Překážkové závody? Velká výzva a adrenalin

16. 12. 2018

Co láká nové a nové nadšence běhat v bahně, překonávat překážky, plazit se pod ostnatým drátem nebo vrhat oštěp na slaměný cíl? Je jich stále více a více.

Já za tím vidím tyto tři velké motivační aspekty

  • Vyzkoušet něco nové
  • Překonávání vlastních hranic a výzev
  • Adrenalin a nadšení

 

Svět kolem nás letí rychle vpřed, člověk hledá stále nové možnosti, jak se zabavit, jak ukázat okolí: Já na to mám! Zkrátka: čím víc akce a pestrosti, tím lépe. A to OCR závody nabízejí měrou vrchovatou. Sportovní odvětví OCR překážkových závodů prožívá neuvěřitelný boom. Oblíbenost roste každým rokem. Projděte si tipy na trénink a vybavení, tipy na závody.



OCR závody

Závody v přírodě kombinující běh a překonávání různorodých překážek a úkolů.

OCR = Obstacle Course Races

Historie těchto závodů sahá na počátek dvacátého století k výcviků vojáků a jejich tréninkovým běhům stížených o různé překážky.

Dnes se z OCR stala vlastní, velmi populární, sportovní disciplína. Celosvětově zde hraje prim série závodů Spartan race, kterou založil a z popularizoval Američan Joe De Sena.

Více o základech Spartan race, o motivech a výkonu se dočtete v knize: Spartan: Jak překonávat překážky a dosáhnout v životě maximálního úspěchu

Několik závodů Spartan race se koná každý rok i u nás v České republice.

Olympijský sport?

Ve Spartan race se koná Mistrovství světa. Dostane se i na olympiádu? Organizačně toto nové sportovní odvětví zastřešuje IOSF, mezinárodní federace překážkových sportů se sídlem ve Švýcarsku. Velkou vůdčí roli hraje Joe De Sena. Tento zakladatel Spartan se dokonce snaží o prosazení OCR coby olympijského sportu.

Cvičení trestných angličáků. Docela jsem si to užil. ( Spartan race Sprint, Liberec, podzim 2017 )

OCR překážkové závody v ČR

Chcete zažít běžecké dobrodružství? Bojovat v týmu stejně nadšených lidí? Překonat sebe sama a lámat své fyzické a psychické možnosti? Pak jsou pro Vás překážkové závody ideální příležitostí.

Kontakt s přírodou, hrábnutí si na vlastní dno a pořádná porce endorfinů po zdolání různorodých nástrah a překážek. To je běh v kombinaci s překonávám překážek.

V České republice je již řada závodních sérií, které vás jistě osloví. Organizátoři se snaží pořádat závody v atraktivních lokalitách, vymýšlet nové překážky a zpestření.

K nejznámějším u nás patří

  • Spartan race
  • Gladiator race
  • Predator race
  • Army run

Spartan race má tyto tři základní typy závodů

  • Sprint ( 5 Km+, 20+ překážek )
  • Super ( 13 Km+, 25+ překážek )
  • Beats ( 20 Km+, 30+ překážek )

U Gladiátor race jde o tyto závody:

  • NIGHT GLADIATOR RACE: 3+ km – 15+ překážek
  • GLADIATOR RACE/ORIGINAL: sobota, neděle – 7+km – 25+ překážek
  • GLADIATOR RACE MAX: 12+ km – 35+ překážek
  • GLADIATOR RACE HardCore: 21+ km – 70+ překážek
  • GLADIATOR RACE ULTRA: 42+ km – 140+ překážek

U obou sérií jsou pořádány také dětské závody v různých věkových kategoriích, většinou na 1 km a 2 km plus překážky. Věřte, že děti to dost baví a jde o velmi návykovou záležitost 🙂

Podívejte se na přehled závodů Spartan race a Gladiator race pro rok 2019:

Nezapomeňte:

Na každý závod sebou musíte mít podepsaný reverz, ten se odevzdává vždy při prezenci, když si vyzvedáváte startovní balíček.

Zde si formuláře můžete stáhnout a vyplnit předem:

 

Organizátoři jsou velmi kreativní. Syn si při Gladiator race na Tankodromu v Miloviciích ( květen 2018 ) vyzkoušel plazení pod tankem.

Jak trénovat na překážkové závody

Základem je samozřejmě běh a vytrvalost. Ale to nestačí.

Pro úspěch v překážkových závodech je nutné zkombinovat výbušnost, sílu, dynamiku, mrštnost a vytrvalost.

Nejkratší závody mají většinou okolo 5-8 km a jsou zpestřeny asi dvacítkou různých překážek. Jde o různé přelézání, šplh, tahání a nošení břemen, házení oštěpu, plavání, brodění se v bahně, ručkování s různou obtížností a další. Je tedy nutné zapojit také svaly a obratnost.

Při nesplnění překážky musí závodník splnit trestný úkol, většinou se dělají angličáky, ve Spartan race je to 30 angličáku za každé nesplnění.

Vyzkoušejte si angličátky, měly by vypadat takto:

Jak vám to jde? Angličáky je vhodné průběžně trénovat. Jde o velmi komplexní cvik, který vás skvěle prověří a zároveň neskutečně posílí vaše tělo a zlepší vaši fyzickou kondici.

Trénink na překážkové závody by se měl skládat z mixu běhání a cvičení.

Běžecký trénink

V běžeckém tréninku kombinujte dlouhé běhy při nízké tepové frekvenci ( ideální pro trénink vytrvalosti ) s běhy na kratší vzdálenosti ve větší intenzitě. Určitě zařaďte výběhy do kopců nebo delších schodů. Tím posílíte nohy a zlepšíte fyzičku.

Věřte, že v každém závodě bude nějaký prudký výběh, většinou ne jeden, ale více. Trasa překážkových závodů vede přírodou v těžkém terénu, je třeba se na to připravit. Trénujte převážně v terénu, v lese, v parku.

Cvičení

Agličáky jsou základ. K nim určitě přidejte kliky, shyby a různé přítahy. Zkoušejte a trénujte ručkování a šplh.

Trénink je důležitý, je třeba najít ten správný grif, správné provedení, které vám překonávání překážek usnadní a nebudete potřebovat tolik síly.

Sílu budete potřebovat na přenášení břemen. Většinou se nosí pytle s pískem, kýble naplněné pískem nebo kamením, přesouvají se velké pneumatiky. A pozor! Většinou to není na pár metrů, ale na delší vzdálenost.

V překážkových závodech není nic zadarmo, všude jsou a na vše dohlížejí rozhodčí.

Myslíte to s překážkovými závody vážně? V tréninku vám pomohou rady z knihy:

Spartan ve formě

 

 

 

Kde koupit:

KnihyDobrovsky.cz | Kosmas.cz | 

Martinus.cz | e-book Alza.cz

Vybavení na překážkové závody

Pro některé závody jsou v pravidlech učeny povinné pomůcky a vybavení. Zejména u delších Spartan race to jsou batoh s vakem na vodu nebo čelovka. Jinak žádné speciální vybavení není potřeba.

Velkou pozornost věnujte výběru obuvi. Běhá se v terénu, z kopce do kopce, v bahně, brodí se vodou. Přizpůsobte tomu výběr bot. Boty volte s dostatečným gripem ( vzorkem ). Velmi oblíbené jsou značky Inov 8 a Salomon.

Oblečení? V závodě se většinou namočíte. Bláto, kromě winter race, je samozřejmostí. Budete se plazit, budete šplhat. Do cíle doběhnete k nepoznání, špinavý, celý od bláta, mokří.

Oblečení je proto vhodnější volit spíše na tělo. Ne moc plandavé. Na nohy elesťáky, na vršek tričko. V létě chlapi často běhají do půl těla, ženy jen ve sportovní podprsence a tílku.

Hodí se čelenka, oblíbené jsou kompresní podkolenky.

Strava při závodě

Nečekejte občerstvovačky každé tři kilometry jako na pražském maratonu. Většinou u delších závodů je jedna na trati s pitím a možná kouskem banánu.

Při základních krátkých závodech sebou nic brát nemusíte. Při delším si dejte do kapsy nějaký gel a tyčinku, bude se hodit.

S úsměvem jde všechno lépe ( Spartan race Sprint, Liberec, podzim 2017 )

Já a OCR závody

Samozřejmě jsem si to musel vyzkoušet. Běžel jsem Sprint, popis závodu najdete zde >>. Syn si vyzkoušel dvakrát Gladiátor race Kids II. Zážitky z Milovic najdete zde: Jako trenér na Gladiátor race

V letošní sezóne na jaře jsem si byl několikrát tréninkově zaběhat s místní partou SRTG MLadá Boleslav, která se na překážkové závody připravuje systematicky po celý rok. Je to skvělé zpestření tréninku. Tvoří skvělou partu, jde o kvalitní trénink a skvělou motivaci. Najděte si podobnou partu i ve svém okolí.

Myslím, že by si měl překážkový závod každý běžec vyzkoušet.

Neuvěřitelně vás prověří, a to nejen po běžecké a fyzické stránce, ale také vaše psychika dostane zabrat.

Budete muset dostat ze sebe to nejlepší, budete muset překonat strach z výšek ( šplh, přelézání překážek ), budete muset ukázat sílu. V neposlední řadě budete muset skočit do bláta, plazit, být špinavý až za ušima, běhat v mokrých botách a oblečení.

Poznejte sami sebe, překonejte se. Výzva v podobě překážkových závodů čeká na Vás! Užijte si ji naplno.



6 tipů běžecké boty na OCR závody

Výborný grip a kvalitní pevný svršek, to je to, co musí splňovat běžecké boty pro překážkové běžecké závody typu Spartan race a Gladiator race, které se běhají se v přírodě, v těžkém bahnitém terénu. Kvalitní bota je jednou ze složek k vašemu úspěchu v překážkových závodech.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také