Jóga je velmi populární, dá se praktikovat teméř kdekoli a je určena téměř pro všechny milovníky sportu a tělesného a duševního uvolnění. Skvělá pro tělo a mysl. Stačí roztáhnout podložku, uklidnit dech a můžete se pustit do asán. Jakou vybrat podložku? Mám zde pro vás jednoduchý praktický návod Jak vybrat podložku na jógu od Anny Mrázkové.
Říká se, že k praktikování jógy jsou zapotřebí jen dvě věci: tělo a mysl. Nicméně pokud k tomu přidáte kvalitní jógovou podložku (tzv. jógamatku), cvičení bude pohodlnější a zážitek z praxe příjemnější.
Přestože cvičíte v jógovém studiu, kde si můžete jógamatku půjčit, je vždy lepší mít vlastní podložku, nejprve proto, že je tento způsob hygieničtější a za druhé, protože se nejlépe praktikuje s příslušenstvím, které vám vyhovuje, neb jste si ho vybrali a sami vyzkoušeli. Jóga je jako každá jiná disciplína – lepší hrát tenis s vlastní raketou nebo běhat s vlastními teniskami, že?
Kritéria pro výběr vhodné jógamatky
V tomto směru je důležitější zaměřit se na složení, materiál a kvalitu podložky než na konkrétní značky. Na trhu existuje široká škála možností s různými charakteristikami, tloušťkami a cenami. Podstatné je, aby byl povrch vaší podložky neklouzavý a příjemný na dotek.
-
Tloušťka podložky
- 1,5 až 2 mm je ideální na cestování, nezabírají v kufru mnoho místa, pro běžnou praxi se ale nehodí.
- 3-4 mm je standardní tloušťka jógové podložky.
- 5 mm je tloušťka vhodnější pro dynamické typy jógy, protože změkčuje skoky, a tudíž chrání vaše klouby. Nicméně v rovnovážných polohách budete možná muset z podložky slézt, abyste našli lepší stabilitu.
- Více než 5 mm je na jógovou podložku zbytečně příliš. V takovém případě se jedná spíše o podložku do tělocvičny nebo na cvičení pilates.
-
Textura jógamatky
Textura podložky může být na dotek více či méně drsná, nebo naopak hladká, vždy je však důležité, aby její povrch neklouzal. Je to rozhodující kritérium pro vaše pohodlí. Nechcete totiž, aby vaše nohy nebo ruce v pozicích sklouzávaly. Kluzké podložky jsou nepohodlné až nebezpečné, protože na nich kladete větší napětí, abyste pozici drželi.
Vyhněte se pěnovým podložkám – pokud tlak vaší ruky zanechá na podložce otisk, chybí jí dostatečná hustota. Taková podložka se hodí na gymnastiku či pilates, ale nikoliv na jógu.
-
Rozměry
Délka jógové podložky je obvykle přibližně 170-180 cm, pokud děláte pozici prkna, ruce a nohy by měly být na horní straně jógové podložky. Existují delší XL jógamatky o délce 1,90 nebo 2 m, ale i s běžnou základní délkou můžete bez problémů cvičit. Šířka bývá standardní, obvykle okolo 60-65 cm.
-
Hmotnost
Hmotnost podložky se liší v závislosti na materiálu. Obvykle platí pravidlo, že čím hustší materiál, tím těžší podložka a v zásadě lepší kvalita. Pokud si jógovou podložku nosíte všude s sebou, je lepší si vybrat takovou, která příliš neváží, anebo jestliže máte tu možnost, nechte ji ve svém jógovém studiu.
-
Cena
Mějte na paměti, že se vyplatí investovat do kvalitní podložky, neboť vydrží déle. Ceny jógamatek se pohybují od 500 do 3 000 Kč v závislosti na značce, materiálu a kvalitě. Jestli s jógou teprve začínáte, možná si hned nechcete pořizovat dražší „luxusní“ verzi. Vyhněte se ale velmi levné rohoži, protože vás její vlastnosti od cvičení akorát odradí.
Pokud se józe pravidelně věnujete, dopřejte si kvalitní jógamatku vyšší cenové kategorie, jež vám každou praxi zpříjemní.
-
Údržba a čištění
Mnoho výrobců jógamatek uvádí, že je lze vložit do pračky, nicméně tímto způsobem se velmi rychle opotřebují a ničí. Raději je pravidelně čistěte mýdlovou vodou. V některých centrech jsou k dispozici speciální čisticí spreje a roztoky, nejlepší však je si svou podložku vzít každých několik dní/týdnů domů k vyčištění, a to zvláště pokud ji při cvičení nezakrýváte ručníkem.
Úvodní foto: laurajuarez from Pixabay