Při výběru nové běžecké obuvi se často potkáte s termínem neboli parametrem drop. Vysvětleme si, co je to drop u běžeckých bot.
Drop Heel-to-Toe (od paty ke špičce) – drop neboli rozdíl výšky tlumícího prvku pod špičkou a patou. Výška dropu nám určuje sklon chodidla v botě.
Zde je jednoduchý příklad:
Pokud je tloušťka podešve přední části boty u špičky 10mm a zadní části pod patou 16mm, odečtením získáme hodnotu 6mm = drop.
Nízkým dropem nazýváme běžeckou obuv ob 0 do 8mm dropu a vysokým dropem 10 až 12mm.
S jakým dropem zvolit běžecké boty?
Zde je několik obecných doporučení:
- Volte menší drop pokud vám dělá běhání naboso dobře a běháte více přes špičku nebo dopadáte relativně naplocho.
- Naopak volte větší drop (a tlumení v oblasti paty) v případě, že hodně dopadáte na paty nebo máte větší nadváhu.
- Čím je drop menší, tím je běh přirozenější.
- Malý drop také více podporuje přirozený pohyb chodidla.
Pozor při přechodu z různě velikých dropů. Začali jste běhat v botách s vysokým dropem a chcete přejít k rychlejším minimalistickým botám? Pro nohu je lepší nejdříve na čas přejít na něco mezi, aby si postupně zvykla na nový sklon v botě. Velikost dropu a běžecký styl má velký vliv na achilovky, vazy okolo kotníků a kolen. A rychlý přechod by mohl způsobit přetížení v těchto partiích a možné zranění.
Výběr bot je ale velice individuální, je třeba zkoušet a testovat. Kde testovat? Běžecké speciálky často disponují běžeckým testovacím pásem, kde si můžete boty vyzkoušet nebo v zázemí u některých závodů jsou stánky prodejců nebo značek, kde často máte možnost, nejen si boty vybrat za zvýhodněnou cenu, ale také otestovat.