Za prvním sněhem

30. 10. 2021

V sobotu přišly první hlášky: „Na hřebech je sníh“. Večer pátrám po sociálních sítích:

„Ano, něco tam je. Jak bude vlastně v neděli?“ Hlásí slunečno. Paráda, prostě musím vyrazit.

Myslím, že se to hodně povedlo. Na hřebenech bylo luxusně, běh také docela šel. Tohle je velká radost! Nemusíte mít na krku nějakou medaili, abyste běh označili za povedený. Já mám nad všemi osobními rekordy, medailemi a oceněními prožitek. Pro správný prožitek se musí vše sejít. To není jen tak. Musí tam být také nějaký výkon, nemyslete si. A nějaký kopec, musí to „bolet“, nesmí to být „zadarmo“ ( a ne, nemyslím to z hlediska financí 🙂 ) , a když se k tomu přidá nádherné počasí, parádní výhledy, povede se pár fotek, je to dokonalost.




Reportáž

Vítejte ve foto reportáži z trailového běhu po Krkonoších.

Špindlerův mlýn. Cesta začíná, v údolí jinovatka ještě neroztála, modrá obloha je již správně vybarvena, vrcholky se bělají. Okolo Sv.Petra po silničce na konec Špindlu a 

a tam čeká Dlouhý důl. Za Špindlem se silnička změní na krásnou stezku horskou stezku, výškové metry začnou přibývat, dech se zrychluje, pot na zádech se sráží do potůčků a postupně nabývá podoby vodopádu, ještě, že nám to tričko, do kterého se to vsákne.

Čím výše, tím více slunce a stále více bíleji. Když se stezka narovná, slunce v kombinaci s bílým povlakem a modrým nebem vytváří úchvatný oslepují efekt, ještě že mám proti sluncové brýle.

Rozcestí u Výrovky. Směr k Černé hoře nebo k Luční boudě? Plán říká jasně: výš a výš, směr Luční Bouda.

Vyhlídka nad Výrovkou, tam v dáli a dole je Špindlerův mlýn

p

Výrovka

Výrovka, horská bouda (dříve německy Tannenbaude, Geiergucke) leží ve výšce 1356 m.n.m..

Jednoduché přístřeší byla na místě dnešní chaty od 18. století. Později zde byl srub.

Poblíž dnešní Chaty Výrovka stála dříve Havlova bouda , dva vojenské objekty z r. 1926, která však vyhořela v 1946 a v únoru 1947 vyhořeli i Výrovka. V roce 1948 byla na místě Výrovky postavena provizorní bouda s noclehárnou o kapacitě třiceti lůžek. Současná stavba byla postavena v letech 1988 – 1990 dle projektu architekta Vokatého. (www.vyrovka-krkonose.cz)

p

Kaplička, památník obětem hor

Symbolický památník obětem hor zřízený v bývalé kapličce v Lučním sedle mezi Luční a Studniční horou.

Je ve výšce 1 509 m n. m. je nejvýše položenou kaplí v České republice a druhou nejvýše položenou v Krkonoších (po kapli sv. Vavřince na Sněžce, ta je již na polské straně.) pro sportovce, konkrétně cyklisty, jde o nejvýše položené místo, kam lze legálně vyjet na kole, vede zde cyklostezka, která končí u Luční boudy.

Původní kaple byla postavena na přelomu 18. a 19. století na počest Václava Rennera, který v roce 1798 nedaleko Luční boudy zemřel při svážení dřeva z Lahrových bud. (www.krkonose.eu/pamatnik-obetem-hor)

Dneska nejvýšše, 1509 m.n.m. Jasně, za zády mám Sněžku, mohu ještě výš, ale tam má cesta dnes nevede.

Luční bouda. Štrůdl, káva, cola?

p

Luční bouda

Jedna z nejznámější horských bud v Krkonoších. Leží ve výšce m.n.m., nadohled od Sněžky (od Luční na vrchol Sněžky je to 3,5 km).

Byla založena na počátku 17. století, přesné datum není známo. Je nejstarším horskou boudou na vrcholech Krkonoš. Dnešní podoba pochází z let 1939–1940 a zaujímá 5600 m² zastavěné plochy, od té doby však prošla dalšími rekonstrukcemi.

V současnosti je zde hotel, restaurace s minipivovarem a s pivními lázněmi, kde se vaří značka piva Paroháč. (www.lucnibouda.cz/cs |  cs.wikipedia.org)

Štrůdl, kafíčko, to by se ti líbilo, co? Nic, vyndej z batohu, máš přeci ten nový Instinct 7 liter trail vest, mandarinku a kus makovce, mazej dál.

Mandarinky byly dvě, makovec dobrý, vesta je výborná. Makám dál.

 

Krkonoše, Maly Staw

A jsem v Polsku, Maly Staw a Wielky Staw, ledovcová jezera severovýchodním úbočí Stříbrného hřbetu. Běžím po červené, směr Špindlerova bouda

Krkonoše, Polední kameny. Pěkný šutráky, co říkáte?

Granitový skalní útvar o výšce cca 12 metrů, leží u Stříbrného hřbetu v polské části Krkonoš. Izolovanou skála typu tor. Polední kámeny leží v nadmořské výšce 1423 m.n.m..

Cesta byla místy trochu nerovná, nebe ale stále modré, výhledy parádní. Škoda jen, že člověk běžící po stezce, musí spíše koukat pod nohy. Tady nechceš zakopnout.

Ale také se můžeš na chvilku zastavit, vydechnout, rozhlédnou se

A běží se dolů. Klouže to, pozor, ať nespadneš!  Ahoj, hřebeny. Dolů do Slezského sedla, dolů ke Špindlerově boudě.

Špindlerovka, cesta ale nekončí. 

Pěkné je to rozcestí ve Slezském sedle, tolik možností, kam pokračovat. Můžeš odtud po modré dolů do Polska nebo po modré k nám k Davidovým boudám. Po červené pokračovat po hřebenech nebo po zelené se spustit přímo dolů do Špindlu. Žlutá tě zavede k Boudě u Bílého Labe.

Já volím modrou a běžím k Davidovkám.

p

Špindlerova bouda

Hotel Špindlerova bouda, leží ve výšce m.n.m., na hranici s Polskem, okolo prochází červená turistická značka, hřebenovka – Cesta Česko-polského přátelství.

U boudy je parkoviště a zastávka autobusu, autobus jezdí jednou za hodinu (jízdný řád zde)

Historie boudy začala v roce 1784. Původní bouda byla postavena Františkem Špindlerem v roce 1784. Bouda dvakrát vyhořela a to v letech 1826 a 1885, po požárech však byla vždy opravena.

V roce 1914 byla k boudě přivedena 8 kilometrů dlouhá silnice z Špindlerova Mlýna.

V roce 2005 proběhla kompletní rekonstrukce, aktuálně je zde restaurace, hotel s wellness a sportcentrem.

(www.spindlerovabouda.cz/)

Pod Špindlerovkou je to kousek po silnici, jdu po té modré. Zde to ve stínu klouzalo víc, jak nahoře na kopci na kamenech. Ale pak to přijde.

Jakmile seběhneš ze silnice na stezku… . Nádherný, asi kilometr dva dlouhý úsek. “ smajlík obličeje se srdíčky místo očí“

Mám ty Krkonoše kolem Špindlerova mlýna docela prochozené, ale já… . Já tu snad jdu poprvé?!

„… a premiéra, moje malá premiéra… „

p

Davidovy boudy

Davidovy boudy se nacházejí v Sedmidolí v nadmořské výšce 1 026 m.n.m. Davidovy boudy byly založeny koncem 18. století krkonošským rodákem Davidem Krausem, podle kterého také získaly své jméno. Sloužily jako sloužily jako křižovatka několika turistických tras a jako oblíbené místo pro občerstvení turistů a běžkařů.

Za socialismu začali chátra. V roce 2008 začala nová rekonstrukce a přerod na ubytovací projekt s horskými apartmány. (www.davidovy-boudy.cz)

Brána. Symbolicky, protože, cesta pomalu končí.

U Davidovek zatáčka na levou ruku a po žluté prudce dolů k Dívčí lávce a podél Labe do centra Špindlu.

Video

Pohyblivé obrázky z trailového běhu Za prvním sněhem po Krkonoších

Trasa

Start, centrální parkoviště Pod Hromovkou, Špinlerův mlýn – po silnici ke Skiareálu Sv.Petr a dál pod Stoh – napojení na zelenou – Dlouhý důl, směr Výrovka – Výrovka – Vyhlídka na Výrovkou – po červené, směr Luční bouda – Kaplička, památník obětem hor – Luční bouda – po žluté, Jantarová cesta – na rozcestí Równia pod Sniežka, směr Špindlerova bouda, po červené, Cesta Česko-polského přátelství – nad Maly Staw a Wielky Staw, okolo Poledních kamenů – Špindlerova bouda – po modré, Davidovy boudy – žlutá, směr Špindlerův mlýn – modrá, Špindlerův mlýn, cíl.

p.s. sníh zatím nevydržel, ale už je tam nahoře zase krásně

Pohled od Luční boudy: 24.10.2021

Pohled od Luční boudy: online kamera (www.snezkalanovka.cz/webkamery) 30.10.2021

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: říjen 2024

Zúčtování: říjen 2024

Když teď píšu tyto řádky a ohlížím se zpět za uplynulým měsícem, je venku už takového podzimní inverzní vlezlé počasí, mlha a vlhko, oproti tomu byl říjen velmi povedený měsíc....