Tahák pro běžce: Jaké běžecké boty vybrat pro trénink a pro závod
„Jaký si mám vzít na ten maraton boty?“
„Měsíc do závodu a já sakra nevím, v čem poběžím půlmaraton.“
„Co za boty bys mi doporučil na tempové tréninky?“
„Já rychlosti moc nedám, jen sem tam zrychlím, jsem spíše ten pravidelný každodenní běžec. V čem to odběhat?“
Jak jste na tom vy? Máte podobné otázky? Máte v běžeckých botách jasno? Co si vzít na takové to normální běhání po městě, co na rychlejší tréninky a co na závod?
Zde nabízím malý tahák. Jaké běžecké boty vybrat pro trénink a pro závod. Podle úvodního náhledového obrázku by se mohlo zdá, že půjde o boty pro trail, ale opak je pravdou, půjde o běžecké boty silniční a úvodní foto je z běhu, při kterém mě tento článek napadl.
8 značek
Vybral jsem 8 oblíbených běžeckých značek a z jejich kolekcích běžeckých bot pro silniční běh jsem vybral modely pro běžné každodenní běhání, boty pro rychlejší běhy a tempové tréninky a závodní běžecké boty pro závody od 10 km po maraton.
Nabídka běžeckých bot se téměř denně obohacuje o nové modely, a tak hned na úvod uvádím, že vycházím z modelů, které byly k dispozici na přelom ledna a února 2024. Ale je to víceméně jedno, protože často půjde o modely, které jsou na trhu již několik let a firmy vždy uvedou novou generaci.
Pro tento běžecký tahák: Jaké vybrat běžecké boty pro silniční běhání jsem vybral tyto značky:
- Nike
- Adidas
- Asics
- Hoka
- Brooks
- Decathlon / Kiprun
- On
- Saucony
Nike
- Pegasus 40 (Invincible 3)
- Zoom Fly 5
- Vaporfly 3 (Streakfly)
Pro základní každodenní běhání je volba u Nike jasné, legenda Pegasus, nyní již jeho čtyřicátá verze. Alternativou, zejména pro delší volné běhy by se hodil model Invicible 3.
Pro rychlejší tempové tréninky model Zoom fly 5. Pro závody je u Nike jasná jednička, model Vaporfly 3. Pro krátké závody, do 10 km, je možný také model Streakfly.
Samostatnou kapitolou je pak model Alphafly 3, model v němž byl zaběhnutý nový světový rekord v maratonu. V říjnu na Chicagském maratonu keňský běžec Kelvin Kiptun dal rekordní maraton za 2:00:35 právě v nových Alphafly 3, které půjdou do běžného prodeje teď na jaře 2024 a jejich cena 309,99 € je tak ještě o padesát euro vyšší než u Vaporfly.
Adidas
- Ultraboost Light
- Adizero Boston 12
- Adizero Adios Pro 3 (Takumi Sen 9)
U Adidasu je základní trojka jasná. Pro každodenní trénink Ultraboost Light, pro rychlé tempové tréninky Adizero Boston 12 a pro závod Adizero Adios Pro 3.
Pokud máte namířeno na rekordní desítku, šáhněte pro model Adidas Takumi Sen 9, a je vskutku rekordní, vždy v něm letos 14. ledna ve Valencii zaběhla Keňanka Agnes Jebet nový světový rekord v silničním běhu na 10 km, časem 28:46 min překonala starý rekordní čas o 28 sekund.
Adidas má rekord i na maraton, v modelu Adidas Adios Pro Evo 1 ho v loni září, na berlínském maratonu, zaběhla Etiopanka Tigist Assefa, nový ženský maratonský svěťák má hodnotu 2:11:53. Model Adios Pro Evo 1 je zatím jen jaká si rarita, jeho cena 500 dolarů a použitelnost maximálně na jeden závodní maraton, z něj běžnou botu rozhodně nedělá.
Asics
- Nimbus 26
- Gel Noosa Tri 15
- Metaspeed Sky+ (Metaspeed Edge+)
U Asics není pochyb o základním modelu, Nimbus 26 je legendární. Pro rychlejší tréninky můžete zůstat u Nimbusu nebo volte například model Asics Gel Noosa Tri 15.
Závodní běžecké boty od Asics jsou Metaspeed Sky+, pro závodní silniční desítku můžete vybrat model Asics Metaspeed Edge+, lze ho použít i pro rychlé tempové tréninky.
Hoka
- Clifton 9
- Mach 5
- Rocket X2
Hoka je velmi oblíbená značka, jak ostatně ukázal i můj malý nedávný průzkum mezi běžci. A to nejen v trailovém běhání. Hoka má silnou pozici i na silnici. Zejména díky základnímu modelu, dá se říci legendě, modelu Clifton, nyní již v deváté generaci. Pro dlouhé nabíhání kilometrů je nožné od Hoky zvolit model Bondi 8.
Když přejdeme k rychlejším běhům nabízí Hoka model Mach 5. Pro závody pak karbonový model Rocket X 2. Někde mezi model Mach 5 a Rocket X 2 lze umísti model Mach X.
Aktuálně přišla Hoka na trh s řadou Cielo, kde model Cielo X 1 se staví na vrchol pyramidy a model Cielo Road je určen pro kratší silniční závody na 5 a 10 kilometrů.
Brooks
- Glycerin 21 (Ghost 15)
- Hyperion Max
- Hyperion Elite 4
A je tu Brooks a další legendy mezi běžeckými botami. Pro základní běh to jsou modely Glycerin 21 a Ghost 15. Glycerin 21 je novinka pro letošní sezonu. O Ghost se říká, že jde o nejprodávanější silniční model silničních běžeckých bot v Americe.
Pro tempové tréninky nabízí Brooks model Hyperion Max, pro závody karbonový model Hyperion Elite 4.
Vyzkoušejte Brooks na trailpoint.cz se slevovým kódem: KUDRNA5
Decathlon / Kiprun
- Kiprun KS900 Light (KS900 2)
- Kiprun KD900
- Kiprun KD900X
Svou top běžeckou řadu nabízí i oblíbený Decathlon, pod svou privátní značkou Kiprun jsou to modely KS 900 Light pro každodenní běhání (moji recenzi najdete zde), alternativně lze využít úplně nový model KS900 2 s vyšším tlumením.
Pro rychlé tempové tréninky nebo závody model KD 900. Pro půlmaratonský a maratonský závod pak mají závodní model s karbonovou deskou KD 900 X.
Nově lze také zkusit inovovaný model KD 900 X LD s novou pěnou VFOAM Plus a karbonovým plátem
On
- Cloudmonster
- Cloudsurfer 7
- Cloudboom Echo 3
Cloudy, obláčky, jak se On říká, hýbou světem. Můžete v nich běhat pohodlně, každý den nebo i rychle, dost rychle.
Pro každodenní trénink si vyberte třeba tlumené Cloudmonster. Pro rychlé běhy zvolte model Cloudsurfer 7. I ON mají karbonky, jde o závodní model Cloudboom Echo 3.
Saucony
- Triumph 21 (Ride 17)
- Kinvara 14 (Endorphin Speed 4)
- Endorphin Elite
Saucony mají také svou legendu, model Triumph 21, už je na světě dvacátá první generace a je ideální pro každodenní běhání nebo případně nový model Ride 17.
Pro rychlejší trénink zvolte od Saucony model Kinvara 14, variantně model Endorphin Speed 4. Závodní model má samozřejmě karbonový plát, jde o Endorphin Elite.
A jsem na konci běžeckého taháku o tom, jaké běžecké boty vybrat pro silniční běh. Sakra, toto nějak rychle utekle. Pohohl vám s výběrem?
Něco bych dodal
Na konec je třeba dodat, dvě věci.
A to, že stejně jako například Nike model Zoom Fly je vhodný pro rychlé tréninky, tak se hodí i pro závodění, pokud nechcete utrácet horentní částky za boty s karbonovým plátem. Stejně je tomu i u dalších značek. Závody můžete oběhnout i Pegasusech a podobných modelech běžeckých bot od ostatních značek. Je to vždy otázka osobních preferencí, vašeho tempa a samozřejmě i peněženky, protože když se začne závodit, začne běhání lézt trochu do peněz, ale již jistě víte, ne?
Ano, za druhé, někdy i za prvé, jde vždy o peníze. Kolik párů bot chcete mít doma v botníku? Je třeba mít na každý běh speciální boty? To asi ne, ale odběhat vše v jedněch asi také není to správné. Budou vám rychleji odcházet. Pokud to s tréninkem myslíte opravdu vážně, je vhodné i trochu zainvestovat do bot. Pomohou a zároveň ochrání vaše nohy. Ale i toto, stejně jako celé běhání, je hodně individuální. A to je na běhání to krásné, každý si to může udělat takové, jaké sám chce.
Tak se nechte inspirovat a užívejte si běh.
Vlastně mě ještě na závěr napadlo, že jde trochu, ale jen trochu a s nadsázkou, o nadčasový článek. Protože, jak jste si určitě všimli, u většiny modelů běžeckých bot jsou čísla. Jde o označení generace daného modelu. Prostě, vždy stačí sáhnout po tom s největším číslem.
A je třeba dodat, že to vše tady není žádné dogma, jak říkám na začátku, je to tahák.
Ahoj a potkáme se někde na oválu nebo na stezce.
p.s. uvedené ceny jsou pouze orientační, jsou základní na oficiálních shopech /10.2.2024/, ceny se mohou na různých e-shopech výrazně lišit a v čase měnit. Pro výběr běžeckých bot se koukněte třeba sem.