Rekordní maratónský víkend

15. 10. 2019

Vídeň a Chicago o víkendu viděly nejlepší maratonské časy. Ženský světový rekord padl v Chicagu, první maraton pod dvě hodiny se zase zrodil ve Vídni. Kdo, jak rychle, a proč to ve Vídni nebyl oficiální světový rekord, se dočtete dále.

Nový světový rekord v maratonu žen

Keňská vytrvalkyně Brigid Kosgeiová zaběhla v Chicagu světový rekord v maratonu. Časem 2:14:04 pokořila o minutu a 21 sekund šestnáct let starý výkon Britky Pauly Radcliffeové.

Rekord Radcliffeové odolával celých 16 let. Zaběhla ho v Londýně 13.4.2003 a čas 2:15:25 byl nadlouho pro ženy nedosažitelný. Až nyní Keňanka Kosgeiová ho výrazně překonala.

Brigid Kosgeiová letos předvádí neuvěřitelné výkony. Na jaře vyhrála letošní ročník Londýnského maratonu ve své sobotní rekordu, ten nyní vylepšila o více než čtyři minuty, a v Chicagu zvítězila v novém světovém rekordu. A běhá v Nike Vaporfly.

Více o Paule Radcliffeové a její tipy pro běžce najdete v knížce: Jak běhat

První maraton pod dvě hodiny

Ten výkon neuvěřitelný!

Keňský běžec Eliud Kipchoge se v sobotu ve vídeňském Prátru stal prvním člověkem, který zaběhl vzdálenost 42 195 metrů v čase pod dvě hodiny, magickou hranici pokořil v rámci projektu INEOS 1:59 Challenge o 20 sekund. Časomíra se při vídeňské pokusu o překonání dvou hodin na maratonské distanci zastavila na 1:59:40. A také běhá v Nike Vaporfly.

Více o celé akci zde: INEOS 1:59 Challenge

Díky specifickým podmínkám nebyl tento výkon uznán jako světový rekord. Ale i ten drží Eliud Kipchoge.

Rekordem na maratonské trati je nadále Kipchogeho výkon 2:01:39 z loňského maratonu v Berlíně.

Proč vídeňský čas není světovým rekordem

Celá akce neboli projekt INEOS 1:59 Challenge byl závodem jednoho muže s časem. Nejednalo se tedy o oficiální závod. Navíc měl Kipchoge k dispozici 41 vodičů, kteří nastupovali vždy čerství a schopni držet dané tempo.

Po celou dobu běželi za doprovodným vozem, který udával správné rekordní tempo. A vodiči, seřazeni do šípu, se přesně drželi. Při běhu měli všichni na nohou Nike Vaporfly, Eliud Kipchoge navíc jejich nejaktuálnější model, prototyp, který ještě není v běžné distribuci.

Nike Vaporfly

Jak se zdá, Nike přišla na trh s něčím, co skutečně dokáže běžcům pomoci. V laboratorních podmínkách bylo zjištěno, že jde až 1-3% o které je výkon pozitivně ovlivněn. Samozřejmě, pokud na to nemáte naběháno, na trénováno, žádné nové vychytávky vám nepomohou. Ale i tak vede k zamyšlení.

Nové rekordy na půlmaronských a maratonských tratích byly v posledním roce a půl vždy dosaženy v botách různých modelech Nike Vaporfly.

15.9.2019 – Geoffrey Kamworor – nový světový rekord v půlmaratonu, 58:01

29.9.2019 – Kenenisa Bekele – Berlínský maraton, 2:01:41, 5 sekund za světovým rekordem.

12.10.2019 –  Eliud Kipchoge – Vídeň, INEOS 1:59 Challenge, 1:59:40

13.10.2019 – Brigid Kosgeiová – Chicago, 2:14:04, světový rekord

Nevzniká nám zde skupina běžců, kteří mají něco, co ostatní ne a nedává jim to určitou výhodu? 1-3% není mnoho, ale je to právě ten rozdíl, který z vás udělá vítěze nebo rekordmana při porovnání ostatními, stejně výkonnými, běžci.

Více o tomto tématu najdete zde: dlouhybeh.cz – Běžecká bota jeko sportovní zbraň 

nebo zde:

Modely Nike Vaporfly si můžete osobně vyzkoušet a objednat v běžecké speciálce Top4running.cz

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také