Na konci června, kdy jsem se rozhodl, že přestanu jen tak pobíhat, dám tomu všemu běžeckému snažení nějaký řád a začal běhat podle tréninkového plánu, jsem byl nucen koupit si nové silničky.
Botník plný bot, ale silničky žádné. A v tréninkovém plánu bylo něco jako 10 x 200 m a podobné věci, které je vhodné odběhat na oválu nebo někde na rovině. Ano, jasně, cesta se vždy najde i rovinky jdou běhat v lese, ale proč si běhání ještě více nezpestřit, že?
Takže vyvstala otázka: Jaké silničky?
Upřímně, nevěděl jsem, jak mne to chytne, takže utrácet nějaké horetní sumy se mi nechtělo. Rozhodoval jsem se mezi Nike Pegasus a Hoka Clifton. V hledáčku jsem měl i nějaké Saucony a boty od Asics. Do toho ale přišla zmínka, v jedné diskusi o běžeckých botách na Twitteru, na silničky od Decathlonu, dobrá cena, a dost vydrží. Zrodila se myšlenka na jejich vyzkoušení.
Oblečení od Dekáče nějaké mám a je funkční, proč nezkusit i boty. Volba nakonec padla na model Kiprun KS900 Light ( pánské | dámské).
Tak uvidíme, jak mi sednou. Zde jsou mé dojmy a pocity z těchto bot. Nemám žádné srovnání, takže proto jen dojmy a pocity.
První dojem
Jsou opravdu lehké, tlumení je měkké, designově působí zajímavě, na noze sedí dobře. Svršek na dotek působí uměle.
Tak pojďme si v nich trochu zaběhat a omrknout je zblízka.
Recenze
Aktuálně v nich mám naběháno něco přes 200 km. Běhal jsem s nimi na oválu, na silnici, po pevných cestách v parku, ale také na prašné šotolinové cestě mezi olivovníky na dovolené v Chorvatsku. Střihl jsem si s nimi i jeden silniční závod na 10 km.
Jelikož jsem spíše trailový běžec, kde se běhá v trochu robusnějších botách než na silnici, tak si vždy užívám jejich lehkost, na noze nejsou skoro cítit.
Tkaničky a jazyk
Tkaničky drží na místě, nerozvazují se. Jazyk je přišitý jen ve spodní části a je jen velmi slabě polstrovaný. Je třeba si s ním při zavazování trochu pohrát, aby dobře seděl a nikde se nekrabatil. Ale po zavázání drží, na nártu se nehne, je zneklouzavého materiálu.
Tlumení
Společně s dobrým tlumením to přispívá k pohodlí nohy při běhu. Tlumení pod patou je tedy velmi pohodlné, trochu jsem se až bál, zda mi jeho měkkost nebude ubírat na rychlosti. Ale pro mou rychlost, je to tak akorát.
Výrobce uvádí, že jde o boty určené až po maratonskou trasu. Já v nich dal nejvíce asi 22 km a po celou dobu to šlo, nohy v pohodě, takže minimálně na půlmaraton úplně v pohodě.
Špička a pata
Velikost jsem zvolil jako u jiných běžeckých bot a mám řekl bych normální nohu. Špička boty je prostorná. Z bot nemám žádné puchýře nebo otlaky. Líbí se mi jak řešená pata. Je pevnější, dobře drží nohu v botě, pomáhá tomu její zvýšené zakončení.
Svršek
Svršek působí na dotek tak nějak uměle, jakoby umělá látka. Výrobce uvádí následující složení:
- Svršek: 85% Polyester, 10% Termoplastický polyuretan, 5% Polyuretan
- Podšívka: 100% Polyester
Bota je ale dobře prodyšná ani ve vedru v nich nebyl problém běžet delší dobu. „Umělý“ povrch navíc pomáhá při čištění.
Design boty je povedený, Decathlon je v pánské i dámské verzi nabízí vždy ve třech barevných variantách.
Vyzkoušeno na různých površích
Boty jsem otestoval na různých površích. Na tartanu na oválu úplně v pohodě, šlo to v nich parádně. Při ostřejším probíhání zatáček nemají tendenci podklouznout. Pohodlí a dobrý záběr si zachovaly i na silnici. Na silnici jsou v pohodě, co jsem vyzkoušel i za mokra, na silnici nekloužou.
Běhal jsem s nimi i po parku, kde jsou zpevněné mlatové cesty a také obstály. Velkou zkouškou prošly při dovolené v Chorvatsku, kdy jsem s nimi dal jeden z běhů po cyklostezce, kde se střídaly různé povrchy, ale většinou to byla spíše taková vyschlá šotolinová polňačka mezi olivovníky, místy i celkem dost s kamením. Šlo to s nimi relativně dobře i tam, což mne docela překvapilo. Jen v místech, kde bylo více prachu neměly dostatečný záběr.
Na botách není po dvě stě kilometrech vidět větší opotřebení.
Zhodnocení
Řada běžců má proti botám z Decathlonu averzy, aniž by si je někdy vyzkoušeli. Myslím, že jsou v pohodě. Je jasné, že boty z nejnižších cenových kategorií, řekněme do tisícovky, nebudou mít možná takovou kvalitu, ale ty ani Decathlon nedoporučuje na nějaké pravidelné běhání a větší výkony. Na Decathlonu se mi libí, že právě u svých výrobků, a je jedno pro který sport to je, uvádí, zda jde o výrobek pro začátečníky nebo pro pokročilé a pro náhodné použití nebo pro častější pravidelné používání, to dost pomáhá při nákupu.
Kiprun KS900 Light stojí 2399 Kč (pánské | dámské), patří tedy k těm dražším v Decathlonu, ale porovnání s ostatními značkami na trhu, jde o velmi příznivou cenu, kterou velké značky nasazují jen, řekněme, u masovek, které s těmi nejlepšími modely nemohou v kvalitě soutěžit.
Vybral jsem si je na běhání po silnici a na tréninky na oválu a slouží mi dobře. Noha je v nich stabilní, tlumení velmi dobré, jsou velmi lehké. Kiprun KS900 Light mohu doporučit, jsem s nimi spokojený.
Údaje od výrobce
Zde je souhrn, popis toho, co k běžeckým botám Kiprun KS900 Light (pánské | dámské) uvádí sám Decathlon:
Tlumení
Nová pěna MFOAM byla vyvinuta ve spolupráci s naším vývojovým centrem (Footwear Industrial Division) a poskytuje měkké tlumení a zároveň reaktivitu. Zaručuje pohodlí při polykání kilometrů.
Hmotnost
Výrobek s nižší hmotností zlepšuje výkonnost díky lepší úspoře energie. Boty jsou vyrobeny z lehkých materiálů. Model Kiprun KS900 Light je o 10 % lehčí než předchozí model Kiprun KS Light. Hmotnost pánská verze: 252 g ve vel. 42, dámská verze: 205 g ve vel. 38.
Pohodlí
Pohodlné boty jsou základním předpokladem pro pravidelný běh. Zaměřili jsme se na to a zlepšili pohodlí díky: – Novému límci, který zaručuje vynikající oporu paty.
– Přepracované přední části, která je širší a prsty mají v botě více místa.
– Bezešvému provedení, které omezuje riziko podráždění.
– Silnějšímu a pohodlnějšímu jazyku.
Drop: 8 mm.
Mokrý povrch
Podrážka byla navržena tak, aby podpořila efektivitu běhu i za deště. Nová geometrie pryžové podešve zajišťuje vynikající přilnavost na mokrém povrchu i v zatáčkách a při vysoké rychlosti.
Barevné varianty běžeckých bot Kiprun KS900 Light
dámské:
pánské: