ANP je zkratka pro anaerobní práh, který označuje pomyslnou hranici mezi aerobním a anaerobním pásmem tepové frekvence.
Podle některých názorů je běh na tomto prahu optimální pro absolvování vytrvalostních závodů, protože se pohybujete maximální možnou rychlostí, která ještě nezpůsobuje příliš rychlé vyčerpání. Překročením do anaerobního pásma totiž dochází k velmi rychlému zakyselení svalů a celkové únavě, zatímco běh v aerobním pásmu je pro tělo relativně snadný a podporuje rozvoj obecné vytrvalosti.
Anaerobní práh (ANP) je tedy horní hranice, na které je ještě organismus sportovce schopen udržovat stabilní hladinu zakyselení a laktátu recyklací a využívat tuk jako palivový zdroj. Proto je anaerobní práh je důležitý také z hlediska výživy, respektive zdroje energie při sportovním výkonu. Nad hranicí anaerobního prahu je energetickým zdrojem pouze glukóza a to energeticky velmi nevýhodným způsobem. Nad anaerobním prahem se totiž stává hlavním palivem pro výkon svalový a jaterní glykogen, jehož zásoby jsou omezené.
Přesnou hodnotu anaerobního prahu zjistíte při laboratorních zátěžových testech.
Více o testování, tepové frekvenci a měření tepové frekvence se dozvíte v článku: Udělejme si jasno v tepové frekvenci.
Zdroj: sportvital.cz,bezeckaskola.cz
Získejte formu s GPS monitorem srdečního tepu
Říká se, že pokud chcete být lepší než ostatní, musíte trénovat více a tvrději, než ostatní. Kniha „Získejte formu“ tuto pověru vyvrací. Vysvětluje, že sportem se nemusíte zničit, cílem by měl naopak být chytrý a efektivní trénink. Klíčem k takovému tréninku je umění naslouchat „řeči“ svého těla. Monitor srdeční frekvence je v knize použit jako zařízení, které Vám s porozuměním vlastnímu tělu dokáže pomoci.