Recenze a představení app. mySASY

14. 4. 2021

 „Určitě doporučuji to alespoň vyzkoušet. Pomůže to v tom, že člověk ví, jak přibližně reaguje na konkrétní druh tréninku.“ Říká Jan Veselý, v nedávné minulosti skvělý závodní hráč squashe a ricochetu, nyní aktivní hobby běžec a autor této recenze aplikace mySASY. Aplikace, která vám ukáže ten správný čas, kdy v tréninku přidat a kdy naopak ubrat. To vše na základě stavu a reakce organismu, které získá pravidelným měřením.

Každý, kdo se chce ve sportu posunout dál, výš a nejlépe i rychleji ví, že mu k tomu pomůže jen kvalitní trénink a správná regenerace. To je nejen tvrdě trénovat, ale také vědět, kdy ubrat, a kdy naopak si mohu přidat. Je velmi tenká hranice mezi kvalitním „výživným“ tréninkem a přetrénováním, z kterého mohou pramenit i různá zranění.

Sledujte svou výkonnost a schopnost těla reagovat na trénink efektivně. Data získaná z aplikace mySASY vám pomohou. Jak vše funguje a jaké s tím má osobní zkušenosti se svěří Jan Veselý. 

mySASY – spektrální analýza HRV

V rychlosti krátké představení aplikace mySASY, která mi pomáhá při plánování tréninku včetně potřebné regenerace organismu po zátěži.

Jedná se o spektrální analýzu variability srdeční frekvence a co to přesně znamená? Představme si, že vaše srdce bije v klidovém stavu cca 60 úderů za minutu, ale každý úder má jinou časovou prodlevu v milisekundách (to je zcela správně – člověk není stroj a srdce nedokáže bít přesně 1 úder za vteřinu v našem příkladu). Čím je tato variabilita větší (laicky řečeno, čím více je nepravidelných intervalů, tím je zdravější fungování autonomního nervového systému ANS), tak je náš organismus více zregenerovaný a je připraven na vyšší zátěž.

Pomocí této aplikace dostáváme výbornou zpětnou vazbu, jak organismus reaguje na předešlou zátěž a zda je organismus ve fázi adaptace nebo potřebuje více regenerovat.

HRV (Heart rate variability) je odchylka intervalů mezi údery, takzvaných R-R intervalů – převzato z polar.com

Samotné měření probíhá pomocí hrudního pásu, který podporuje HRV (R-R intervaly) v mém případě Polar H10. Měření by se mělo provádět ihned po probuzení a opakovat pokaždé v podobných podmínkách (žádné rušivé elementy apod.). Dříve měření trvalo cca 15 min, což byla jedna z nevýhod (skutečně to byla věčnost), ale po posledním velkým updatu aplikace měření zabere cca pouze 4 min.

Samozřejmě je potřeba samotná aplikace mySASY (iOS nebo Android) a vytvoření účtu na jejich portálu. Veškeré výpočty se provádí na serverech mySASY, a nikoliv na zařízení. V nabídce je několik verzí včetně jedné zdarma (omezená funkcionalita).

ukázka app. mySASY verze pro iOS

Proces měření

stará verze: 1. leh (cca 120 tepů) – 2. stoj (cca 360 tepů) – 3. leh (cca 360 tepů)

nová verze: 1. leh (22 tepů) – 2. stoj (55 tepů) – 3. leh (110 tepů)

Následuje zadání vašich subjektivních informací (předchozí trénink, délka regenerace apod.)

Po odeslání dat na server mySASY vypočítá tréninkovou kapacitu, kompenzaci, funkční věk a zobrazí HRV graf všech předchozích měření.

Po prvních 8. měření mySASY stanoví tzv. profil sportovce, který říká, jak na tom aktuálně jsme.

(doporučení je, že měření nového profilu se má provádět jednou za tři měsíce)

Talent – S takovou kapacitou zvládneš cokoliv.

Hrozba – Není to optimální. Pracuj na zlepšení.

Držák – Vydržíš hodně, ale je co zlepšovat.

Klasik – Trénuj bez obav a kontroluj dlouhodobý pohyb výsledků.

Profily sportovce

Ukázka grafu Moje HRV – vybraný časový interval/všechna měření

 

Kompenzace

mySASY následně doporučuje měření před každým tréninkem, kdy dá doporučení, jak tréninkový plán upravit podle aktuálního stavu organismu na předchozí zatížení (úroveň kompenzace).

Slovní vyjádření (zdroj:  mysasy.com)

  • 50–95 = organismus se ještě zcela nevyrovnal s předchozí zátěží, nebo byla naopak předchozí zátěž příliš nízká a nevyvolala optimální adaptační reakci.
  • 95–115 = reakce organismu je optimální pro pokračovaní tréninku v dosavadním režimu.
  • 115–150 = organismus je ve fázi superkompenzace, kterou je dobré využít pro další trénink či jiné zatížení.

Uživatel dostane i slovní doporučení k naměřené hodnotě včetně základního vysvětlení pro další trénink.

 

Dlouhodobý trend kompenzace

Funkční věk

Další údaj je pro mě jen doplňkový a jedná se o tzv. funkční věk.

Funkční věk odpovídá kapacitě organismu odolávat stresu, zatížení a podnětům z vnějšího prostředí i celkovému zdraví.

Umožňuje tak určit reálné Funkční stáří organismu a srovnat jej s vašim Kalendářním věkem. Takové srovnání přináší zásadní informaci o vašem dlouhodobém i aktuálním stavu.

Trend funkčního věku

Modul myTRAINING

mySASY dále nabízí modul myTRAINING, kdy na základě zadaných dat o tréninkovém zatížení, dokáže tyto data propojit s výsledky měření (podpora STRAVA – automatický upload Relative Effort, TrainingPeaks – manuální zadání TSS, nebo subjektivní vnímání zátěže – manuální zadání RPE).

Na základě všech těchto dat, začne mySASY doporučovat optimální tréninkovou zátěž pro daný den. Zde je potřeba nahrát minimálně 10 tréninků a provést 10 standartních měření. Tento modul je pro mě jeden z nejdůležitějších, jelikož reaguje na konkrétní zatížení, které jsem zadával. Čím více dat se do aplikace nahraje, tak tréninkový modul je přesnější a dokáže lépe vyhodnocovat a doporučovat data.

Modul myTRAINING (TSS – zadané zatížení z TrainingPeaks, myTSS – doporučené zatížení mySASY, optTE – optimální tréninkový efekt (ukazuje potenciál při dodržení doporučeného zatížení), realTE – reálný tréninkový efekt

Doporučení zátěže pro daný den (zatížení udávané v TSS – TrainingPeaks)

Osobní zkušenost s app. mySASY

Jaké jsou moje závěry:

Moje subjektivní zkušenost s mySASY je, že pokud mám kompenzaci na hodnotě nižší než 110 %, tak trénink většinou bolí a v opačném případě se mi běží velice dobře. Nedokážu říct, zda to funguje psychologicky a hlava to prostě takto vyhodnotí.

Některé dny vnímám únavu a říkám si, že tělo potřebuje nejspíše odpočinek, ale podle měření a doporučení zvládne relativně těžký trénink (skutečně ta únava je nejspíš opět jen v hlavě a tělo je na tom v pohodě).

Momentálně se připravuji na závod Hochkönigman a tréninkový plán mám nastavený na 6 běhů v týdnu a jeden den volna. Díky mySASY jsem zjistil, že moje regenerace je více účinná, pokud ve volném dni mám velice nízkou intenzitu běhu (cca IF 0,5-0,6 v rámci TrainingPeaks) namísto úplného volna a nic nedělání.

Veškerá data porovnávám v mySASY, Polar Flow a TrainingPeaks. Tyto tři nástroje mě momentálně dávají výbornou zpětnou vazbu o tom, jak na tom aktuálně jsem, a hlavně dokážu na základě veškerých dat okamžitě upravovat trénink podle aktuálního stavu organismu. Vidím přesně jak tělo reaguje na konkrétní tréninky (výběhy, stupňovaný běh, sprinty apod.) a ty pak dokážu lépe zařazovat do konkrétních fází přípravy včetně zařazení lehčích tréninků pro regeneraci.

Samozřejmě nic není 100 % a stále se snažím řídit i vnitřním pocitem.

Osobně mi nevadí se každý den měřit a baví mě hledat nové možnosti, jak zefektivnit trénink. Motivuje mě to do dalšího tréninku a následného vyhodnocení všech získaných dat.

 

Pro ilustraci porovnání grafu v TrainingPeaks:

Růžová křivka znázorňuje „únavu organismu – fatigue ATL“ a vrcholy křivky korespondují s mým měřením v mySASY, kdy HRV bylo na grafu vlevo dole (nedostatečná adaptace na trénink/nedostatečná regenerace). Toto je většinou po závodě nebo velmi tvrdém tréninku.

Samozřejmě, že to není takto jednoduché a vyhodnocení v rámci TP a následný popis by dalo na další samostatný článek.

Zde má mySASY velkou výhodu oproti TP, že mi dokáže doporučit přesnou zátěž, aby to nemělo negativní vliv na tělo (přetrénování nebo nedostatečný trénink). Další výhoda je, že mySASY je velice dobře použitelná a uživatelsky jednoduchá i pro někoho, kdo nemá moc zkušeností s vyhodnocováním tréninkového efektu apod.

Web aplikace mySASY: www.mysasy.com/cs/

Aplikaci si můžete stáhnout pro iOS i pro Android.

Jan Veselý

(1983)

Dříve závodní hráč squashe a ricochetu, momentálně už jen sport pro radost 😊

V době squashové kariéry jsem nenáviděl běžecké tréninky a nyní si běh užívám o to více a stal se mým hlavním sportem, který doplňuji kolem a cvičením s vlastním tělem.

Úspěchy:

  • 2003: 4. místo MČR ve squashi muži
  • 2012: 1. místo MS v ricochetu muži
  • bývalý reprezentant ČR ve squashi a ricochetu
  • několikanásobný MR ve squashi – junioři

veselestopy.cz

instagram.com/vejatrip

twitter.com/VeselyJan

 Děkuji Honzo za skvělý článek, představení aplikace mySASY, že si nechal nahlédnout do své tréninkové kuchyně. Rád bych tento aspekt ještě trochu rozvedl. Mám ještě pár doplňujících otázek.

Takto řízený trénink, je už na velmi vysoké úrovni. To jsi si k běhání přenesl z tvého předcházejícího sportu?

Dá se to takto říct. Já jsem ten typ, co potřebuje mít jasně stanovené cíle a plány, jinak se moc nedonutím. Ve squashi se toho moc měřit nedalo (hlavně tepová frekvence, HRV v té době ještě nebylo tak snadné měřit), takže to bylo spíše o stanoveném herním plánu.

Dalším aspektem bylo, že jsem z cyklistické rodiny (můj děda Jan Veselý – vítěz závodu míru) a v cyklistice je analýza dat velmi významnou položku v tréninku. Já jsem se občas účastnil seriálu Kolo pro život a cyklistika mě naučila sledovat efektivitu tréninku, měřit výkon a následně vyhodnocovat tato data. Toto jsem následně přenesl do svého běhu a mě osobně to velice pomáhá.

Nesvazují tě ta čísla? Nemáš někdy chuť vyběhnout jen tak do lesa a volně si tam „zařádit“ bez ohledu na tepovku?

Budu upřímný, čísla mě nesvazují a jak jsem už zmínil, tak stále se snažím poslouchat i svůj vnitřní pocit. Což znamená, že někdy vyběhnu skutečně jen tak a ani nezapínám svoje Polary.

Teď plánuji přeběh Krkonoš (až nebude sníh) a moc se na to těším a chci to pojmout jako běh na pohodu, kdy se budu moct zastavit kdykoliv mě napadne. Budu rád, když neuslyším pípání hodinek.

Výše jsi zmínil, že se připravuješ na Hochkönigman v Alpách. Jakou trať na Hochkönigmanu jsi zvolit? Proč sis vybral zrovna tento závod?

Zvolil jsem SpeedTrail (21km), jelikož na delší tratě jsou potřeba kvalifikační body, které nemám. Proč zrovna tento závod, tak to byla náhoda, jelikož jsme byli s rodinou cca 2 roky zpátky na dovolené v oblasti Berchtesgaden, kde jsem zahlédl plakát s tímto závodem. Vzhledem k tomu, že se nám tato lokalita moc líbila, tak jsme se s rodinou domluvili, že se sem vrátíme. Takže to bude spojené dovolená + závod.

Kam se chystáš nebo co doporučíš u nás v ČR?

Nejbližší závod je virtuální závod na Ještědu a rád bych v září vyrazil na skutečný Ještěd SkyRace. Jak jsem výše zmínil, plánuji přeběh Krkonoš, které můžu všem jen doporučit (původně jsem z Krkonoš, tak jak jinak). Pokud všechno dobře dopadne, tak je také v plánu i norský Tromsø Skyrace.

Už Tromsø Skyrace je legendární závod, ale odpoutejme se na závěr od reality všedních dní a zasněme se. Jaké jsou tvé největší běžecké sny? Co by jsi chtěl proběhnout? Kde si zazávodit?

Vzhledem k tomu, že se stále považuji za začínajícího běžce, tak cokoliv, kde jsou hory a co nejméně lidí. Pokud bych měl vybrat jeden závod, tak by to byl asi UTMB.

„Nejvíce mě potěší, když to někomu alespoň trochu pomůže a motivuje.“ Jan Veselý

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také