Měl jsem čtyřky, pětky, ty dokonce dvoje, šestky, když se na regálech objevily nové sedmičky, bylo to jasné. „Upadl“ jsem na klávesnici, nechtěně, opravdu, a objednal z Trailpointu ( využij slevový kód: KUDRNA5 ) nové Hoka One One Challenger ATR 7.
Díky svému skvělému designu a barvě zaujmou na první pohled, ale jaké jsou při běhání?
Mám v nich teď naběháno přes 250 km, tak se pojďme kouknout, jaké jsou.
Video recenze
Univerzálky
Jsem běžec z města a miluji trail, takže mé všední běhy se většinou skládají z nějakého přeběhu po městě a stezce v okolí. Za své domácí hřiště na delší výběhy považuji Český ráj, kde se různé povrchy střídají, jak zboží na páse v supermarketu. Od lesních stezek, přes kamení, šotolinu, louku až po silnici. Cyklisti proto vymysleli gravel. My běžci máme univerzálky, i když pojmenování gravel se již také sem tam vyskytuje a já se ho u Hoka Challenger 7 nebojím použít.
Zvládnout toho opravdu hodně, můžete v nich bez problémů běžet po parku, po lesní stezce i přes město. Teď v zimě jsem je vyzkoušel i na sněhu a obstály. V šestkách jsem pohodlně běhal i po Krkonoších, sedmičky to teprve čeká. Nebojím si tipnout, že obstojí, alespoň na to moje tréninkové. Na delší běhy do hor a těžšího horského terénu bych pak od Hoky doporučil model Mafate Speed 4.
Jejich konstrukce a grip z nich dělá gravel.
Grip
Grip, vzorek, mají nové Challenger 7 agresivnější oproti předcházejícím šestkám. Záběr v terénu je lepší a jistější, ale při přeběhu přes město nevadí. Opatrněji se s nimi musí na kluzkých kořenech a samozřejmě na hlubším blátě nebo na ledu.
Grip je 4 milimetrový a jednotlivé segmenty jsou účelně rozmístěny po špičce i patě, aby podporovaly dobrý záběr na trailu.
Při porovnání šestek a sedmiček bych podle podrážky řekl, že Challenger 6 by 60:40 pro město a u nových sedmiček se tento poměr obrátil.
Konstrukce a design
Nové sedmičky se konstrukčně, a hlavně vzhledově dost změnily při porovnání s předcházejícími modely. Starší modely připomínaly rozšlápnuté papuče, nové sedmy jsou sportovnější a agresivnější. Celkově design bot Hoka u nových modelů je top úrovni.
V konstrukci bot se změnila špice a hlavně pata. Na špičce je lepší ochrana prstů, špička je taková více obrněná. Výrazně pevnější je oblast okolo paty. Mě to docela vyhovuje. Pata v botě sedí pevně a vytáhlý „zoban“ chrání achilovku. Stejné provedení paty mají třeba modely Speedgoat 4, Mafate 4.
Celkově je bota na noze pevnější a nohu lépe obepne. Běh je v nich jistý, i když mají velké tlumení.
K tomu celkovému zpevnění a lepšímu obepnutí, musím přidat svůj pocit, že je bota trochu užší než předchozí model. Je to jen pocit, nemám to laboratorně změřené, a navíc jsem koupil stejnou velikost a nemám při běhu absolutně žádný problém nebo otlaky na noze, prostě jen pocit, který můžete cítit, hlavně při prvních bězích. Pro běžce, které potřebují širší boty bude Hoka dělat tento model i ve variantě wide.
Jiný je svršek boty, který tomu pevnému, ale pohodlnému obepnutí nohy napomáhá. Jazyk je všitý po celé délce, u šestek byl jen na kousku přichycen, měkký. Dobře chrání nárt a netlačí.
Váha
Nové Hoka Challenger 7 prošly výraznou dietou. Jsou lehčí než šestky. Model 6 vážil 278 g, nový model 7 váží 252 g, dámský boty jen 207 g.
Tlumení a drop
Tlumení a drop zůstaly u Challenger 7 parametricky stejné jako u šestek. Ale díky jiné konstrukci, bych řekl, že už je nemůžeme označit za bačkůrky. Jsou stále velmi, velmi pohodlné a vhodné i na delší běhy, to bez debat a úplně na pohodu. Ale tím, jak je noha botě pevněji ukotvená, si v nich připadáte tak nějak více sportovně, aktivně.
Drop je 5 mm, pod patou je 31 mm tlumení.
Verdikt
Nové Hoka Challenger 7 po 250 km testování doporučuji. Testování proběhlo ve velmi rozmanitých podmínkách a boty skvěle obstály a jejich univerzálnost se potvrdila.