Rozhovor: Chceme si s běžci užívat celý den

31. 5. 2021

Na sportu vždy obdivuji příběhy jednotlivých sportovců, jejich výkony a projekty, které dokáží motivovat ostatní. A nemusí vždy jít jen reprezentanty nebo jiné profesionály a světové rekordy nebo olympijské medaile. Velké příběhy, zajímavé projekty a výkony lze najít také mezi hobby sportovci. Ty jsou skvělou motivací i pro nás ostatní, protože ukazují, co lze dosáhnout, co zvládnout a kam se lze dostat, i když člověk za sebou nemá armádu manažerů a trenérů.

Jedním z nich, který dokázal vystoupit z davu, je Robert Sroka.

Běhání

Ahoj Roberte. Děkuji, že jsi svolil k tomuto rozhovoru. Trailový běžec, triatlonista, otužilec, pořadatel běžeckého závodu. Zapomněl jsem na něco u tebe, co se sportu týče?

Ahoj Michale, ne ne, nezapomněl jsi na nic, tohle je vše.

Pojďme k běhání, to bude hlavní náplň tohoto rozhovoru a vezmeme to pěkně od začátku. Jaké jsou tvé běžecké začátky?

Začal jsem docela pozdě, až v lednu 2016

Když si člověk prohlédne tvé sociální sítě, je z nich zřejmé, že tvé nejoblíbenější „běžecké hřiště“ Zlatohorsko. Tedy les, kopce a trail. Co tě na běhání po trailech nejvíce přitahuje?

Krásy přírody. Dokud jsem neběhal, tak jsem ani nevěděl kolik krásy příroda skýtá.

Nezahlédl jsem snad jedinou fotku, kde bys běžel po rovné silnici . Běháš jen po lesích nebo si někdy dáš i tempový trénink po silnici?

Po silnici běhám velmi málo, mé kotníky a kolena jsou za lesní cesty vděčné.

Trochu jsme načali tréninkové téma. Běháš, sportuješ ( kolo, plavání, cvičení ) podle nějakého tréninkového plánu, s nějakým konkrétním cílem nebo jen podle aktuální nálady a chuti?

Žádný tréninkový plán nemám. Jen se snažím běhat, jezdit na kole atd. pravidelně. Jen s blížícími se závody upravuji intenzitu.

Co je nejčastější náplní tvých tréninků? Jak vypadá tvůj sportovní týden?

Nejčastěji běhám po našich okolních kopcích a občas zařazují silniční a horské kolo dle počasí. Od tréninku k závodům.

Na jaký závod máš nejlepší vzpomínky? Kam se rád vracíš? Co bys doporučil ostatním?

Mým oblíbeným závodem je triatlon v Hulíně, kde jsem s mým týmem byli už i na stupních vítězů. Je tam skvělá organizace a nádherné sportovní prostředí.

Jaké máš běžecké plány do budoucna?

S přibývajícím věkem mně často trápí nějaké zranění. Takže mé plány jsou hlavně běhat bez zranění a tím se vyhnout tréninkovým výpadkům.

Taková klasická běžecká otázka: V čem běháš? Jaké je tvé běžecké vybavení? 

Mé vybavení je poskládané od různých výrobců sportovních značek. Jsem nenáročný, jen na botách rozhodně nešetřím.Točím okolo tří párů bot, dokud slouží a až potom je postupně měním. Momentálně Inov, Salomon, Nike. 

  • Běžecké boty: Inov, Salomon, Nike
  • Běžecký batoh: Decathlon
  • Běžecké hůlky: Leki

6 vrcholů

Myslím, že spojení běh, ty a kopce jde docela k sobě. Nejen, že si pravidelně vyběhneš na Biskupskou kupu, běžecky tréninkově nebo obrazně, jako jeden ze správců místní krásné rozhledny. Kopce byly i hlavní postavou běžeckého projektu s tvými parťáky, kdy jste během tří dnů vyběhli na 6 vrcholů šesti nejznámějších českých hor: Krkonoše (Sněžka), Krušné hory (Klínovec), Šumava (Pancíř), Vysočina (Javořice), Beskydy (Lysá hora) a Jeseníky (Praděd).

Co stálo na začátku tohoto běžeckého a cestovatelského projektu?

Touha zaběhnout něco, co ještě nikdo předtím nedokázal.

Vím, že jste za tři dny naběhali 69 kilometrů, nastoupali 3.500 metrů a autem najeli 1.340 kilometrů. Popiš nám jeho průběh. Jak vše probíhalo?

Zajímavé a náročné bylo třeba to, že hned první den jsme už v 6 h ráno museli zdolávat Sněžku, pak ujet autem 300 km, zdolat Klínovec, pak zase ujet 200 km na Šumavu, abychom se stihli do 21 h ubytovat. A tak to šlo tři dny. Nejtěžší na tom bylo, že ti v tom autě ztuhly nohy a pak máš znovu běžet do kopce.

I já mam projekty a osobní výzvy, ať již běžecké, na kole nebo cestovatelské, velmi rád. Sám jich mám pár rozpracovaných v šuplíku. Co dalšího chystáte, jestli se to může dopředu prozradit?

Chtěli bychom s deseti kamarády běžet štafetově v rámci partnerských měst od nás ze Zlatých Hor na Šumavu do Vodňan. Už to mělo být loni, ale Covid nám to překazil. Prozatím.

Závod BK12

Chceme si to se skvělými běžci a sportovci užívat celý den

BK12 aneb dvanáctihodinový extrémní ultratrail kolem rozhledny na Biskupské kupě. Zase kopec a běh a ty, tentokrát jako pořadatel. Závod je vypsán na 12 hodin, běží se na okruhu o délce 9 km, s 480 m+ převýšením.

Jak se zrodila myšlenka uspořádat závod na Biskupské kupě? To tě určitě napadlo, když jsi šel na službu na rozhlednu, ne?

Tohle je náš společný nápad s mými kamarády a týmovými parťáky Gabčou a Radkem. A napadlo nás to při zdolávání rozhledny na Biskupské kupě.

Závod BK12 má podtitul: dvanáctihodinový extrémní ultratrail kolem rozhledny na Biskupské kupě. Proč zrovna ultra? Nestačil by jen jeden okruh?

Jeden okruh se nám zdálo málo a bylo by po závodech velmi brzo. Chceme si to se skvělými běžci a sportovci užívat celý den.

Co vše se skrývá za pořadatelstvím závodu?

Určitě spousta času na přípravu zabere jednání a telefonování z partnery ,sponzory, dobrovolníky, z městem. Jsme tým tří lidí a na všem se musíme shodnout, ale to není problém, bo nás to moc baví.

Máte za sebou první ročník, navíc v covidovém období. Jak se povedl? Jaké byly výkony? Jak se z odstupem díváš na první BK12?

Myslím, že se povedl. Svědčí o tom nadšená vyjádření všech účastníků. A velký obdiv a respekt mají všichni, kdo se tohohle dobrodružství zúčastnil.

Co chystáte pro letošní rok? Kdy se mohou závodníci těšit na další závod na Biskupské kupě?

Pro letošní rok jsme nachystali prodloužení okruhů z 9 km na 12 km a převýšení každého okruhu o dalších 100 metrů. Hlavně jsme zařadili krásný hřebenový běh. A další ročník bude už 10.7.2021.

Více o závodu zde >

 

Gold run Zlaté Hory

Projekt Šest vrcholů, závod BK12, to se nedá organizačně zvládnout v jednom člověku, je zatím určitě nějaký tým, komunita běžců. Vypadá to, že komunita běžců v Zlatých Horách a okolí je skvělá?

Běžecká komunita je skvělá na celém Jesenicku. A máš pravdu, sám bych takové akce jen tak nezvládl, jsme tým.

Objevil jsem, že si členem týmu Gold run Zlaté Hory. Představ nám váš tým. Jde jen o běh? Jezdíte společně na závody? Máte společné tréninky?

Náš tým Gold run Zlaté Hory tvoří jen tři členové. Já, Radek Chlopčík a Gábina Švajdová. A závody i tréninky často absolvujeme spolu.

Máte nějakou klubovou výzvu nebo soutěž?

To vyloženě ne. Naší společnou výzvou je pořádání závodu BK12.

 

Otužování

Jak jsem přes zimu sledoval tvůj Instagram, tak u vás není jen výborná běžecká komunita, ale i otužilecká. Otužování je nyní hodně na vzestupu. Jak jsi s otužování začal ty? Jak se to dá natrénovat? Inspiruj ostatní:

Já začal před třemi lety a začal jsem tak, že jsem na netu zahlédl obrázek borce v ledové vodě a řekl jsem si, že tohle musím taky zkusit. A jak se to dá natrénovat , odkážu na knihy od Wima Hofa.

Jaký je, podle tebe, největší benefit, který otužování přináší lidskému tělu a jeho zdraví?

Hlavně utužování zdraví. Má to pozitivní vliv na celé tělo. Od srdce, přes kůži, pozitivní mysl, až po hubnutí. Prostě jen samá pozitiva.

U vás se často chodíte v partě otužovat do horských potoků. Má to skvělou atmosféru. Jak funguje vaše otužilecká komunita?

Milujeme, když společně vyrazíme do hor, v batohu zázvorový čaj a pak ponor do ledové vody. Je to neuvěřitelný zážitek, který se těžko popisuje. To se musí zažít na vlastní kůži.

Prý jste se dostali až do televize?

Jó, dostali, do pořadu Toulavá kamera. Štáb České televize sháněl na Jesenicku někoho, kdo nemá problém vlézt na horách do jakékoliv studené vody. A Jesenické sdružení cestovního ruchu doporučilo nás. Byl to hezký zážitek.

Zlaté Hory a Zlatohorsko

O Zlatohorsku se říká, že je to kraj pokladů. Jméno této oblasti je spojené se zlatem a má ho i v názvu. Jaké jsou tvé poklady na Zlatohorsku? Co doporučíš? Co se nesmí vynechat?

Návštěvník rozhodně nesmí vynechat rozhlednu na Biskupské kupě, Zlatorudné mlýny, Poštovní štolu a městské muzeum na našem náměstí.

V srpnu (25.-28.8.2021) se u vás koná Mistrovství Evropy v rýžování zlata. Už trénuješ?

Ne ne, já se budu bavit jen jako divák.

A tradice na závěr. Tuto otázku pokládám všem. Jaká je tvá rada pro začínající běžce?

Určit si nějaký cíl, třeba nějaký amatérský závod, který bude až za 3-4 měsíce a všem v okolí o tom říct, na co se připravuješ . Pak už se těžko přestává běhat a člověk skončí, bo by pro okolí byl za blbce, co to nedokázal. Takhle jsem začal já a vidíte, jak dlouho jsem vydržel a snad ještě dlouho vydržím.

 

Moc děkuji za tvé odpovědi a inspiraci pro ostatní.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také