Co je trail running 

30. 6. 2022

Trailrunning

Definice trailrunningu je velmi jednoduchá: běh po nezpevněných cestách a stezkách.  

Trail run lze provozovat takřka všude, jde jen o to, se dostat ze silnic a zpevněných cest, ani k tomu nepotřebujete hory. U trailových běhů jde především o pohyb venku v přírodě na čerstvém vzduchu, o požitek z běhu, z pohybu. Při trailrunningu se sleduje zejména čas strávený venku, než tempo nebo rychlost. 

Jde o rozmanitost. Přírodní cesty se rychle mění, lesní pěšiny střídají šotolinové cesty nebo kameny. Není nouze o výběhy do kopců nebo seběhy. Trailový běh v horách vše posouvá o další level výše. 

Mountain running (běh v horách) je jedním z typů trailového běhání. Ve velkých kopcích se střídá běh a chůze.  

U trailrunning více než platí, že “cesta je cíl”. Díky rychlejšímu pohybu v terénu, v lese, v horách, můžete více poznat, můžete vyrazit na delší dobrodružství a zde se postupně dostáváme k dalšímu typu trailrunningu a to k ultratrailrunningu, tedy k běhům v přírodě delším jak maraton. 

Typy trailrunningu 

  • Trailrunning (trailrun) – běh po nezpevněných stezkách 
  • Mountain running – běh v horách 
  • Ultratrailrunning – podle mezinárodní atletické asociace jde o běhy na trati, která je delší než 42,195 km (26,2 mil), prostě více než maraton, v trailu to znamená, že je většina trasy vedena po nezpevněných cestách mimo silnice. 
  • Sky running – extrémní sport v přírodě je definován jako horský běh, kde se překonává nadmořská výška minimálně 2000 m, stoupání dosahuje alespoň 30 % a náročnost nepřesahuje II. stupeň horolezecké klasifikace obtížnosti. 
  • Cross country – přespolní běh – závodní běh v terénu na kratší vzdálenosti 

Vybavení pro trailové běhání 

Pohyb na nezpevněných stezkách, ve volném terénu, v horách, samozřejmě vyžaduje jiné vybavení, než při běhání na stadiónu nebo po městě. 

Se správným vybavení můžete na trailový běžeckých výletech po horách strávit klidně celý den a poznat mnohem více než při klasické turistice. 

Trailové běhání vyžaduje boty na trail a funkční sportovní oblečení. Při delším čase stráveném na stezce budete také potřebovat: běžecký batoh nebo běžeckou vestu, láhve nebo vak na pití, běžecké hůlky, zásobu sportovní výživy (gely, tyčinky). Při ultra ještě musíte přibalit kvalitní čelovku. 

Vybavení vždy volte s ohledem na předpokládanou délku pobytu v přírodě a na náročnost termínu, samozřejmě s přihlédnutím k aktuálnímu počasí.

Při pohybu v horách mějte raději vždy u sebe lékárničku a oblečení, které použijete při zhoršení počasí, zejména kvalitní voděodolnou větrovku. 

Při delším běhu se vyplatí mít s sebou nabitý mobilní telefon, v naši podmínkách s aplikacemi: mapy.cz a Záchranka. Při pobytu v zahraničí se vždy informujte, jaké jsou čísla na horskou službu. 

Mohlo by se hodit – moje tipy na vybavení

Doporučuji, osobně vyzkoušeno: www.trailpoint.cz

Trailpoint, běžecká speciálka: boty, oblečení, doplňky. Využijte slevový kupón ⇒S kódem „KUDRNA5“ máte slevu 5% a to platí i na věci v akci nebo ve slevách.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Aplikace Strava

Aplikace Strava

Strava app. Strava je sportovní aplikace ke sledování a zaznamenání výkonů, především z běhaní, cyklisty a dalších sportů pomocí GPS.  Umožňuje přímé nahrávání do aplikace v...

Gravel bike, gravel kolo

Gravel bike, gravel kolo

Adventure / Gravel bike Jde novou kategorie silničních kol, která je určena pro jízdu na silnici, ale také mimo asfalt a v lehkém terénu. Proto je konstrukce a výbava kola k tomu...