Recenze Hoka One One Speedgoat 5

20. 8. 2022

Speedgoat 5 byly na trhu běžeckých bot velmi očekávané. I já sám jsem se na tento nový model těšil. Mé “Čtyřky” sloužily velmi dobře, ale už měly za sebou tisícovku naběhaných kilometrů a jejich vzhled už měl určité trhliny. Byl čas na upgrade. 

Od ledna jsem čekal, kdy vyjdou na trh. Začátkem března se na trhu objevily, tedy spíše jen mihly. Vše bylo rychle pryč. Navnadit a zvýšit očekávání, dobře to u Hoky dělají, ten marketing. 

Novou vlnu dodávek na začátku května jsem stihl, v českých shopech tedy stále nic moc, ale jsme v EU a volný trh funguje. Nyní (léto 2022) jsou nové Hoka One one Speedgoat 5 všude, i české shopy jsou nyní dobře zásobené.

Určitě se vyplatí, abyste se ve svém výběru běžeckých bot do trailu a hor na Speedy pětky zaměřit, stojí fakt za to. 

První dojem 

I když jsem nechytl barevnou kombinaci, kterou jsem primárně chtěl (Outer Space / Bluing), tak z dodaných v barvě Blue Coral / Evening Primros nejsem zklamán, jsou parádní, Hoka design umí na výbornou. 

Se čtyřkami jsem byl spokojen, a když jsem poprvé obul nové Speedgoat 5, tušil jsem, že si budeme dost rozumět. Ta pata, jak krásně sedí, a nový svršek je takový pružnější, tkaničky správně tkaničkují a tlumení tlumí.

Recenze běžeckých bot Hoka One One Speedgoat 5

Mám je primárně na delší běhy, dvacet a více km a samozřejmě je beru do hor. K tomu jsou také primárně přímo od výrobce určené. Delší běhy v technickém terénu, vhodné pro nabíhání kilometrů při objemovém tréninku, ale ještě lépe při závodech.

K dnešnímu dni (20.8.22) jsem v nich zvládl, podle aplikace Strava, kde si vše o svém sportu eviduji, 562 km. Z delší běhů například Lužickou 50, FKT Černá Sněžka 52 km nebo 110 kilometrů při 24 hodinovce na Ještědu. A vždy dobrý, spolehlivé a bez problémů, tedy bez bolesti chodidel a zbytečných puchýřů.

Naposledy jsem je závodně vyzkoušel v Krkonoších na Krkonošské 50 a i zde zafungovaly skvěle.

Se čtyřkových modelem jsem byl velmi spokojen, byly to mé první Speedgoaty, zkušenost s Hokou jsem měl ale bohatou, díky několika modelům Challenger (recenzi Hoka Challenger ART 6 najdete zde>), takže vyšší tlumení jsme měl již vyzkoušené.

Krkonoše a Hoka One one Speedgoat 5

Novinky

Oproti předchozí verzi, má ten nový na první pohled a první obují jiný svršek (z recyklovaného polyesteru a dvouvrstvé žakárové síťoviny) a jinak tvarovanou patu.  Svršek nepůsobí tak uměle, jak u předchozího modelu. Je pružnější a velmi pěkně obepne nohu, je také lépe prodyšný. Před vodou ale vůbec nechrání, ranní proběhnutí po orosené louce znamená, po pár krocích, vlhko v botách.

Na špičce je ochranná vrstva Rand. Jo, už jsem v nich dvakrát zakopnul o kořen. Kotoul se povedl a prsty nebyly odřené a bota vydržela, takže asi to funguje, ale myslete na to, že ocelová špice to není, tak raději pořádně, na kamení a na kořenech, zvedejte nohy.

Ta pata je skvělá, lépe se boty nazouvají, ale co je důležitější, pata v botě skvěle sedí, ani se nehne. Tohle se dost povedlo, to se mi libí.

Lehce přepracovaná je také podešev.

Podešev

Změna u podešve na první pohled není velká. Při bližším porovnání se dá zjistit, že 5 mm hluboká očka na podrážce mají nový design, trakce je velmi dobrá.

Podešev s technologií Vibram® Megagrip a konstrukcí Traction Lug poskytuje velmi dobrý kontakt s povrchem. Bota mě nezklamala na šotolině, v lese, ani na kamení v Krkonoších. V kombinaci s tlumením se dá i přeběhnout nějaký ten úsek po asfaltu, ale tam zase dostává zabrat sama podrážka.

Pohodlnému pohybu v horském terénu, i při větších vzdálenostech, také přispívá konstrukce Late Stage Meta-Rocker vytvarovaná do kolébky, která umožňuje dynamický a plynulý pohyb na nerovném terénu. Pomůže to i při chůzi, nemusíte se tedy bát vzít Speedgoaty na turistickou túru.

Tlumení

Tlumení zajišťuje stélka a mezipodešev, což kombinace pěn EVA/CMEVA

  • tvarovaná stélka z EVA pěny
  • odlehčená mezipodešev z pěny CMEVA (compression-molder foam)

Funguje velmi dobře, krásně to tlumí, boty jsou velmi pohodlné, i při mém patařském stylu běhu.

Tlumení u běžeckých bot značky Hoka One One je všeobecně vyšší, někomu mohou dělat tři centimetry pěny pod patou problém při stabilitě a čtení terénu. Osobně jsem na to již zvyklí, a naopak si užívám tu měkkost pod chodidlem.

Kde by mohlo toto měkké a vyšší tlumení dělat problémy, je běh v měkkém a hlubším lesním terénu mimo stezky, zejména při běhu kopcem mírně přes vrstevnice, ale na to, ani tyto boty nejsou určené.

Moje boty Hoka One One Speedgoat 5 po 500 kilometrech

Mám je orvané, tedy spodek je dost orvaný. Je vidět, že časté delší silniční přeběhy mezi jednotlivými trialovými úseky v Českém ráji a v Krkonoších jim nedělají dobře. Zároveň je na podrážce vidět, jak blbě došlapuji. I přesto se na podešev s Vibramem dá stále spolehnout, stále podrží.

Tlumení je i po 500 v pohodě, stále velmi dobře funkční.

Svršek parádně drží, nikde se netrhá.

Co se trhá, je vnitřek bot u paty. Ale to se mi děje u všech bot, co mám, zejména u levé boty. Je to asi stylem mého dopadu a běhu celkově. A nerad to přiznávám i péčí o ty boty, že?

Speedgoat 5 po 500 km

Speedgoat 5 po 500 km, předek podrážky v pohodě

Speedgoat 5 po 500 km, podrážka pod patou už dostává zabrat

⇐ Speedgoat 5 po 500 km a Speedgoat 4, trhají se na levačce na patě na stejném místě, podobně to mám i ostatních běžeckých bot, je mou nohou.

Čtyřkám se navíc páral svršek, ten je u nových pětek bezproblémů.

Srovnání modelů Hoka One One Speedgoat

Rychlé základní srovnání jednotlivých modelů Speedgoatů od prvního modelu do aktuální pětky.

Speedgoat 1

Speedgoat 2

Speedgoat 3

Speedgoat 4

Speedgoat 5

  Speedgoat 1 Speedgoat 2 Speedgoat 3 Speedgoat 4 Speedgoat 5
váha 275/244 277/258 292/258 306/263 291/242
drop 5 mm 4 mm 4 mm 4 mm 4 mm

Tlumeni

špička/pata

28/33

26/31

28/32

26/30

28/32

26/30

28/32

26/30

29/33

27/31

Rok vydaní 2015 2017 2019 2020 2022
Hodnocení  RunRepeat 79, Good 89, Great 88, Great 85, Great 89, Great

 Poznámky k tabulce

  • Váha, tlumení – pánská / dámská varianta
  • Tlumení je uvedeno v milimetrech
  • Drop – rozdíl mezi tlumením pod patou a špičkou, více info zde> Co je drop u běžeckých bot?
  • RunRepeat.com je server, kde hodnotí běžecké boty.

 

Já osobně mohu porovnat model Speedgoat 4 a Speedgoat 5:

Největší rozdíl spatřuji ve svršku bot a konstrukci v okolí paty. To je u nového modelu Hoka One One Speedgoat 5 výrazně lepší.

U čtyřek se svršek velmi brzy lehce trhal, z boku, v místě ohybu, u pětky je bota v pořádku.

Konstrukce v okolí paty u pětek patu lépe drží, tím bota celkově lépe při běhu sedí. Jsem v ní takový jistější.

Ze začátku, při prvních pár bězích, jsem trochu u pětek bojoval se šněrováním. Svršek je u nich, na rozdíl od čtyřek, pružnější a přišlo mi, jako, že se při běhu jakoby povolují. A asi ano, protože i při delším běhu má noha stále ve špičce pohodlí. Zvykl jsem si na to a při šněrování a utahování s tím počítám a převrátil jsem to ve výhodu.

Pocitově jsou pětky takové běhavější. Lépe nohu obepnou, a i když je pod patou dost pěny, tak pohyb v nich, i v těžším terénu, je pro mě přirozenější, jako bych na noze nic neměl a zároveň vím, že mi pomohou.

Video o Speedgoat 5

Komu Speedgoat 5 doporučit

Nejdříve to trochu odlehčím. Kdo vybírá běžecké boty podle barvy a designu, tak myslím, že ho pětky Speedgoaty nezklamou. A teď k tomu určení.

Speed Goat – ve volném překladu rychlá koza, já bych řekl kamzík. Z toho to je myslím jasné. Horské stezky, to je jejich hřiště, nemusíte se bát ani techničtějších terénů. Je lehká a rychlá, takže určitě i závodní. Délka tras střední a delší.

Na krátké trasy do 10 km je jich škoda. Naopak 100 km v nich bez problémů zvládnete. Co si vzít na nedělní long do Krkonoš? Klidně po nich šáhni, bez problémů.

Podrážka Vibram® Megagrip a konstrukcí Traction Lug tě nezklame a v horách tě podrží.

— —

Jen malá vsuvka:

Pokud chceš něco robustnějšího do hor, na dálky a do těžkého techničtějšího terénu, má Hoka v nabídce model Mafate, nově čtvrté generace. Prý jsou Mafate 4 o něco měkčí než trojky a dvojky, což někdo hodnotí jako mínus. Uvidíme, až bude více hodnocení. Každopádně nové Mafate 4 vypadají božsky a doufám, že budu mít možnost si je vyzkoušet.

Naopak, pokud chceš do trailu něco rychlejšího, zejména na střední trasy, řekněme do 30 kilometrů max, má Hoka model Zinal.

— —

Závěr

Jsou stabilní, rychlé a pohodlné. Mají dobrou trakci. Zlepšení ve svršku a konstrukci paty oproti předcházejí verzi. Velmi dobře obepnou nohu. Svršek je odolný.

Určené pro střední a delší horské traily.

Je-li tvé „hřiště“ horská nebo jiná trialová stezka, rád si vyběhneš na delší dobu, mrkni na Hoka One One Speedgoat 5, mohly by se ti hodit.

Hoka One One Speedgoat 5

Hoka One One

trail, hory, technické stezky

střední a delší trasy

cena: 3850 Kč (www.hoka.com)

)

drop: 4 mm

*

tlumení: pánské 29/33, dámské 27/31

váha: pánské 291, dámské 242

cena: od 3690 Kč (www.trailpoint.cz)

Využijte slevový kupón ⇒S kódem „KUDRNA5“ máte slevu 5%

všechny uvedené ceny jsou k 20.8.22, mohou se měnit a na jednotlivých shopech se mohou lišit.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také