Termínovka – Proč plánovat a Kde hledat běžecké závody?

6. 10. 2024

Jak si plánuje běžecký rok? Jak vybíráte závody? Jdete po známých seriálech jako jsou u nás Czech run nebo Běhej lesy nebo máte raději menší závody? Plánujete a kupujete s předstihem nebo vše řešíte na poslední chvilku? Běháte své oblíbené a osvědčené běžecké závody nebo si každý rok poskládáte svou běžeckou termínovku z novinek?

Jaj, to je otázek, co?

Zkusím s tím trochu pomoci, a navíc vám zde dám několik tipů na weby, kde hledat běžecké závody. Pojďme na to.

Proč plánovat vlastní běžeckou termínovku

Za vším tím plánvání je rozumné rozložení běžecké sezony

Základní point při plánování běžecké sezony je, že by celá sezona do sebe měla pěkně zapadat a vše na sebe navazovat. Vytyčit si nějaké hlavní závody, vrcholy sezony. Což může být závod, kde si chci třeba zaběhnout osobní rekord na nějaké distanci a k tomu směřovat přípravu, osobák se nedá uvařit bez potřebných ingrediencí v přípravě.

Vrcholem sezony také může být zaběhnutí nějaké vysněné distance, nejčastěji jde o půlmaraton, maraton, ale může to být i nějaké ultra, záleží jen na vašich běžeckých snech. Případně si zaběhnout nějaký vysněný závod v nějaké zajímavé lokalitě.

Ideální jsou tři vrcholy za sezonu

Vrcholy by v sezoně měly být asi tři, pěkně rozložené v roce a k nim by měl vždy směřovat celý přípravný tréninkový blog, jehož součástí mohou být další přípravné závody. 

Takto rozumné rozložení sezony vám umožní se vždy pořádně připravit na váš cíl. Věřte, že když jdete do závodu řádně připraveni, užijete si ho daleko více než, když to půjdete jen tak na blint.

Naplánujte si čas na regeneraci. Na to nezapomínejte, regenerace je nejlepší prevence proti zranění. Správně zvolený běžecký plán na to vždy myslí.

Cíl je motivace

Díky dopředu stanovené vlastní termínové listině budete vždy o postaráno o motivaci. Stále to budete mít před očima, stále budete někam směřovat, stále budete mít impuls vyběhnout, i když třeba bude pršet.

 Pevně stanovený a zaplacený cíl vás bude motivovat

 Když už jsme u té motivace, přidám malý tip. Naplánujte si odměnu za splnění. Nějakou drobnost, nemusí to být hned nové Ferrari, že? Radost pak bude dvojnásobná a stejně tak motivace.

Nezapomeňte se odměnit, to je ta nejlepší motivace 

Peníze

Běhání je levný sport, ale jen do té doby, než začnete jezdit po závodech. Pak vše začne lézt do peněz. Startovné, cesty, vybavení.

Díky dobrému plánování a včasným nákupům startovného lze něco ušetřit. Startovné se téměř u všech akcí s blížícím se datem startu zdražuje. A někdy je rozdíl mezi startovním pár měsíců před a týden před závodem dost podstatný.

U závodů v zahraničí je třeba také myslet na ubytování. Je vhodné si vše  v čas za bukvat, například na booking.com nebo airbnb.com. Věřte, že napslední chvilku se do místa startu, někde v Alpách nebo v Dolomitech shání ubytování zaruzomnou cenou větši velice špatně.

Někdy se stane, že v době závodu, který máte s předstihem zaplacený onemocníte nebo se zraníte. Nebojte se startovné nabídnou dál a přeprodat ho. U některých závodů, hlavně v zahraničí, jde koupit pojištění, kvůli takovým to situacím. Většinou se vždy najde nějaké řešení, aby startovné nepropadlo.

Dobré plánování šetří peníze

Vyprodáno

Pozor na to, někdy velmi rychle vyprodáno.

Ano, navíc do toho vstupuje další věc a to, že některé oblíbené závody u nás, jsou velmi rychle vyprodané, například Zapomenuté hory nebo B7, stejně na tom jsou velmi oblíbené týmové závody 250 Český ráj nebo Vltava run.

Losování

U některých velkých a významných závodů v zahraničí je navíc potřeba mít štěstí. Například na maratony v Berlíně nebo Londýně jsou vypsané termíny, kdy se musíte přihlásit, nyní ještě bez zaplacení, do losování. A teprve pak, když vás vytáhnout, musíte zaplatit a můžete se začít těšit. Podobně na tom jsou i velké závody v horách, například Lavaredo Ultratrail v Cortině v italských Dolomitech. Prostě převis poptávky nad nabídkou a omezená prostupnost trasy.

Samostatnou kapitolou jsou pak třeba závody v rámci finálového týdne UTMB v Chamonix. Kde je los, ale pro los potřebuje ještě tzv. stones a ty můžete získat na jiných závodech. Takže zde potřebujete plánovat, protože musíte, pokud se chcete jen na to losování přihlásit.

běžecké boty
běžecké boty

Kde vybrat běžecké boty na trail? Podívejte se na

top4running.cz

Kde hledat závody

Závody si můžete vybírat podle doporučení kamarádů. Podle reklam na netu a sociálních sítích. Nebo listovat seznamy neboli termínovkami na různých webovkách. Zde mám pro vás pár tipů, kde hledat. Dle mého nejlepší a nejobsáhlejší běžecké termínovky a celosezonní kalendáře běžeckých závodů, kde si zaručeně vyberete.

České termínovky běžeckých závodů 

Asi největší databázi běžeckých závodů v ČR najdete na webu www.behej.com, v jejich termínovce je také mnoho zahraničních závodů. Jde o velkou databázi závodů na silnici i trialových, všech různých a možných distancí.

Podobně je na tom termínovka, kterou spravují na webu www.svetbehu.cz.

Velmi bohatou termínovku najdete také na portálu českého atletického svazu www.ceskybeh.cz. Všechny oficiální atletické závody, nejen běh a napříč všemi kategoriemi, jsou na online.atletika.cz 

Takovou speciální databází závodů je stránka www.dalkovepochody.cz, kde najdete termíny ultratrailových závodů u nás a také několik závodů ze Slovenska.

Termínovky běžeckých závodů v zahraničí 

Nebojte se vyrazit za hranice. Stojí sice další peníze za cestu a za ubytování, ale ty zážitky jsou pak násobné. Z vlastní zkušenosti musím říct, že jak to jednou vyzkoušíte, začnete hledat cestu a finance, jak to znovu opakovat. A kde hledat závody v zahraničí?

Sociální sítě jsou jasnou volbou nebo doporučení těch, co již někam vyjeli. A na internetu najdete i zahraniční temínovky běžeckých závodů. 

Velkou databázi běžeckých závodů (silnice i terén) v zahraničí (po celém světě) najdete na webu www.ahotu.com a jsou závody nejen běžecké, ale také třeba triatlon neb cyklistika. 

Další možností je například web aims-worldrunning.org/calendar nebo worldsmarathons.com.

Když se podíváme k sousedům, tak v Německu hledejte závody například na www.laufen.de. V Polsku zkuste kalendarzbiegowy.pl, www.maratonypolskie.pl.

UTMB 

Ještě ale musím zmínit sérii UTMB. Přes padesát velkých trialových a ultratrailových závodů po celém světě, která každý rok má vrchol v Chamonix. Na mnoho závodů z této série se losuje. Na všech se sbírají tzv. stones a body. Pro přihlášku na některý z finálových závodů v Chamonix potřebujete body, a hlavně stones a pak štěstí při losu. Je to celý systém, ale o tom až někdy příště, to je na samostatný článek.

Kalendář závodů celé série UTMB najdete zde: utmb.world

Jak vidíte, těch možností je mnoho. A to jsem samozřejmě zdaleka nevyjmenoval vše. Zkrátka, můžete se uzávodit, až co vaše nohy snesou a plíce udýchají.

Přeji vám šťastnou ruku při výběru běžeckých závodů. Třeba se někde s číslem na triku potkáme. Ať to běhá.

Tento článek má i video verzi. Podívejte se na video na mém youtube kanálu. Předem mc díky za sledování.

Knihy o sportu, moje tipy:

Výživa | Zdraví | Životopisy | Fitness | Běhání | Jóga

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Jaké zvolit tempo?

Jaké zvolit tempo?

Zvolit správné tempo běhu, zejména při závodech není snadné. V závodě vždy mnoho neznámých a také nástrah a samozřejmě mnoho otázek: Nepřepálit začátek. Vydržím a udržím...