Máte svou oblíbenou běžeckou trasu? Svůj okruh? Jak často ho běháte? Někdo si bohužel nemůže moc vybírat, zejména ve velkých městech nás běžce limitují silnice. Není nic horšího, než stále někde čekat na přechodu na zelenou. A městské parky také nejsou moc velké.
Pro kratší běhy do 5-7 km se dá ještě vymyslet nějaké to zpestření trasy, ale u delších běhů to bývá problém. Běhat stále stejný okruh má své výhody a nevýhody. Ale dá se i něco vymyslet, jak běhání zpestřit.
Běhání na stejném okruhu – nevýhody
Začneme tím horším, ať je máme rychle za sebou a můžeme jít za tím lepším.
Běháte-li ve městě, v parku nebo kdekoliv jinde, může se stát z běhání určitá rutina, která může mít za následek nižší motivaci k běhu.
Nuda. Běžci při běhu sledují své okolí. Pokud kroužíte po stále stejné trase okolo několika bloků nebo jeden okruh v parku, budete za několik výběhu znát každý patník a strom.
Běhání na stejném okruhu – výhody
Na všem hledej to dobré.
- Víte, kolik má okruh km a jak dlouho ho přibližně poběžíte
- Znáte velmi dobře prostředí, kde běháte. To se hodí, například v zimě, kdy se velmi často běhá již za šera a za tmy.
- Nemusíte se bát, víte co Vás, kde čeká.
- Můžete soutěžit sami se sebou. Víte za jak dlouho jste svůj okruh zvládli včera nebo minulý týden či měsíc.
- Ideální pro plánování. Díky tomu, že víte, kolik okruh měří a za jak dlouho ho uběhnete, si snadno můžete naplánovat tréninky. Budete vědět kolik máte uběhnout a kolik Vám běh zabere času.
Běhat stejný okruh může být dobré například pro tempový trénink. Víte kolik okruh měří, znáte ho i jeho okolí. Nebudete se rozptylovat. Můžete se plně soustředit na svůj trénink, tempo a styl běhu.
Jak vybrat sporttester
Sortiment sporttestrů a sportovních hodinek je velmi bohatý. A každý znás má jiné sportovní cíle a nároky na sebe a na svůj výkon, proto všichni nepotřebujeme stejné funkce sporttestrů. Velkou váhu také při rozhodování mají finance.
Jak se ale ve všem vyznat? O toho je zde náš komplexní průvodce výběrem sporttesteru a sportovních hodinek.
Jak vše zpestřit?
Jak si pomoci? Jak ven z jednoho nebo dvou běžeckých kol ( okruhů )? Ve dvou se to lépe táhne, říká jedno přísloví. Přemluvte kamaráda, kamarádku, aby s vámi běhali. Případně celou partu lidí. Můžete rozebrat novinky, poradit se o teorii, probrat nějaké drby. Ano, při běhu v zóně tepové frekvence okolo 65-70% si můžete při běhu povídat. Odpoutáte se od sledování stále stejného okolí.
Jak vymyslet nové trasy?
Sedněte na autobus nebo vlak a nechte se odvést na okraj města, do jiné čtvrti nebo do vedlejší vesnice. A zpátky běžte. Příště to můžete zkusit opačně nebo zvolit jiný směr. Záleží jen na vás, kolik chcete uběhnout kilometrů. Jen pozor, abyste nezabloudili.
Jak to mám já? Já mám rád pestrost
Já mám rád pestrost, snažím se každý výběh běžet jiný okruh, jinou trasu. Bydlím v na okraji menšího města, do parku, do polí, to nemám daleko. Ale i tak mám své okruhy, které jsou osvědčené. Má svůj kratší a delší okruh, okruh s kopcem, apod.
Vím kolik měří a jak dlouho je poběžím. Znám je v jednom i v druhém opačném směru. Mohu si s tím „hrát“ , dnes poběží kopec svižně, příště zrychlím na rovině.
O víkendu jsou většinou v plánu delší běhy. Rozložím mapu a vybírám delší trasy v okolí města, snažím se co nejméně běhat čistě po městě. Velmi často také jezdím běhat za město. Autem se odvezu někam na parkoviště do okolí a tam udělám delší okruh. Rád jezdím běhat do Českého ráje, který je nedaleko našeho města automobilů.
Běhání má být radost a pestrost tras a běžeckých okruhů. Poznání nových míst Vám dodá novou motivaci. Jak to řešíte Vy? Máte svůj oblíbený okruh, na který stále rádi vracíte?