krosovou klasiku v podobě Velké Kunratické (12.11.23, Praha Kunratice).
Těch krosový a trialových závodů a různých přespolních běhů je velmi mnoho. Většinou jde o menší regionální závody, zde uvedu tři. Dva od mého města a jeden od běžeckého kamaráda z Ludgeřovic v Moravskoslezském kraji. Pojizerský kros, 29.7.23, Bradlec u Mladé Boleslavi a přímo v Mladé Boleslavi startuje Josyma Běh, letos pravděpodobně poslední srpnovou sobotu, trasy 21 a 10 km. Ludgeřovický kros na 4 a 10 km, pořádá Běžecký klub Ludgeřovice, a mají toho na triku více, pořádají i jiné závody, takže Severní Moravo, sem se určitě podívej.
Trailové závody jsou velmi rozmanité, a proto nesmím zapomenout ani na Skyrace na Ještědu, kde mají jarní a zimní edici (Ještěd, Liberec, 15.4.23, a 2.12.23). Ještěd je ikona, krásný kopec a běžce skvěle prověří.
Jdeme dál, jinak bych tady mohl psát a psát, ale my běžíme dál a dál.
Ultra
Ultra je vše nad maraton. Na stadiónu, na silnici nebo na horách. Zase velmi velká kategorie a zase uvedu jen pár závodů, které mne nějak zaujaly nebo je prostě musím zmínit. Mezi ty, které musím zmínit, ale stále si k nim hledám cestu, patří nejmasovější ultra závod u nás a to je Beskydská 7 (1.-3.9.23, Třinec). Beskydská sedmička se běží přes Lysou horu, se kterou jsou spojený ještě další dva ultra závody – LHUT, mistrovství ČR v Ultra Sky, 10.6.23, Malenovice a LH24 (28-29.1.23, Ostravice).
A na závody, které jsem vyzkoušel a mám rád. Krkonošská 50 (5.8.23, Špindlerův mlýn), Krakonošova100(Vrchlabí), zde se běží 50 a 100 km. MUTR 50 km, závod v Krušných horách, Mikulov u Teplic. Čertovskej ultra trail 66,6 km (3.6.23. start u hradu Houska, cíl a zázemí Hamr nad Jezerem, mají i poloviční trasu, a také zimní kratší edici). Mácháč run fest (12-14.5.23, Doksy) zde jsou závody na 5, 10, 25 a 60 km, je také vypsána 160kilometrová distance.
Určitě nesmím opomenout StromUltraMaraton ve Vlastibořících nedaleko Turnova, běhá se ke konci sezony.
Nedávno jsem se zúčastnil jedné tréninkové akce, kterou pořádal Olaf Čihák, byla v Českém ráji (článek zde). Ten také organizuje, dnes již legendární, Pražskou stovku nebo Týnišťské šlápoty a další ultra běžecké a dálkové turistické akce, jejich termíny hledejte na dalkovepochody.cz.
A teď pár závodů, které bych rád někdy šel. Teď v neděli večer, zrovna, když jsem začal psát tento článek se rozběhla registrace na Zapomenuté hory, kde jsou trasy 76 km, 46, km a 26 km (21.10.23, Tábor v Račím údolí, okr. Jeseník).
V loňském roce jsem vyzkoušel novinku v Krušných horách MUTR 50 (článek je zde), šlo o velmi povedený závod, určitě se tam podívejte. Letos přemýšlím nad další novinkou v běžeckém ultra kalendáři a to nad závodem Keltské slůně, 60 km (1.4.23, Praha).
Dalším závodem, ve velmi pěkném prostředí Lužických hor, který doporučím, je dvoudenní akce 10 Lužických sedmistovek. Závod je rozdělen do dvou etap: 66 km a 42,5 km, lze běžet obě nebo si zvolit jen jednu (rekreační středisko RS Starline Svor).
Řadu pěkných závodů pořádají také na Moravě, z nich vybírám závody: Hostýnská osma, 68 km (12.8.23, Rajnochovice), Brněnský masakr, 62 km (16.9.23, Brno). Dalším je velmi speciální akce, MUM-Moravský ultramaraton, jde o sedm maratonů za sedm dní, každý den jeden maraton (Lomnice, 2.7. – 8. 7. 2023).
K ultra běhu patří také různé 24 a 48 hodinovky, tedy závody, kdy, za daný čas, je třeba uběhnout co nejvíce kilometrů nebo předepsaných okruhů. Běhají se na oválu, na kratších okruzích, ale také na horách, zde už jsem výše uvedl závod na Lysé hoře v Beskydech. V Čechách se horská 24hodinovka běhá na Ještědu a má zimní a letní variantu (Ještěd, Liberec, 10.-11.6.23). Letní edici jsem vyzkoušel, byl jsem z toho dost nadšený, článek je zde: Salomon Ještěd 24 Summer 2022.
Na 24 a 48 na pevném povrchu se u nás jezdí do Kladna (28.-30.7.23, stadion Sletiště, 24 a 48 hod), Plzně (26.3.23 – 100 km, 22.-23.10.23 – 24 hodin) nebo Františkových lázní.
Update: za necelých 24 hod bylo 500 míst, uvolněných 1. vlně startovních míst, na Zapomenuté hory vyprodaných. Prý mož bude ještě druhá vlna pro 100-300 lidí někdy v březnu. Ale nezoufejte, tak měsíc před závodem se vždy dá nějaké startovné koupit od těch, co aktuálně z různých důvodů nemohou, to platí i pro ostatní velké závody, třeba B7.
Týmové štafetové běhy
Poslední rok dva se s týmovými štafeťáky roztrhl pytel. Snad každá větší řeka má svůj běh :). A na popularitě těchto akcí si chtějí přihřát polívčičku další. Bojovat v týmu, proběhnout si různé úseky, zábava na dva dny, to zkrátka láká.
Já mám nejraději domácí závod 250 Český ráj, není tam tolik přejíždění, atmosféra a trasa jsou skvělé. Vyzkoušel jsem také Vltava run, který tento segment běhů nastartoval. Oba běhy jsou pro letošek vyprodané, zájem je o ně ohromný. Další etapáky jsou:
Nově do toho segmentu vstupuje série Běhej Lesy, kdy jeden závodní víkend proměnila na štafetový týmový běh, týmovka Běhej lesy se poběží na Vysočině.
Jako tým (štafetu) můžete běžet také na výše uvedené 24 hodinovce na Ještědu.
Do skupiny týmových běhů bych zařadil i jednu speciálku: koloběh. Kdy se dvojice závodníků střídá v běhu a jízdě na kole, jeden jede a druhý vedle něj běží. V určitých intervalech se mění. Koloběh se pořádá třeba Hradci – 14.5.23 nebo se jede z Řípu do Prahy – 2.12.23.
Osobní challenge
Tuto kategorii mám velmi rád. Sem patří různé osobní výzvy, ty nejjednodušší jsou typu: doběhnu tam a tam, kdy cíl znamená pro běžce určitou výzvu. Například z domova doběhnu na Ještěd, na … (doplň sám podle toho, kde bydlíš a na kolik se cítíš) nebo různé přeběhy hor čí jiných území.
Pro kratší osobní challenge jsou skvělé segmenty ve sportovní aplikaci Strava, kde si vyberete nějaký segment, část stezky nebo nějaký kopec, a soutěžíte ostatními a sám se sebou, zda se dokáže na daném segmentu zlepšit. Velká zábava to je. Určitě to vyzkoušejte. Můžete také vytvořit svůj segment a vyzvat ostatní běžecké přátele a kamarády.
Pak sem také patří různé FKT výzvy. FKT je zkratka pro Fastest Known Time čili nejkratší známý čas. Cílem je absolvovat definovaný okruh, nebo trasu, v co nejkratším možném čase.
FKT se běhá buď na přesně dané trase odněkud někam, nebo na přesně daném okruhu, většinou jde o nějaké dálkové stezky nebo přeběhy hor. Další variantou je zdolat trasu mezi několika přesně určenými místy za daný limit, kde si trasu ale volíte sami.
Nejznámější FKT u nás jsou Prominentní vrcholy Lužických hor.
Já mám tak trochu na starost Zlatou stezku Českého ráje, tedy ne, že bych ji přímo vytyčil, ta je již historicky daná, ale rád bych ji více zpropagoval a dostal více mezi běžce a turisty. Zlatá stezka má 118 km a klikatí se Českým rájem mezi Jičínem a Mladou Boleslaví, případně v opačném směru. Více info a pravidla na www.zlatastezka.com.
Zlatá stezka Českého ráje
Ultra výzva
Přijmi výzvu, vydej se po červený a proběhni nebo projdi celý Český ráj po Zlaté stezce. 118 km dlouhá trasa se klikatí celým Českým rájem a provede tě po všech významných místech v této nádherné oblasti.
Staň se členem Sportigo klubu Zlaté stezky
Další známé FKT u nás jsou: Zubatá v Jizerských horách, Černá Sněžka v Krkonoších, další v Krkonoších je Krkonošská výzva, podobná výzva je i v Jeseníkách: Prominentní tisícovky Hrubého Jeseníku. Rock point připravil pro běžce trasy: Napříč Šumavou a Napříč Krušnými horami.
FKT výzvy a trasy po celém světě hledejte na fastestknowntime.com.
Existuje také mnoho další běžeckých výzev, které se běhají podle stejných pravidel různě po světě nebo si je můžete každý vyzkoušet sám a na jejich základě si svou vlastní výzvu připravit. Jsou to:
4X4X48 challenge, 4 míle každé 4 hody po 48 hodin.
Ultra interval challenge, každé tři hodiny 10 km po 24 hodin.
Backyard ultra – každou hodinu uběhnou 6 706 metrů, startuje se vždy v celou, cílem je vydržet co nejvíce kol.
Pro osobní challenge mohou pomoci i dva turistické projekty Stezka Českem a ViaCzechia, kde si můžete pro svou výzvu vybrat nějaké úseky, a ty si zaběhnout. Tyto projekty vám ušetří čás s plánováním a přípravou.
Tak jak? Vybrali jste si něco? Je toho celkem dost, co říkáte? A to jsem vybral jen malý zlomek. Možná bych ještě měl zmínit překážkové běhy, zde vybírejte ze závodů Spartan race a Gladiator race, které nabízejí různé destinace, různé trasy a překážky.
Jak jsem říkal již na začátku, jde o můj výběr, mé malé doporučení, nelze úplně obsáhnout vše, ale i tak věřím, že jsem vás alespoň trochu inspiroval a ukázal vám pár tipů. Máte svůj oblíbený závod? Napište mi, třeba do komentářů na Facebook Sportigo.cz pod post, kde bude zveřejněn tento článek. Budu rád za vaše tipy.
Zvuková verze článku
Spotify
Terminovka
Apple podcast
Termínovka