Jakým způsobem měří sportovní hodinky tep? Jsou dva základní způsoby měření tepu při sportovní aktivitě za pomocí sportovních hodinek. Buď pomocí hrudního pásu, nebo s využitím senzorů ze zápěstí ruky.
Proč měřit tepovou frekvenci
Tepová frekvence je jasný a přímý ukazatel, jak efektivně pracuje naše srdce resp. srdeční sval a cévní systém. Při sportování je tepová frekvence důležitá pro náš výkon a správný trénink. Při zvýšení aktivity se tepová frekvence zvedá. Podle toho jakých hodnot dosahuje můžeme, určit naši kondici a upravit náš tréninkový program.
Tepová frekvence je také důležitá při hubnutí. Pokud chcete spalovat svoje tukové zásoby, měli byste se pohybovat v rozmezí 60 – 75 % maximální tepové frekvence.
Tepová frekvence a tréninkové zóny
Chcete se dozvědět více o tom, co to je tepová frekvence a tréninkové zóny? Přečtěte si samostatný článek, kde je vše vysvětleno a ukázáno na příkladech.
Přejít na článek: Tepová frekvence a tréninkové zóny
Hrudní pás
Hrudní pásy na měření tepové frekvence fungují tak, že naměřené hodnoty přenáší bezdrátově pomocí Bluetooth do spárovaného sporttesteru. Hrudní pásy jsou kompatibilní s mnoha hodinkami a chytrými telefony.
- Výhodou je větší přesnosti a rychlá odezva
- Nevýhodou může být určité nepohodlí, pás může některým sportovcům na těle vadit ( ale spí jde o zvyk ).
Pro mnohé sportovce je důležité rychle zaznamenat změnu tepové frekvence. A tato metoda měření umí v reálném čase (tedy okamžitě) zachytit jakékoli náhlé změny v aktivitě srdce. Například při sprintu vám ihned vylétne tep nahoru, což hrudní pás hravě zaznamená.
Senzorové měření
Alternativou k hrudním pásům v posledních letech je měření tepové frekvence přímo na zápěstí pomocí senzorů na hodinkách, jinak také nazývaný optický snímač. Systém funguje na základě měření změn krevního průtoku a probíhá tak, že senzory měří odrazy světla od kapilár těsně pod kůží.
- Výhodou je, že již nepotřebujete další příslušenství a je to pohodlné, protože nemáte na těla další zařízení.
- Nevýhodou je méně přesné měření a výsledky než pomocí hrudního pásu.
Optický senzor ( optický snímač ) tepu vám poslouží v případech, kdy vám k vyhodnocení vaší sportovní aktivity stačí orientační měření tepu, nebo průměrná tepová frekvence.
Máte do svého tréninku zařazené různé intervaly a tepovou frekvenci potřebuje přesně vyhodnocovat? Volte určitě hrudní pás.
Hrudní pár můžete dokoupit k hodinkám také jako příslušenství. Pokud máte hodinky se senzorovým měření tepové frekvence na zápěstí můžete k hodinkám dokoupit hrudní pás a zpárovat ho pomocí bluetooth, a tím se vám výrazně rozšíří možnost využití sportovních hodinek a při různém tréninkovém zatížení a druhu tréninku si způsob měření tepové frekvence vyberete.
Garmin HRM-Run2
Hrudní pás bezdrátový pro snímání tepové frekvence, akcelerometr sledující dynamiku běhu a vyváženost levé a pravé nohy, doba kontaktu se zemí, vertikální oscilace, ANT+, pro Forerunner 620/630/735/920, Fenix2, Fenix3
- Široká kompatibilita s produkty Garmin
- Nízká hmotnost pro lepší nošení
- Barva: červená, černá
Sporttester TomTom Runner 3 Cardio
Sporttester TomTom Runner 3 Cardio je třetí model řady Runner, který snímá tepovou frekvenci cvičícího v reálném čase. Díky tomu lze sledovat tepovou zónu a upravit tak svůj trénink či tempo v závislosti na jeho intenzitě.
Tyto GPS hodinky mají širokou škálou funkcí od klasického měření spálených kalorií až po sledování aktivit během celého dne nebo sledování polohy pomocí GPS