Jak vybrat sporttester
Sporttestery nebo sportovní hodinky jsou skvělý funkční doplněk moderních sportovců. Pomocích svých funkcí sbírají data o našem sportovíní, měří tepovou frekvenci a uraženou vzdálenost. Všechny údaje můžeme ve spojení s mobilním telefonem, PC a různými aplikacemi analyzovat. Trénink se tak stává efektivnější a při dodržení dalších tréninkových pravidel roste celková výkonnost a přibližujeme se svým cílům.
Sortiment sporttestrů a sportovních hodinek je velmi bohatý. A každý znás má jiné sportovní cíle a nároky na sebe a na svůj výkon, proto všichni nepotřebujeme stejné funkce sporttestrů. Velkou váhu při rozhodování mají také finance.
Jak se ve všem vyznat?
Zde je náš komplexní průvodce výběrem sporttesteru a sportovních hodinek, ve kterém jsme shormáždili odpovědi na různé otázky ohledně výběru sporttesteru, představíme jejich různé funkce a představíme několik oblíbených sportovních hodinek pro běhání a další sporty. Vyberte si ten sporttester, který bude přesně vyhovovat vašim požadavků.
Obecně platilo, že všechny sporttestery dokáží měřit tepovou frekvenci a všechny sportovní hodinky disponují GPS funkcí. Dnes se dá říci, že díky rychlému vývoji a velkému zájmu sportovců a velmi bohatému sortimentu se kategorie sporttesterů a sportovních hodinek velmi prolínají a jednotlivé funkce jsou obsaženy v modelech v obou podkategorií.
Budu proto dále používat oba termíny společně. Nezáleží na tom, jak je nazýváme, ale jaké mají funkce a jaké fukce potřebujeme právě my pro sebe.
Photo by Brian Erickson on Unsplash
Můžete se těšit na odpovědi na tyto otázky a podrobnosti k následujícím tématům:
- Proč používat sporttester?
- Rozdělení sporttesterů a sportovních hodinek
- Tipy pro výběr sporttesterů
- Měření tepové frekvence
- Funkce sportovních hodinek a sporttesterů
- Značky
- Představení vybraných sporttesterů a sportovních hodinek
1. Proč používat sporttester
Sporttestery důkladně monitorují a následně analyzují různé sportovní aktivity jako je běh, jízda na kole, lyžování, nebo třeba i golf. Existují modely s integrovaným GPS čipem, které umí změřit vzdálenost i rychlost a pak je v reálném čase zobrazit na displeji. Srdeční ( tepová ) frekvence je spolehlivým ukazatelem míry zátěže organismu. Při jejím měření během fyzické aktivity lze kontrolovat a upravovat intenzitu zátěže podle našich konkrétních cílů. Někdo chce zhubnout, jiný spíše tvořit svalovou hmotu, zlepšovat fyzickou kondici nebo výkon … .
Pomáhají
- plánovat trénink
- zlepšovat fyzické výkony
- efektivněji spalovat kalorie.
Hodinky pomocí hrudního pásu snímají srdeční tep během sportovní aktivity a na základě zadaných údajů, jako je věk, výška a váha pak vypočítávají další hodnoty, jako spálené kalorie či čas strávený v jednotlivých zónách a podobně.
Co je sporttester
Sporttestery ve spojení s hrudním pásem zaznamenávají tepovou frekvenci a některé modely to umí už i s pomocí senzorů přímo z vaší ruky. Sporttester tedy snímá srdeční frekvenci přes hrudní pás a spojen je s ním bezdrátově. Základní rozdíly najdete právě v typu bezdrátového přenosu. Levnější modely využívají analogový přenos, který může být občas rušen třeba elektrickým vedením, což způsobí ve městě třeba i troleje, nebo vysíláním okolních snímačů, což lze využít například v posilovně. Funkce sporttesterů se liší podle jejich výbavy.
Sporttester je zařízení ( nejčastěji ve formě hodinek ), které dokáže sbírat a analyzovat údaje během fyzické aktivity. Hlavní funkcí sporttestru je sledování tepové frekvence, měření vzdálenosti a tempa.
foto: Garmin, model: Garmin Forerunner 35
2. Rozdělení sporttestrů
Nyní trocha teorie a rozdělní sporttestrů podle různých hledisek. Pozor, ale zde již začíná výběr.
- Který sport je pro Vás hlavní a který doplňkový?
- Jakých sportovních cílů chcete dosáhnout?
Sporttester a jeho typy
Pokud to opravdu myslíte se svou fyzičkou vážně, zaměřte se spíše na modely s kódovaným digitálním přenosem pro vyšší spolehlivost přenosu. Kvalitnější typy umožňují třeba nastavit určité hranice zatížení a při jejichž překročení vás na to upozorní pípáním. Měří spálené kalorie, převýšení a po následném připojení do počítače vám umožní podrobně vyhodnocovat trénink.
Sporttestery s GPS dopočítávají podle satelitního signálu rychlost s jakou se pohybujete a k tom i uraženou vzdálenost. Modely měřící vzdálenost a rychlost na bázi krokoměru i bez GPS, což pak ale nelze měřit třeba na kole, už stojí řádově tisíce korun. Vždy hledejte funkce podle kritérií, která jsou pro vás důležitá.
Sporttester podle značky a sportu
Pokud nemáte kromě měření tepu a kalorií žádné další požadavky, stačí vám prověřené sporttestery od značky Sigma. Jestliže chcete hlavně zhubnout, volte sporttestery, které dokáží vypočítat i procento tuku ze spálených kalorií. Hojně používaný je například i model Beurer PM 25, který sice měřit procento tuku ze spálených kalorií neumí, ale dokáže vám říct, jestli spalujete tuky nebo už pracujete spíše na zlepšení kondice. Cyklisté ocení cyklopočítač s měřením tepu, velmi oblíbené jsou Sigma ROX nebo Polar M450. Přístroj u Garminu řada EDGE, také slučuje funkci computeru na kolo a pulsmetru do jednoho přístroje.
Pro běžce a intervalový trénink jsou přímo vyrobené Garmin Forerunner 35 nebo Garmin Forerunner 235 Optic. Případně novinka pro rok 2017 špičkově vybavený model Forerunner 735 XT.
Jako levnější variantou pro měření uběhnuté vzdálenosti a rychlost běhu si vyberte například sporttester s footpodem, jako Sigma RC 26.14 nebo Sigma RC 15.11, nebo třeba Polar M430 a Polar A300.
Pro možnost měřit rychlost a uběhlou i ujetou vzdálenost se hodí Garmin s GPS, konkrétně Garmin Forerunner 25 nebo 15. Ideálním sporttesterem pro triatlonisty je Polar V800, který byl pro tyto účely vyvinut.
Plavci mohou využít například model Garmin Swim USB ANT+, golfisté ocení model TomTom Golfer 2 , pro turisty je určen model našlapaný funkce pro pobyt a pohyb v přírodě a na horách Suunto Traverse ALPHA STEALTH nebo TomTom Adventure
Tak nějak vše dohromady zvládají sporttestery nejvyšší cenové kategorie jako jsou Garmin Fenix3, Fenix5, Suunto Spartan Sport, Suunto Spartan Ultra. Jsou multisportovní modely umožňující jednoduše přepánat mezi různými sporty a nastavením.
Podrobnější rozdělení pro běžce
Pro běžce je určeno také následující rozdělení:
Pro běžce je základ GPS modul a měření tepové frekvence, další funkce volte dle svých cílů a zaměření.
- Běžec začátečník – pro začátečníky a pro příležitostné běhání jsou vhodné levnější sporttestery s měřením tepové frekvence na zápěstí a GPS. Mají pohodlné a snadné ovládání. Pokud je vaší hlavním cílem běhání, že chcete zhubnout je pro Vás důležité sledování tepové frekvence. A řízení sportovní aktivty podle tepové frekvence. Většina modelů sportovních hodinek vás při běhu upozorní na vystoupení z nastavené zóny. Zde si vyberete ze sportesterů značek Polar, TomTom nebo levnějších modelů Suunto a Garmin. V cenách od 1500 Kč do 7 000 Kč si určitě najdete svůj model.
Jaké jsou možnosti výběru levných sporttesterů? Podívejte se na článek: Levné sporttestery do 4000 Kč. Svými funkce Vás mile překvapí… .
- Pokročilý běžec – Vybírejte modely sportovních hodinek s funkcemi, které vám pomohou s tréninkem. Osloví Vás funkce a moduly s režimy pro intervalový trénink, porovnávání mezičasů a osobním trenérem. Pro měření tepové frekvence používejte hrudní pás, dosáhnete tak vyšší přesnosti měření tepové frekvence. V této kategorii je také velké cenové rozpětí. Základní modely s pokročilými funkcemi a výbavou začínají okolo 8 000 Kč, horní hranice může výrazně překročit 20 000 Kč.
Do dražších modelů si pak můžete nahrát mapu různých trailů a běžeckých tras a řídit se podle nich při závodech nebo si závodní trať vyzkoušet nanečisto. Toto umí špičkové modely od Garminu a Suunto.
3. Tipy pro výběr sporttestru
Na co také nezapomenout při výběru sporttesteru.
Sporttester má mnoho funkcí, změří vzdálenost, rychlost, tempo i nastoupené metry. Můžete si nastavit, které informace se vám budou zobrazovat. Umí ukládat několik tréninků do vnitřní paměti a dražší modely komunikují s telefonem přes WiFi. Některé modely jsou již o něco náročnější na ovládání.
Cenu některých GPS hodinek zvyšují často i funkce, které možná ani nikdy nevyužijete. Pak může být nevýhodou právě vyšší cena.
Je důležité si uvědomit, co hledáte a jaké funkce potřebujete využívat.
Některé modely sporttesterů jsou robustnější, mohou vám připadat těžké na ruce nebo příliš velké. S počtem funkcí přístroje se zvyšují nároky na baterii, proto má většina multifunkčních přístrojů dobíjecí baterii. Nejsilnější baterie vydrží i při stálém používání GPS i několik dní. Čas od času je třeba je vyměnit.
foto: Suunto, model: Suunto Spartan Sport Wrist HR
4. Měření tepové frekvence
Měření tepové frekvence je důležité pro efektivní trénink a zvyšování výkonnosti. Tepovou frekvenci také sledujte pokud je Vaším cílem hubnutí. Jsou dva základní způsoby měření tepové frekvence:
- Pomocí hrudního pásu
- Sensorem na zápěstí intergovaným v hodinkách
Každý má své klady a zápory.
Hrudní pás
Hrudní pásy na měření tepové frekvence fungují tak, že naměřené hodnoty přenáší bezdrátově pomocí Bluetooth do spárovaného sporttesteru. Hrudní pásy jsou kompatibilní s mnoha hodinkami a chytrými telefony.
- Výhodou je větší přesnosti
- Nevýhodou může být určité nepohodlí, pás může některým sportovcům na těle vadit ( ale spí jde o zvyk ).
Máte do svého tréninku zařazené různé intervaly a tepovou frekvenci potřebuje přesně vyhodnocovat? Volte určitě hrudní pás.
Senzorové měření
Alternativou k hrudním pásům v posledních letech je měření tepové frekvence přímo na zápěstí pomocí optických senzorů na hodinkách. Systém funguje na základě měření změn krevního průtoku a probíhá tak, že senzory měří odrazy světla od kapilár těsně pod kůží.
- Výhodou je, že již nepotřebujete další příslušenství a je to pohodlné, protože nemáte na těla další zařízení.
- Nevýhodou je méně přesné měření a výsledky než pomocí hrudního pásu.
Hrudní pár můžete dokoupit k hodinkám také jako příslušenství. Pokud máte hodinky se senzorovým měření tepové frekvence na zápěstí můžete k hodinkám dokoupit hrudní pás a zpárovat ho pomocí bluetooth, a tím se vám výrazně rozšíří možnost využití sportovních hodinek a při různém tréninkovém zatížení a druhu tréninku si způsob měření tepové frekvence vyberete.
Proč měřit tepovou frekvenci
5. Funkce sporttesterů a sportovních hodinek
Pro jaký druh sportovní aktivity budete sportovní hodinky využívat?
Při výběru se vždy první zaměřte především na to, pro jakou aktivitu chcete sporttester využívat. Jiný se hodí při běhání a jiný při hraní golfu. Primárním úkolem je měřit tepovou frekvenci a všechny to umí.
Běh – Rekreační běžec využije měření tepu, GPS a pohodlné, intuitivní ovládání. Při pokročilejších běžeckých aktivitách oceníte funkce jako intervalový trénink, porovnání mezičasů a osobního trenéra.
Horolezectví a treking – Pozornost zaměřte na sporttestery s GPS a výškoměrem.
Cyklistika – Vyhledávejte modely s možností uchycení na řidítka a obsahem cyklomap.
Plavání – Hledejte hodinky lehké, voděodolné a s jednoduchým ovládáním.
Golf – Speciální testery obsahují databází golfových hřišť, změří váš švih, délku rány i vzdálenost k jamce.
Toto jsme jsem již zmínil v kapitole o rozdělení spotesterů. Nyní se podíváme na základní rozdělení samotných funkcí:
Standardní funkce
Vzdálenost a její měření je mnohem přesnější v otevřené krajině. Všechny sporttestery zpravidla měří průměrnou i aktuální rychlost. Tempo vám spolehlivě ukáže, za jak dlouho jste uběhli třeba jeden kilometr. Tepová frekvence se měří nejčastěji pomocí hrudního pásu, který je buď již součástí standardní výbavy zařízení, nebo jej lze dodatečně dokoupit.
Spálené kalorie jsou vypočteny na základě vaší tělesné stavby a tepové frekvence v daném tréninku. Bluetooth slouží ke spárování sporttesteru s hrudním pásem. Vibrace jsou vhodné třeba na upozornění začátku dalšího kilometru nebo překročení stanovené tepové frekvence. Stupeň krytí označuje odolnost vůči vodě. Hodinky s určitým stupněm krytí zvládnou déšť a jiné dokonce i ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr.
Nadstandardní funkce
Virtuální tréninkový partner umožňuje zadání cíle tréninku zaměřený na vzdálenosti, čase či tempu a Intervalový trénink. Funkce tak zobrazí tzv. grafického partnera, který s vámi běží podle zadaných parametrů, a vy neustále vidíte, zda jste napřed, nebo jste naopak pozadu. WiFi vám umožní používat sporttester bez propojení s chytrým telefonem pomocí kabelu a do příslušné aplikace přenesete jednoduše svá data i bez něj. Funkce multisport pak umožňuje přepínání mezi jednotlivými druhy sportů. Při dlouhých závodech a trailech v horském terénu se hodí možnost nahrání trati do hodinek. V horách se také hodí kompas nebo výškoměr.
Modely z vyšších kategorií přebírají také různé funkce tzv. chytrých hodinek, napíklad příjem SMS, indikace hovoru a jiné anotace a propojení s mobilním telefonem.
Výdrž baterie je dalším významným parametrem pro výběr. S více zapnutými funkce výdrž baterie klesá. velkým „žroutem“ energie baterie sporttesteru je zapnuté GPS, u některých modelů si můžeme vybrat jeho přesnost a tím prodloužit výdrž baterie. Můžeme si ukázat napříkladu modelu Garmin Fenix5: 24h trénink/GPS nebo 60h UltraTrac nebo 2týdny v režimu smart hodinek.
Dále je zmíněno info o některých vybraných funkcích a vybavení.
GPS nebo Footpod
GPS moduly jsou integrované nebo externí. Výhodou integrovaného modulu je, že u sebe nemusíte mít žádné další zařízení, ale sporttester je větší. Externí lokátor má přístroj navíc, který musíte mít po ruce. Má svou vlastní baterii. Jsou univerzální a využitelné při různorodých sportech. Musíte být venku, protože měření probíhá přes satelity.
Footpod, tedy nožní snímač je lepší krokoměr na noze a měří otřesy při dopadu na povrch. Výhodou je větší přesnost, než má GPS, kde se udává 98 %. Přístroj je nutné správně kalibrovat. Můžete být venku i v hale, je osvobozen od satelitů. Nevýhodou footpodu je, že jej můžete použít jen při 2 aktivitách, chůze a běh.
RTV – Rychlost, tempo, vzdálenost
Všechny 3 ukazatele patří do standardních funkcí sporttesterů. Rychlost lze měřit průměrnou a aktuální. Tempo ukazuje třeba čas na 1 kilometr a vzdálenost jejich celkový počet.
Zaměřeno na displej
Standardní jsou dnes LCD displeje bez dotykového ovládání. Vyšší modely jsou pak navíc vybaveny barevným dotykovým displejem. V menu si nastavíte zobrazování libovolných údajů a u některých typů sporttesterů máte možnost přepínání mezi obrazovkami pro zobrazení dalších údajů. Při sportování po setmění nebo brzy ráno využijete i podsvícení displeje.
Odolnost vůči vodě a propojení s chytrým telefonem
Pokud počítáte s tím, že vás při tréninku může překvapit přeháňka či déšť, výrobci již standardně své sporttestery zasazují do důmyslně vyrobených těl s krytím alespoň IP47, které jsou schopné odolat dešti i prachu. Pokud hledáte spojení s chytrým telefonem, některé sporttestery se s ním umí propojit pomocí Bluetooth a zobrazovat na displeji notifikace. Uvidíte na hodinkách, kdo vám zrovna volá a píše e-mail.
Bezdrátové připojení je také důležité pro propojení s hrudním pásem. Sporttester s hrudním pásem komunikuje pomocí bluetooth.
Vibrace
Některé testery disponují vibracemi, které vás mohou upozornit na překročení stanovené tepové frekvence nebo na další kilometr. Některé to samé učiní pípnutím.
Spálené kalorie
Sporttester dokáže na základě vložených informací o vaší tělesné stavbě a tepové frekvenci vyhodnotit počet spálených kalorií.
Multisport
Model, který není specializovaný pouze na 1 sport, počet je uveden, umožní přepínat mezi aktivitami jednoduše.
Virtuální tréninkový partner
Motivátor, který s vámi běží na základě vámi zvoleného času, tempa či vzdálenosti. Vidíte, zda jste oproti němu pozadu nebo máte naopak náskok.
Velikost
Velikost si vyberte dle svého zápěstí, aby vám sporttester přesně seděl a při aktivitě nepřekážel. Některé modely jsou vyráběny i v různých velikostech.
6. Sportovní aplikace
Samozřejmě se obejdete při sporotvání i bez sporttesteru a vystačíte si pouze s mobilem a nějakou sportovní aplikací ( nejčastěji Endomondo, Strava nebo Runtastic ) , která Vám změří pomocí GPS trať Vašeho výběhu nebo vyjížďky na kole. Pokud to ale jen trochu myslíte vážně se sportováním, tak se bez sporttestru a měření tepové frekvence neobejdete.
Každá firma prodávají sporttestry a sporovní hodinky má svou vlastní sportovní aplikaci, kde máte své výkony přehledně vyobrazeny a statisticky zhodnoceny.
Na internetu naleznete také mnoho aplikací, které zajistí přenos dat mezi různými aplikacemi. A tak milovníci Garminu s jejich aplikací Garmin Connect a zapřísáhlý uživatelé finských Suunto s aplikací Suunto Movescount mohou díky přenosu dat porovnávat a sdílet své výkony v aplikaca Strava, která je v posledních měsících velmi populární. K nejjednodušším aplikacím pro přenos dat patří tapiriik.com. Používání sportovních aplikací je další velká samostatná kapitola, která si zaslouží v budoucnu vlastní článek.
Fitness náramky
Fitness náramky jsou přístroje, které monitorují vaši celodenní aktivitu , tj. počet kroků, kvalitu spánku, tepovou frekvenci, počet spálených kalorií atd.
Pomocí náramku si určíte minimální denní aktivitu a náramek vás bude průběžně motivovat k větší aktivitě. Náramky jsou lehké a nenápadné a na rozdíl od spottesterů je nenosíte jen během sportovních aktivit, ale celý den.
Mají moderní stylový design. Chytré fitness náramky zpravidla nejsou tak přesné jako sporttestery a slouží spíše k získání celkového přehledu o vaší celodenní aktivitě. V kombinaci s mobilním telefonem a sportovní aplikací, kde zaznaménáte trasu a následně přenesete údaje z fitness náramku, si při hobby sportování také vystačíte.
Novinky mají v sobě stále více funkcí ajsou i modely s GPS, jako příklad mohu uvést novinku od Samsungu Samsung Gear Fit2 Pro . Vybavenost tohoto modelu stírá rozdíly mezi fitness náramky a základní kategorií sporttesterů a mnohé i překoná.
Značky
Představme si nejvýznamější značky sporttesterů a sportovních hodinek. Ze tří jsem udělal TOP3, jsou to Garmin, Suunto, TomTom.
Garmin
Společnost Garmin je největší světový výrobce GPS navigačních přístrojů s širokou nabídkou, množstvím vyrobených a prodaných GPS navigací, ale i počtem patentů a inovací. Značce Garmin patří celkové prvenství i vedoucí pozice v dílčích navigačních odvětvích, jako automobilová navigace, outdoor, fitness, letecká nebo námořní navigace.
Americká značka byla založena v roce 1989 s vývojovým centrem a jednou výrobní linkou v americkém státě Kansas v USA. Má také další tři vlastní výrobní závody na Taiwanu a evropské distribuční centrum v anglickém Southamptonu. GPS sporttestery vám řeknou, jak těžce, jak daleko a jak dlouho trval váš výkon i kde a kdy aktivita proběhla. Hodinky díky GPS čipu nevyžadují žádnou kalibraci výškových hodnot, ani čidla, které by měřilo vzdálenost. Stačí pouze zapnout příjem GPS signálu a vyrazit. Pokud vybíráte nový sporttester ( sportovní hodinky ) musíte do svého výběru zařadit modely z řady Garmin Forerunner nebo Garmin Fenix. Hodinky Garmin patří ke světové špičce.
Suunto
Finská značka Suunto vznikla v roce 1936 a brzy se dostala mezi lídry ve výrobě sportovních hodinek na světě. Outdoorová řada je vhodná pro milovníky hor, oceánů a extrémistů v drsných nebo jinak náročných přírodních podmínkách. Firma spolupracuje se sportovními značkami jako Salomon, Arc’teryx, Atomic, Wilson, Precor, Mavic nebo Nikita. Firma získala několik ocenění za design a kvalitu.
Jejich hodinky testují přímo v terénu i profesionální sportovci, mají velký počet funkcí, jako barometer, kompas, hlášení počasí, západ i východ slunce, zjištění hloubky potápění a storm alarm, tedy varování před bouřkou. Hodinky disponují kompasem, teploměrem, výškoměrem a věčným kalendářem, tedy aktuální datum i čas. Pro běžce a krosové běžce je určená edice hodinek Cross Sports, unisex je řada Ambit a jsou v mnoha barvách.
V roce 2017 představila Suunto novou řadu Suunto Spartan s modely Suunto Spartan Trainer , Suunto Spartan Sport, Suunto Spartan Ultra, které jsou na špičce ve svých kategoriích.
TomTom
TomTom je nizozemský výrobce nejen automobilových navigačních přístrojů, ale i sporttesterů a navigačního software pro PDA a mobilní telefony. V roce 2008 TomTom dokonce koupil tvůrce digitálních map, firmu TeleAtlas za 2,9 miliardy EUR. Navigační přístroje jsou samostatné, přenosné navigace, které vám zobrazují pohled na mapu z ptačí perspektivy s hlasovým doprovodem a napájeny v autě přes 12V zásuvku automobilu.
K určování polohy přístroje využívají satelitní systém GPS. Navigační přístroje TomTom se ovládají přes dotykový displej. Nabídka sporttesterů od společnosti TomTom zahrnuje běžecké GPS hodinky, fitness GPS hodinky a golfové GPS hodinky.
Sporttester POLAR M430
Sportovní chytré hodinky s GPS vhodné pro běžné nošení, snímání tepu ze zápěstí, lehké, vodotěsné, stylové.
Sporttester SIGMA PC 15.11
Sporttester SIGMA PC 15.11 je multifunkční pulsmetr s řadou pokročilých funkcí. Je skvělým pomocníkem pro fitness, běh, jízdu na kole, ale i ostatní kondiční sporty.
Apple Watch Series 3 Nike+
Apple Watch series 3 Nike+ je speciální edice hodinek Watch Series 3 vzniklá ze spolupráce značek, které patří k nejinovativnějším na světě – Apple a Nike.
Sporttestery, sportovní hodinky nebo GPS hodinky ( je jedno, jak je nazveme, jsou skvělý moderní doplněk sportovce. Největší oblibě se těší u běžců a fitness nadšenců. Mohou Vám skutečně pomoci získat přehled o vašich výkonech a zlepšující se fyzičce. Případně se vám lépe bude plánovat a dodržovat tréninkové plány.
Věřím, že tento ( já vím, dlouhý ) text vám pomohl s výběrem nového sporttesteru, který bude odpovídat přesně vašim potřebám.. Ale pozor, je to jen první krok. Sporttester za Vás nevyběhne.
Udělejte první krok Vy, vyběhněte. Je jedno jestli se sportovními hodinkami na zápěstí nebo bez, ale vyběhnete a buďte aktivní. Vydejte se na cestu za zdravým životním stylem.
Pokud je na zápěstí mít budete, budou na vaší straně a pomohou Vám dosáhnout Vašeho cíle.