Proč používám Soft Flask? Výhody měkkých lahví při běhání. 

23. 7. 2022

Měkká láhev, soft flask, soft flaška, stlačitelná láhev, pružná láhev, je jedno jak je nazveme. Jde o láhev, která je vyrobena z měkkého plastu a opatřena silikonovým náustkem na pití. Díky měkkému plastu se láhev po vypití může srolovat a vejde se jen do kapsy. 

Nejdříve se na běhání nosily různé PET láhve přímo z obchodu nebo cyklistické láhve. To je ale velmi nepraktické, na stadión nebo do parku, to ještě stačí, ale do přírody a zejména na delší běžecké a turistické výpravy je to nevyhovující. 

Na delší výpravy se postupně začaly prosazovat tzv. Camelbak, které získali pojmenování od značky jednoho z výrobců, značka Camelbak je synonimem pro plastový vak na vodu, který se dá do batohu a hadičkou od něj vedoucí se pije voda. 

Nyní získávají na popularitě měkké láhve (soft flask). Již je má většina značek, které vyrábí běžecké batohy. Soft flast mají různý objem, nejčastěji 500 ml, ale jsou také 150, 250, 600 nebo 750 ml.  

Většinou, když budete kupovat nějakou běžeckou vestu, vám prodejce zároveň nabídne i měkké láhve od stejné značky. Někdy jsou měkké lahve přímo součástí a prodávají se společně s běžeckou vestou. 

Výhody a nevýhody měkkých lahví při běhání 

Jdeme na ty výhody. Láhve mají menší objem než vaky na vodu. To je výhoda i nevýhoda. Nevýhoda zejména v místech, kde nemůžeme delší čas doplňovat vodu. Ale i to se dá vyřešit, někteří výrobci, již mají v nabídce filtry přímo určené pro měkké láhve. Musí tak častěji vodu doplňovat, ale nesete nižší váhu než s vakem.  

V tom nošení je asi největší benefit měkkých láhvích. Můžete je dát do batohu, ideálně do kapes na ramenních popruzích, jsou skvělé do běžeckých vest. Ale tím to nekončí. Díky měkkosti a nízké váze je můžete při běhu držet přímo v ruce a jak upíjíte, láhve smršťují. 

Vejdou se také do kapsy u běžeckých kalhot nebo kraťasů. Mnoho výrobců s tím, zejména u oblečení pro trailové běhání, počítá. Mají prostorné kapsy. A po vypití se zase smrští, takže ke konci trasy již nezabírají žádné místo. 

    • Menší objem než vaky (výhody i nevýhoda, jak se to vezme, že?) 
    • Ideální pro běžecké vesty 
    • Snadné pití při běhu 
    • Lehké, měkké 
    • Dají se nést v ruce 
    • Vejdou se do kapsy u trailových kraťasů a kalhot nebo running beltu  
    • Po vypití se smrští

Nevýhodou je u některých měkkých lahvích jejich úzké hrdlo. Kdy, zejména při závodech na občerstvovačce, to ztěžuje naplnění láhvě. Doma z kohoutku to je v pohodě, ale ten není vždy k dispozici, že? Úzké hrdlo také může vadit při sypaní prášku ionťáku do lahve, pokud mixuje třepáním přímo v láhvi. V horkém parném létě přes úzké hrdlo neprotlačíte kosky ledu, pokud chcete vodu studenou, musíte je drtit na menší.

Jak vybrat měkkou láhev na běhání

Zde je jednoduchá poučka. Ideální je vybrat stejnou značku, jako máte běžeckou vestu, tedy místo, kde budete měkkou láhev nosit nejčastěji. Tím je zaručeno, že bude dobře pasovat do kapsy. 

Lahve mají různé objemy a jejich rozměry se liší podle značky. Půl litrové jsou nejčastější, ale například Salomon má měkké lahve užší a podlouhlé, jiné značky zase kratší a silnější. Vybírejte podle vesty.  

Mějte doma láhve o různých objemech. Bude se to hodit. Některé použijete na delší běhy do kapsy u vesty, některou, na kratší běhy, do kapsy u kraťas nebo do running beltu. Jiné si můžete vzít jen do ruky. 

Většina osvědčených značek má měkké láhve vyrobené z kvalitních materiálu, které vydrží a jsou zdravotně nezávadné. 

Údržba 

Vyžaduje měkká láhev údržbu? Tak do garáže na ponk ji brát nemusíte, ale pár tipů mám. 

  • Před prvním použitím lahev alespoň třikrát řádně propláchněte. Pokud zapáchá “novým plastem” propláchněte ji octovou vodou, pomůže také ji dát na 24 hodin do mrazničky. 
  • Vodu v láhvi uchovávejte maximálně 24 hodin.  
  • Po každém použití láhev pořádně vypláchněte čistou vodou a nechte vyschnout. 
  • Před každým použitím láhev vypláchněte a až pak ji naplňte. 

Jeden tip pro běh: 

Aby vám voda v láhvi nešplouchala, odsajte z ní vzduch. Stačí ji ze spodu zmáčknout a druhou rukou zmáčknout náustek, vzduch unikne a vytryskne voda. 
 

Co používám já 

Já mám doma měkké láhve od Decathlonu a Dynafitu.  

Od Dynafitu jsem měl první dvě, mají velmi měkký plast, po vypití se složí do opravdu malého balíčku. Jsou delší podlouhlé. Měl jsem ve vestě od Decathlou i ve vestě Instinct, a v obou bez problémů. 

Nyní využívám měkké láhve od Decathlonu Kalenji soft flask o objemu 500 ml. Jsou úplně v pohodě do obou vest, které mám. Májí trochu širší rozměr a tím jsou kratší. 

Nosím je do vesty, vejde se mi i do zadní kapsy u trailových kraťasů, mám i menší 250 ml, jen tak do ruky na kratší běhy. 

Velkým benefitem je možnost uzavření pouhým pootočením náustku (na náustku je označení on/off), vhodné zejména na převoz nebo když si láhev dáte do kapsy u kraťasů. Máte tak stoprocentní jistotu, že voda nevyteče, i když náustek nechtěně zmáčknete. 

Plní se relativně dobře, nemají sice nejširší hrdlo, ale díky pevnější „mažetě“ pod hrdlem, se při plnění dobře drží a to plnění výrazně pomáhá.

Jsem s nimi velmi spokojen, příznivá je nižší pořizovací cena u Kalenji soft flask . Zde nejde o závratné částky, měkké láhve patří k levnějšímu běžeckému vybavení, ale každá padesátka nebo stovka se hodí, ne? 

 

Ať to dobře běhá. 

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také