Veganství a sport. Může vegan být špičkový sportovec? Dnes to bude o jídle, o jídle bez masa. Dnes to nebude pro „masáky“, pro velké milovníky masa, pro lidi, kteří si život bez masa nedokáží představit. Tedy vlastně proč, ne? Beru zpět.
Článek bude o sportujících veganech a inspiraci. Ne, nechci obracet vaši stravovací víru. Každý se musí rozhodnout sám, jak se bude stravovat. Já dnes jen chci ukázat, že to jde i bez masa a nemusíte se bát poklesu výkonosti a své o zdraví.
V článku představím tři špičkové sportovce, vegany, kteří se dokázali prosadit. Dále vám dám tipy na 6 knih, ze kterých můžete čerpat tipy na výživu pro sportovce, inspiraci a doporučení pro veganské vaření. Na konci článku najdete tři skvělé veganské recepty.
Veganství rozděluje
Na veganství jsou rozporuplné názory. Veganství rozděluje. Někdo ho absolutně obhajuje, naopak někdo ho absolutně zavrhuje. Z extrému do extrému. A pak je tady skupina lidí, kteří dokáží vše zvážit, dát na misky vah pro a proti. Zkouší, testují, ptají se, studují a hledají pravdu. Ke které skupině se řadíte?
Dá se vůbec sportovat jen na veganské stravě? Častá otázka je: Nechybí veganským sportovcům bílkoviny, když nejí maso?
Bílkoviny
Bílkoviny v lidské výživě jsou nezbytné pro tvorbu a obnovu tkání organizmu, jsou součástí enzymů a hormonů, zajišťují transport látek v organizmu a jsou zdrojem energie. Nejmenší stavební složkou bílkovin jsou aminokyseliny. Zdroj: Wikipedie
Potraviny vhodné pro doplnění bílkovin do jídelníčku
V jaký potravinách hledat bílkoviny? Zde je několik tipů na doplnění jídelníčku o potraviny bohaté na bílkoviny.
/ Potravina na 100g a obsah bílkovin ( g ) /
Luštěniny (vařené) a sójové produkty
Tempeh – 18
Sójové boby – 11
Tofu Lunter – 12
Čočka – 9
Fazole (většina druhů) – 8
Sójový jogurt – 4
Sójové mléko – 3,7
Obiloviny a pseudoobiloviny
Ovesné vločky – 17
Pohanka (vařená) – 3,5
Quinoa (vařená) – 4,5
Ořechy a semínka
Konopné semínko – 31,5
Dýňové semínko – 30
Arašídy – 26
Mandle – 21
Zelenina
Hrachové lusky – 3,2
Ostatní
Lahůdkové droždí – 43
Houby portobello – 4
#vyzkousenozavas
Jde to, je třeba se jen vymanit z klasického nákupního košíku a nebát se vyzkoušet nové potraviny. Nemusíte přecházet na čisté veganství, ale více zeleniny, nové zdravé suroviny, větší rozmanitost ve stravování, vám dodají novu sílu a energii.
Výše uvedený soupis potravin bohatých na bílkoviny ukazuje, že se není čeho bát a ukazuje velkou rozmanitost a nové možnosti v jídelníčku.
Slavní a úspěšní sportující vegani
Mnoho špičkových sportovců, kteří přešli na veganskou stravu, dokázalo, že to jde, že to funguje. Dá se jíst veganská strava a podávat špičkové výkony.
Víte, že hvězdný americký atlet a několika násobný mistr světa a olympijský vítěz Carl Lewis byl a je vegan?
A kdo další? Představím tři sportovce, kteří se prosadili mezi nejlepší na světě. Při svých výkonech musí vydat ze sebe to nejlepší a to nejen po dobu deseti vteřinového sprintu, ale při několika hodinovém sportovním dřině. Jde o ultra běžce a špičkové triatlonisty.
- Scott Jurek
- Brendan Brazier
- Rich Roll
Rich Roll
Rich Roll je ultra sportovec, běžec a triatlonista. V mládí se proslavil jako vynikající plavec, na vysoké zvlčel, přestal závodit, večírky a alkohol pokazili jeho sportovní kariéru. Ve čtyřiceti nastal zlom. Vše změnil, začal makat, obměnil stravu, vyřadil maso z jídelníčku. Nakonec se proslavil v triatlonu a jako odborník na zdravou výživu pro sportovce.
Vše popisuje ve své knize Hledání ultra, kde najdete také popis je úspěšného pokusu o překonávání EPIC 5, pětice ironmanů za sebou.
Brendan Brazier
Brendan Brazier je kanadský sportovec, pionýr veganského stravování. Jeho publikace se stala kultovní knihou světového vegetariánského a veganského hnutí. Kniha je představena níže. Mám ji doma a můžu ji jen doporučit. Najdete v ní mnoho praktických rad pro trénink a samozřejmě doporučení pro veganskou stravu pro sportovce, včetně mnoha skvělých receptů.
Hledáte-li informace o stravování pro sportovce, o zdravém veganství, pak právě kniha Vegan v kondici od Brendana Braziera by měla být jednou z prvních, po které sáhnete.
Scott Jurek
Scott Jurek je ultra-maratonská legenda. Jeho úspěchy hovoří za vše, vyhrál mnoho prestižních závodů. Například legendární americké ultra běhy:
Hardrock 100 (2007), Badwater Ultra Marathon (2005, 2006), a Western States 100 Mile Endurance Run (1999-2005).
Bodoval i Evropě na legendě zvané Spartathlon, kde triumfoval v letech 2006, 2007, 2008). A na mnoha dalších závodech.
Většina běžců Scotta zná z knihy Born to run ( Zrozen k běhu ). On sám napsal knihy Jez a běhej, kde představuje svůj životní příběh, jeho cestu za úspěchem a za veganství, včetně skvělých receptů. Další skvělou knihou je vyprávění příběhu o přeběhu Appalačské stezky, kterou vydal pod názvem Na sever.
Ostatně jeho knihu Jez a běhej najdete v našem přehledu 6 knih, kde najdete tipy, příběhy o veganství a sportujících veganech a tipy na skvělé veganské recepty, které doporučuji nejen veganů, ale i ostatním. Zpestřete svůj jídelníček.
Já sám jsem jich mnoho vyzkoušel a nejen to. Veganskou kuchyni doma vaříme velice často, a před rokem i velmi intenzivně, protože jsem pomáhal Báře ( moje dcera ) s její veganskou kuchařkou. Ano, mám s veganství své zkušenosti a musí potvrdit, že velmi pozitivní.
Níže uvedené knihy a kuchařky můžeme s dcerou doporučit.
Jez a běhej – Scott Jurek
Nakladatel: Mladá fronta 2013
Již téměř dvě desetiletí je Scott Jurek hvězdou – a miláčkem publika – v extrémně náročném, ale stále populárnějším sportu – ultramaratonu.
V roce 1999 jako naprosto neznámý závodník zvítězil v závodě Western States Endurance Run, stomílové trati vedoucí kalifornským pohořím Sierra Nevada. V tomto závodě zvítězil sedmkrát v řadě a stanovil při tom traťový rekord. Dvakrát vyhrál Badwater Ultramarathon, 217 km dlouhou cestu Údolím smrti. Nedávno vytvořil americký rekord v běhu na 24 hodin – urazil 266 km, téměř šest a půl maratonu za jediný den.
A byl jedním z elitních sportovců, kteří jeli do Mexika běhat s indiánským kmenem Tarahumarů, o čemž pojednává bestseller Zrozeni k běhu.
Jurek dosáhl neuvěřitelných úspěchů, a to vše pouze při veganském stravování. Autobiografická kniha obsahuje množství fotografií a veganských receptů.
Jak překonat běžeckou krizi?
Každý běžec má někdy krizi, kdy se mu nechce a chce s běháním skončit. Jak tuto krizi překonat? Toto radí Scott Jurek ve své knize Jez a běhej:
Vykašlete se na technické vymoženosti, puste z hlavy výsledky a běhejte jen podle chuti. Zapomeňte na to, že běhání musí bolet nebo že je za trest. Běhejte ze stejného důvodu, jako jste to dělali v dětství – pro radost.
Zkuste si proběhnout nějakou novou trasu. Stanovte si nový cíl, novou motivaci. ( str. 194 )
Vegan v kondici: Zdravá strava pro každý den i maximální sportovní výkon – Brendan Brazier
Nakladatel: Mladá fronta 2014
Brendan Brazier je kanadský sportovec, pionýr veganského stravování. Jeho publikace se stala kultovní knihou světového vegetariánského a veganského hnutí.
V patnácti letech se rozhodl stát se vrcholovým sportovcem. Celý život zkoumal, jaká strava pro něho bude nejlepší, aby podpořila výkon a nezatěžovala organismus.
Výsledkem je legendární dieta Thrive, která pomohla celé řadě sportovců k zisku olympijských medailí. Tato dieta se nezaměřuje pouze na profesionální sportovce, nýbrž i na ty z nás, kteří požadují optimální zdraví a výkonnost a chtějí předcházet nemocem.
Brendan Brazier revolučním způsobem změnil veganské stravování a přitom dbal na vyváženost, dostupnost a neideologičnost.
Přirozené potraviny
Nejzdravější způsob, jak uspokojit výživové potřeby, je prostě zařadit do jídelníčku hodně potravin v přirozeném stavu. Vitamíny a minerály získané z jídla jsou lepší než jejich protějšky vytvořené v laboratoř. ( Vegan v kondici, str. 65 )
A co teda jíš? – Linda Müllerová
Nakladatel: Došel karamel 2017
Zapomeňte na to, že hrát si s jídlem se nemá.
Ať už jste vegan nebo ne, tahle kuchařka vás bude bavit a inspirovat. Její minimalistický design totiž zapne váš kreativní gen.
Najdete v ní přesně 75 receptů – nic víc, nic míň. Od lehkých svačinek přes hlavní chody až po sladké prasárničky, všechny lahůdky jsou stoprocentně veganské. Spousta z nich navíc obstojí i v bezlepkovém či dietním jídelníčku, a tak vám možná nevylepší jen karmu, ale i životní styl.
Kuchařka A co teda jíš? navazuje na stejnojmenný blog, který záhy po svém vzniku upoutal pozornost čtenářů, médií a byl mimo jiné oceněn v soutěži Food Blog Roku.
Odkaz na blog: www.acotedajis.cz
ukázka z knihy: A co teda jíš?
Strava pro běžce – i pro vegetariány a vegany: 140 receptů vhodných i pro další sportovce
Violetta Domaradzka, Damian Parol, Robert Zakrzewski
Nakladatel: CPress 2016
Síla a vytrvalost přijímaná pouze z rostlinné stravy opravdu není sci-fi! Sportovní výživa založená na výhradně rostlinné stravě, bohatá na bílkoviny, minerály, sacharidy, vitamíny a zdroje poskytující dostatečné množství energie. Obsahující vše, co zejména běžci potřebují pro dosažení vytrvalosti a rychlosti. Nabízené chody jsou sestaveny tak, aby vyhovovaly rytmu tréninků a závodů.
U receptů je uvedeno složení pokrmu v procentech (tuky, bílkoviny, sacharidy, minerály, vitamíny). Tato kniha svými 140 recepty ale zpestří jídelníček i dalším sportovcům, případně komukoli jinému.
Kuchařka ze Svatojánu – Eva Francová
Nakladatel: Motto 2014
Být ženou znamená dávat a udržovat život v mnoha podobách. Zahřívat svou rodinu ohněm v kamnech i bezpodmínečnou láskou. Být opěrným sloupem, laskavou jistotou, která trvá bez ohledu na zmatek tam venku. Zdaleka nejde jen o jídlo, ale i k němu je třeba přistupovat vědomě. Dobře uvařit neznamená jen se chutně najíst, „dobře“ by mělo být nejen na jazyku, ale v celém těle, v mysli, na Zemi.
Být ženou a pravou vládkyní krbu znamená dělat svět lepším místem pro všechny.
Eva Francová je výtvarnicí na volné noze, která se rozhodla opustit město a žít se svou rodinou uprostřed přírody ve Svatojanském újezdu nedaleko Jičína. Mnoho fanoušků si získala nejen originálním přístupem k vaření a novými, vždy vyzkoušenými a ověřenými recepty, ale i neuvěřitelným klidem a pohodou, které čtenářům předává prostřednictvím svého blogu.
Odkaz na blog: kucharkazesvatojanu.blogspot.com
Veganská kuchyně: Vše co potřebujete vědět o rostlinné stravě a veganském životním stylu
Gerrie Lynn Adams, Joni M. Newman
Nakladatel: Synergie 2015
Pokud přemýšlíte o tom, že byste se stali vegany, ale nejste si jistí, jak začít, pak je tato kniha pro vás ta pravá. Chcete-li přejít na rostlinnou stravu anebo jenom vyzkoušet nový stravovací styl bude pro vás tato kuchařka skvělým průvodcem.
Autorka Joni Marie Newman a odbornice na výživu Geriie Lynn Adams vás s lehkostí provedou všemi „jak a proč“ přechodu na veganský styl – od toho jaké potraviny jíst, přes ty, kterým se vyhnout až po jednoduché a zároveň lahodné recepty. Uvidíte, že zdravý a soucitný životní styl neznamená, že musíte přinést nějaké oběti – naopak, seznámíte se s potravinami, které jste možná ještě neochutnali a zjistíte, že se z nich dají vykouzlit hotové zázraky. Například šalvějové ravioli, pořádný veganský burger, ořiškovo-ovocné palačinky nebo karamel z vlašských ořechů.
Prostě vše, co potřebujete vědět o rostlinné stravě a veganském životním stylu najdete v této publikaci a to včetně několika vzorových menu, kterými si zpestříte celý den.
Co jedí vegani při závodech?
Praktické informace a recepty může čerpat z knih Jez a běhej a Vegan v kondici, kde Scott a Brendan popisují svou cestu, své tipy a své recepty. Mnoho tipů a receptů najdete také v kuchařce Straca pro běžce, autoři vědí o čem mluví, sami jsou výborní ultra běžci.
Máte rádi tyčinky nebo potřebujete gel při delším běhu? Ani to již dnes není žádný problém. Na trhu je k dispozici velká nabídka veganských tyčinek a gelů pro sportovce a nabídka se stále rozrůstá. K dispozici jsou i různé veganské spulementy, jako jsou například veganské proteiny nebo BCAA.
Veganské recepty
Nyní již přišel čas, na začátku článku slíbené, vegenské recepty od mé dcery Báry, z její veganské kuchařky Barivari.