Jde to rychle, odsejpá to, první měsíc roku 2021 je za námi. Covid je stále všude kolem nás. A já přicházím s prvním reportem. Ano, začnu si psát každoměsíční shrnutí, takové krátké ohlédnutí zpět, co jsem při běhání ( sportu ) zažil, jak to šlo a také o novinkách, pokud budou, zde na blogu.
Zde je díl číslo 1, leden 2021.
Při ohlédnutí zpět vidím úspěšný leden, povedlo se mi několik pěkných běžeckých výletů, celková kilometráž byly taková, jakou jsem si naplánoval a pravidelně jsem plnit úkoly, které jsem do tréninku předsevzal.
Běh
Za leden jsem při 22 bězích uběhl 292 km.
- 22 běhů
- 292 km
- 4427 m+
Celkový počet kilometrů byl naplánován +- 300 km za měsíc. Zatím jsem nebyl běhat na horách, tak zdolané výškové metry jsem naháněl jen v Českém ráji. Do budoucna bych si tuto měsíční kilometráž rád podržel, spíše i něco přidal. Větší čísla chci získal v nastoupaných metrech, zde mám velkou rezervu.
Pravidelně plním zařazení intervalů do tréninkového týdně, jednou týdně jsem v lednu vybíhal do Debřáku. Kopec u nás ve městě se sklonem 8,3%, o délce 350 m. Začal jsem na šesti opakování a pak k tomu přidal další běh, celkem měl tento trénink přes 10 km. Pravidelnost tam byla, ale musím přidat ještě nějaká opakování a postupně přidat i vyšší intenzitu.
Dále se podařilo alespoň jednou týdně zařadit tempový běh. Už to prostě nebylo jen takové pobíhání jako v loňském roce na podzim, ale mělo větší kvalitu. Samozřejmě z mého pohledu, nechci se z nikým srovnávat. Prostě bojuji a vítězím sám na sebou 🙂
V lednu jsem dal tři delší víkendové běhy okolo 20 km.
- 9.1. 18,61 km Příhrazské skály ( o tomto trailu si více přečtěte zde: Zimní trail Příhrazskými skálami )
- 23.1. 19,01 km Okolo Mužského
- 31.1. 21.89 km Trail v okolí Turnova
Krásné traily v nelehkých zimních podmínkách. Ale je třeba říci, že v tomto mám další velkou rezervu a rád bych tyto delší běhy prodloužil na průměr okolo 25 km a sem tam ustřelil i do delší distance.
Nesplněno
Nedostal jsem se na hory. V lednu vládlo krásné zimní počasí, sněhu dost, takže normální běh po horách moc nešel, všude jsou po cestách udělané lyžařské stopy. A o běžky byl velký zájem, na horách bylo dost plno. Stále někde jezdím, většinou po Českém ráji, ale sám, snažím se držet si sociální distanc, a tak mne to ani do davů moc nelákalo. Navíc nemám vybavení a musím se spoléhat na půjčovny.
Přesto všechno, beru to, že jsem nevyjel, za svůj nedostatek a hlásím nesplněno. Hory tam prostě musí v nějaké formě být. Navíc mne začínají lákat skiaply… .
Z toho pro mne plyne určité poučení: Pořídit si vlastní výbavu na další zimní sporty ( na běžky, případně na skialpy ) a nespoléhat se na půjčovny. Vlastní vybavení nabízí možnost vyrazit kdykoliv je čas a chuť bez ohledu na půjčovny a jejich otevírací dobu. Letos to již asi nedám, ale píšu si to jako úkol pro říjen.
Blog
Na blogu jsem za ledem publikoval čtyři články:
- 2020: Zúčtování
- Běžecká trasa: Filmová sedmnáctka Hruboskalskem
- Zimní trail Příhrazskými skálami
- Jak se chovat v zimě na horách
Navíc jsem zavedl a obsahem začal plnit, no řekněme projekt, který jsem nazval inspirace. Jde o výběr z dokumentů, filmů podcastů, knih a míst, které mne zaujali a já bych rád na ně upozornil a inspiroval i ostatní.
Obsah budu pravidelně přidávat, sledujte pravidelně stánku plnou Inspirace.
Na přelomu roku jsem také modernizoval a zpřehlednil rozcestník – stránku o běžeckých trasách, i zde můžete čekat pravidelnou aktualizaci a postupné přidávání další běžeckých tras.
Přečteno
V lednu jsem stihl přečíst čtyři knihy, z toho byly dvě o horách a dlouhých cestách, ty bych zde ve stručnosti zmínil ( obě vypůjčené z knihovny ), ty další, dvě detektivky by se hodily na jiný druh blogu 🙂
Jakubův cestovní deník: Pěšky z Mexika do Kanady za 121 dní
- Jakub Čech
- Nakladatel: XYZ 2017
Do svých čtyřiceti let byl Jakub gaučový povaleč. O dva roky později se postavil na hranice Mexika a USA a se šest a půl kilovým batohem na zádech vyrazil na sever. Šel pouští, kličkoval mezi chřestýši a jedovatými keři, vystoupal do hor Sierry Nevady, brodil se sněhem, bránil jídlo před svišti a mývaly, koupal se v oregonských jezerech. Po 121 dnech a 4 448 kilometrech dorazil na hranice s Kanadou a jeho život už asi nikdy nebude stejný jako předtím.
>> Detail knihy
>> Pokud chcete vyrazit na nějakou delší cestu, projít známý dálkový trail, tak Jakubův blog: jakubuvcestovnidenik.cz, bude jednou z vaši studnic informací.
Vzhůru: Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu
Bear (Medvěd) Grylls ve svém dokumentárním románu velmi napínavě popisuje zážitky, které získal během výstupu na nejvyšší horu světa. Nadšený milovník dobrodružství, který si již jako malý vysloužil od sestry přezdívku, jež dokonale vystihuje jeho zarputilou povahu, zachycuje dlouhé období pobytu v základním táboře pod Mount Everestem a aklimatizační cesty do dalších výškových táborů. Střízlivě věcným stylem přibližuje atmosféru vysokohorského prostředí, rázovité postavy svých přátel a dalších horolezců stejně jako překážky, se kterými se musel potýkat – kromě pádu a nemoci se dokázal vyrovnat s dlouhým čekáním na dobré počasí ve velké nadmořské výšce druhého výškového tábora.
Ani v pasážích zachycujících zdolání nejvyššího bodu světa neopouští svůj střízlivý, skromně působící styl, který nepostrádá nenucenou eleganci. Se stejnou lehkostí vykresluje úchvatné přírodní scenerie i fyzické a psychické utrpení, které musel překonávat jako nejmladší Brit v dějinách dobývání Mount Everestu.
>> Detail knihy
Tak to byl leden. Přiznávám, že to takový syrový, tento koncept měsíčních reportů. Nědělní nápad, že bych si mohl vše zpětně vyhodnotit a jeho pondělní zhotovení. Rád bych na tomto konceptu více zapracoval, dal tomu nějakou formu a ještě kvalitnější náplň. Uvidíme za měsíc, jak se mi to podaří.